SPIE podpisuje kontrakty na budowę nowych linii energetycznych w Polsce
SPIE Elbud Gdańsk, polska spółka wchodząca w skład Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w obszarze energii i komunikacji, poinformowała o podpisaniu pod koniec sierpnia kontraktu z ENEA Operator Sp. z o.o. Kontrakt obejmuje budowę 15 km linii napowietrznej 110 kV Budziechów – Żary w woj. lubuskim. Projekt obejmuje także modernizację pól liniowych 110 kV w stacjach Budziechów oraz Żary.
SPIE Elbud Gdańsk podpisało w tym roku kilka kontraktów na budowę oraz modernizację w sumie ok. 100 km linii elektroenergetycznych. Należy podkreślić iż wiele z tych przyszłych lub realizowanych projektów dedykowanych jest zwiększeniu potencjału rozwoju OZE w Polsce przez rozbudowę możliwości przyłączenia farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych.
ENEA Operator sp. z o.o. wybrała SPIE do budowy linii 110 kV Budziechów–Żary w oparciu o procedurę przetargową. Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz budowę 15 km linii napowietrznej 110 kV pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi Budziechów i Żary. Termin realizacji zamówienia wynosi 35 miesięcy od daty zawarcia umowy (29.08.2024 r.). Projekt i budowa linii wpisane są do Ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (tzw. "Specustawa"). Zadanie realizowane jest w celu poprawy niezawodności pracy sieci oraz umożliwienia przyłączania kolejnych podmiotów do sieci. Inwestycja jest istotna ze względu na coraz większą ilość energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł przez prosumentów.
Blisko 100 km linii w realizacji SPIE Elbud Gdańsk podpisało w tym roku inne kontrakty m.in:
• modernizację istniejącego dwutorowego odcinka linii 400 kV relacji Dobrzeń – Pasikurowice/Trębaczew – (53,5 km)
• budowę układu wyprowadzenia mocy z bloku gazowo-parowego w Rybniku – (ok. 2 km L400 kV i 2 km L110 kV kablowej).
W tym roku spółka zakończyła też kilka wcześniej zakontraktowanych inwestycji Zakończone w tym roku realizacje to: modernizacja linii L400 kV Krosno – Lemešany oraz modernizacja odcinka elektroenergetycznej linii 400 kV relacji Trębaczew – Dobrzeń/ Joachimów.
Dodatkowo zostało wykonane ważne zadanie dla PGE Gryfino 2050 Sp. z o.o.: budowa układu wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej wraz z układem zasilania rezerwowego dla dwóch bloków gazowo-parowych dla PGE GiEK S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.
„Realizując modernizację linii 110 kV czy 400 kV i uczestnicząc w instalacji nowych punktów zasilających (GPZ) i punktów zasilających (PZ) SPIE Elbud Gdańsk w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju energetyki odnawialnej (OZE) w Polsce przez rozbudowę możliwości przyłączenia farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych" mówi Leszek Goli CEO SPIE Elbud Gdańsk.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.