Komunikaty PR

Siódma edycja konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej

2022-06-06  |  17:00
Biuro prasowe
  • Największy udział przedstawicieli rządów w historii konferencji odzwierciedlający silną potrzebę osiągnięcia celów klimatycznych oraz priorytetyzacji bezpieczeństwa energetycznego.
  • Konferencja będzie koncentrować się na konkretnych działaniach, które będą prowadzone przez kolejnych 5 do 10 lat, mających na celu zmniejszenie emisji CO2 wymaganej do osiągnięcia neutralności emisyjnej w przyszłości.
  • Tegoroczna edycja konferencji organizowana przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) we współpracy z duńskim Ministerstwem Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej i Danfoss odbędzie się w Sønderborg w Danii.


Liderzy ze świata polityki i przemysłu spotkają się w mieście Sønderborg na południu Danii, aby wspólnie wziąć udział w siódmej corocznej edycji międzynarodowej konferencji dot. efektywności energetycznej. Tegoroczna edycja organizowana jest się w momencie, gdy rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej są ważniejsze niż kiedykolwiek.

Tegoroczna edycja będzie skupiała się na dyskusji na temat tego, jak międzynarodowe ambicje w obszarze efektywności energetycznej mogą przełożyć się na realny, szybszy i bardziej intensywny rozwój. Konferencja organizowana jest w czasie szczególnym – w momencie, gdy rządy na całym świecie zwiększają swoje wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego oraz zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych jednocześnie zwiększając swoje bezpieczeństwo energetyczne.

W konferencji udział wezmą liderzy ze świata biznesu i polityki, w tym ponad 20 ministrów z różnych krajów. Konferencja odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2022 roku i będzie koncentrować się na konkretnych i praktycznych działaniach wspieranych przez nowe technologie, które pozwolą zatrzymać proces niepotrzebnego marnowania energii zarówno przez przemysł, transport, budownictwo, jak i istniejące budynki. MAE, duńskie Ministerstwo oraz Danfoss wspólnie zaprezentują rolę oraz szanse dla technologii zwiększających efektywność energetyczną na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto w sektorze energetycznym do roku 2050, jak również wyjaśnią, jak te same rozwiązania mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i zniwelować aktualną presję rynkową.

Dlaczego efektywność energetyczna jest dziś tak ważna?

Naukowcy mówią wprost: musimy zareagować na postępujące zmiany klimatu już dziś. Dekarbonizacja, bezpieczeństwo energetyczne i niższe rachunki za energię są ze sobą ściśle powiązane. Ale co najważniejsze – jeśli świat ma osiągnąć cele klimatyczne pozwalające na zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej, musimy wykorzystać efektywność energetyczną, która pozwoli na znaczne zmniejszenie poziomu emisji na świecie.

To pilne wezwanie do działania na rzecz efektywności energetycznej będzie głównym tematem podczas siódmej edycji konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Będzie ona również opierać się na ostatnich pracach MAE poświęconych zmniejszeniu zależności od importu energii, wzmacniając jednocześnie postęp w kierunku zerowego zużycia energii netto.

Dlaczego Sønderborg?

Dania to światowy lider w obszarze zielonych przemian, a wybrane na gospodarza przez MAE oraz duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej miasto Sønderborg jest pionierem w kwestii priorytetyzacji wykorzystania rozwiązań efektywnych energetycznie w celu zmniejszenia emisji CO2.

Już od roku 2007 gmina Sønderborg współpracuje z lokalnymi firmami w celu zmniejszenia poziomu emisji. W roku 2020 udało się jej osiągnąć ważny kamień milowy – redukcję emisji CO2 o ponad połowę (o 51,7%, czyli 362,208 ton CO2) od 2007 roku. Gmina jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności emisyjnej swoich sieci energetycznych do roku 2029, czyli aż o 20 lat wcześniej niż reszta kraju. Cel ten jest częścią tzw. ProjectZERO – partnerstwa publiczno-prywatnego, którego aktywnym uczestnikiem jest firma Danfoss.

Firma Danfoss, która również podjęła działania mające na celu zmniejszenie poziomu emisji CO2, ma swoją siedzibę w gminie Sønderborg. Kampus firmy o powierzchni 250 tys m2 przeszedł znaczną transformację energetyczną – jeszcze w roku 2015 100% energii grzewczej wykorzystywanej przez kampus pochodziło z paliw kopalnych, a już z końcem roku 2022 będzie on w pełni neutralny emisyjnie.

Kim Fausing, CEO Grupy Danfoss powiedział: "Nauka mówi jasno, że przyszedł czas na działanie. Każdy z nas musi spojrzeć na kwestię zielonych przemian dużo bardziej poważnie i wdrożyć technologie, które są dostępne już dziś. Konferencja podkreśli potrzebę natychmiastowego działania, jak również pokaże osobom decyzyjnym, jak rozwiązania tego typu funkcjonują już na poziomie lokalnego supermarketu, spółdzielni mieszkaniowej czy przemysłu wytwórczego i jak wielką robią różnicę. Wyjdziemy poza salę konferencyjną i porozmawiamy z lokalnymi firmami, które potwierdzą, że najbardziej zieloną, najtańszą i najbardziej bezpieczną energią jest ta, którą zaoszczędzimy".

Kto będzie przemawiał podczas siódmej edycji konferencji?

Głównymi mówcami będą Dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE oraz Dan Jørgensen, duński Minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej. Dołączą do nich przedstawiciele rządów krajów europejskich, azjatyckich, afrykańskich oraz obu Ameryk i krajów Pacyfiku. Podczas konferencji wystąpi również wielu mówców z sektora prywatnego. 

9 czerwca odbędą się transmisje na żywo ze szczytu Energy Efficiency Solutions Summit, organizowanego przez Konfederację Duńskiego Przemysłu: https://www.whyenergyefficiency.com/events/join-the-energy-efficiency-solutions-summit-in-sonderborg-denmark

Więcej informacji: https://www.iea-events.org/energy-efficiency

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.