Komunikaty PR

Siódma edycja konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej

2022-06-06  |  17:00
Biuro prasowe
  • Największy udział przedstawicieli rządów w historii konferencji odzwierciedlający silną potrzebę osiągnięcia celów klimatycznych oraz priorytetyzacji bezpieczeństwa energetycznego.
  • Konferencja będzie koncentrować się na konkretnych działaniach, które będą prowadzone przez kolejnych 5 do 10 lat, mających na celu zmniejszenie emisji CO2 wymaganej do osiągnięcia neutralności emisyjnej w przyszłości.
  • Tegoroczna edycja konferencji organizowana przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) we współpracy z duńskim Ministerstwem Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej i Danfoss odbędzie się w Sønderborg w Danii.


Liderzy ze świata polityki i przemysłu spotkają się w mieście Sønderborg na południu Danii, aby wspólnie wziąć udział w siódmej corocznej edycji międzynarodowej konferencji dot. efektywności energetycznej. Tegoroczna edycja organizowana jest się w momencie, gdy rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej są ważniejsze niż kiedykolwiek.

Tegoroczna edycja będzie skupiała się na dyskusji na temat tego, jak międzynarodowe ambicje w obszarze efektywności energetycznej mogą przełożyć się na realny, szybszy i bardziej intensywny rozwój. Konferencja organizowana jest w czasie szczególnym – w momencie, gdy rządy na całym świecie zwiększają swoje wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego oraz zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych jednocześnie zwiększając swoje bezpieczeństwo energetyczne.

W konferencji udział wezmą liderzy ze świata biznesu i polityki, w tym ponad 20 ministrów z różnych krajów. Konferencja odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2022 roku i będzie koncentrować się na konkretnych i praktycznych działaniach wspieranych przez nowe technologie, które pozwolą zatrzymać proces niepotrzebnego marnowania energii zarówno przez przemysł, transport, budownictwo, jak i istniejące budynki. MAE, duńskie Ministerstwo oraz Danfoss wspólnie zaprezentują rolę oraz szanse dla technologii zwiększających efektywność energetyczną na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto w sektorze energetycznym do roku 2050, jak również wyjaśnią, jak te same rozwiązania mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i zniwelować aktualną presję rynkową.

Dlaczego efektywność energetyczna jest dziś tak ważna?

Naukowcy mówią wprost: musimy zareagować na postępujące zmiany klimatu już dziś. Dekarbonizacja, bezpieczeństwo energetyczne i niższe rachunki za energię są ze sobą ściśle powiązane. Ale co najważniejsze – jeśli świat ma osiągnąć cele klimatyczne pozwalające na zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej, musimy wykorzystać efektywność energetyczną, która pozwoli na znaczne zmniejszenie poziomu emisji na świecie.

To pilne wezwanie do działania na rzecz efektywności energetycznej będzie głównym tematem podczas siódmej edycji konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Będzie ona również opierać się na ostatnich pracach MAE poświęconych zmniejszeniu zależności od importu energii, wzmacniając jednocześnie postęp w kierunku zerowego zużycia energii netto.

Dlaczego Sønderborg?

Dania to światowy lider w obszarze zielonych przemian, a wybrane na gospodarza przez MAE oraz duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej miasto Sønderborg jest pionierem w kwestii priorytetyzacji wykorzystania rozwiązań efektywnych energetycznie w celu zmniejszenia emisji CO2.

Już od roku 2007 gmina Sønderborg współpracuje z lokalnymi firmami w celu zmniejszenia poziomu emisji. W roku 2020 udało się jej osiągnąć ważny kamień milowy – redukcję emisji CO2 o ponad połowę (o 51,7%, czyli 362,208 ton CO2) od 2007 roku. Gmina jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności emisyjnej swoich sieci energetycznych do roku 2029, czyli aż o 20 lat wcześniej niż reszta kraju. Cel ten jest częścią tzw. ProjectZERO – partnerstwa publiczno-prywatnego, którego aktywnym uczestnikiem jest firma Danfoss.

Firma Danfoss, która również podjęła działania mające na celu zmniejszenie poziomu emisji CO2, ma swoją siedzibę w gminie Sønderborg. Kampus firmy o powierzchni 250 tys m2 przeszedł znaczną transformację energetyczną – jeszcze w roku 2015 100% energii grzewczej wykorzystywanej przez kampus pochodziło z paliw kopalnych, a już z końcem roku 2022 będzie on w pełni neutralny emisyjnie.

Kim Fausing, CEO Grupy Danfoss powiedział: "Nauka mówi jasno, że przyszedł czas na działanie. Każdy z nas musi spojrzeć na kwestię zielonych przemian dużo bardziej poważnie i wdrożyć technologie, które są dostępne już dziś. Konferencja podkreśli potrzebę natychmiastowego działania, jak również pokaże osobom decyzyjnym, jak rozwiązania tego typu funkcjonują już na poziomie lokalnego supermarketu, spółdzielni mieszkaniowej czy przemysłu wytwórczego i jak wielką robią różnicę. Wyjdziemy poza salę konferencyjną i porozmawiamy z lokalnymi firmami, które potwierdzą, że najbardziej zieloną, najtańszą i najbardziej bezpieczną energią jest ta, którą zaoszczędzimy".

Kto będzie przemawiał podczas siódmej edycji konferencji?

Głównymi mówcami będą Dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE oraz Dan Jørgensen, duński Minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej. Dołączą do nich przedstawiciele rządów krajów europejskich, azjatyckich, afrykańskich oraz obu Ameryk i krajów Pacyfiku. Podczas konferencji wystąpi również wielu mówców z sektora prywatnego. 

9 czerwca odbędą się transmisje na żywo ze szczytu Energy Efficiency Solutions Summit, organizowanego przez Konfederację Duńskiego Przemysłu: https://www.whyenergyefficiency.com/events/join-the-energy-efficiency-solutions-summit-in-sonderborg-denmark

Więcej informacji: https://www.iea-events.org/energy-efficiency

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-29 | 01:00

Standardy odpowiedzialnego biznesu - Grupa Tubądzin

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki” to nie tylko przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju, lecz również swoisty barometr
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.