Przyśpiesza transformacja energetyczna spółek z GPW
M+G Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Większość spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80 dostrzega potrzebę inwestowania we własne moce zielonej energii lub korzysta z zakupionej energii pochodzącej z OZE – wynika z badania Luneos.
W procesie transformacji energetycznej znacznie lepiej radzą sobie duże spółki. W indeksie WIG20 50% spółek planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Dla porównania, w sWIG80 jest to jedynie 26% badanych firm.
Rok 2022 to czas znacznych podwyżek cen za energię elektryczną. Spółki z polskiego rynku kapitałowego coraz bardziej doświadczają negatywnego wpływu wzrostu cen energii na swoją działalność i uzyskiwane marże. Perspektywy dla cen energii ciągle się pogarszają i tak naprawdę nie wiadomo, jakich poziomów cenowych mogą spodziewać się polscy przedsiębiorcy w najbliższych latach. Jest tak przede wszystkim z powodu wojny za naszą wschodnią granicą, pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Europie, braku surowców (m.in. gazu, czy węgla), a także rosnącej inflacji – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.
Alternatywą dla energii pochodzącej z brakującego dziś węgla, którą można wdrożyć w dość krótkim czasie, są odnawialne źródła energii (OZE). Są one coraz bardziej istotne dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie – w lipcu br. Unia Europejska przyjęła, że jej celem jest zwiększenie udziału energii odnawialnej do 45% całkowitego zużycia energii do 2030 roku [1]. W polskich warunkach najlepszymi jej źródłami jest energia wytwarzana ze słońca i wiatru. Co więcej, już od kilku lat koszt wytworzenia energii z OZE jest znacznie niższy niż koszt wytworzenia jej z paliw kopalnych, a do tego zapewnia ona firmom niezależność energetyczną. Dlatego tak ważna dla spółek z GPW jest szybka transformacja energetyczna. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić jak do tzw. zielonej energii i transformacji energetycznej podchodzą przedsiębiorstwa giełdowe z najważniejszych indeksów GPW: WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 – tłumaczy Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.
Mniejsze spółki muszą przyspieszyć transformację
Badanie Luneos zostało wykonane w czerwcu i lipcu 2022 r. Analizie poddanej były raporty niefinansowe oraz sprawozdania zarządu z działalności za 2021 r. spółek z indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80. W raportach i sprawozdaniach spółek giełdowych poszukiwana była odpowiedź na pytanie – czy spółka planuje inwestycje lub korzysta z energii pochodzącej z OZE? Innymi słowy, czy dane przedsiębiorstwo giełdowe odnosi się w swoich raportach do tematu odnawialnych źródeł energii. Odpowiedź była twierdząca, gdy np. spółka podawała ile proc. energii zużywanej w przedsiębiorstwie było generowanych z własnych instalacji fotowoltaicznych, jaki proc. stanowiła zakupiona zielona energia od zewnętrznych podmiotów, jakie są plany inwestycyjne spółki w kwestii OZE, itp.
W tym elemencie uzyskano następujące wyniki:
- 90% przedsiębiorstw z WIG20 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (np. poprzez zakup certyfikowanej energii);
- 65% przedsiębiorstw z mWIG40 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii;
- 59% przedsiębiorstw z sWIG80 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
Następnie zawężono temat poszukiwań i uwaga została skupiona tylko na działaniach i planach związanych z własnymi mocami pochodzącymi z OZE, czyli czy przedsiębiorstwa posiadają lub planują podjąć inwestycje we własną energię pochodzącą z fotowoltaiki lub farm wiatrowych. W tym aspekcie stwierdzono, że:
- Połowa firm (50%) z WIG20 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE;
- 40% firm z mWIG40 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE;
- 26% firm z sWIG80 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE.
Przeprowadzona przez nas analiza pokazuje, że transformacja energetyczna sprawniej odbywa się w największych spółkach, niż w mniejszych podmiotach. Dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, małe i średnie firmy z polskiego rynku kapitałowego powinny w 2022 roku, jak i w kolejnych latach, przyspieszyć odchodzenie od coraz droższej energii pochodzącej z węgla na rzecz tej wytwarzanej z OZE. Dzięki temu zyskają większą niezależność energetyczną i zmniejszą niepewność, która im towarzyszy w związku z kryzysem energetycznym, z jakim zmaga się europejska gospodarka – ocenia Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.
[1] https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20220711IPR35006/meps-back-boost-for-renewables-use-and-energy-savings

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.