Transformacja energetyczna stworzy wiele nowych miejsc pracy
M+G Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
W branży energetycznej mamy prawdziwą „rewolucję” i coraz większe znaczenie w tym sektorze odgrywają firmy działające w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE). Widać to także na rynku pracy. Przykładowo Luneos, czołowy polski dostawca rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, zamierza znacznie zwiększyć zatrudnienie i poszukuje najlepszych specjalistów na rynku.
Aż 95% pracodawców z branży energetycznej objętych badaniem z raportu płacowego Hays ocenia, że będzie prowadzić rekrutacje w 2022 r. W tym samym raporcie wskazano także, że w branży energetycznej coraz większą rolę odgrywa segment odnawialnych źródeł energii (OZE). Segment ten dzięki rozwoju fotowoltaiki, farm wiatrowych, a także magazynów energii będzie stanowił o sile całej branży energetycznej w najbliższych latach i tworzył nowe miejsca pracy.
Jest to globalny trend. Według szacunków podanych w artykule Business Insider[1] do 2029 r. liczba miejsc pracy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych wzrośnie o ponad 50%, a techników serwisujących turbiny wiatrowe aż o 60%. Oczywiście w branży OZE nie zabraknie także miejsca dla osób pracujących w innych obszarach i jest np. duże zapotrzebowanie na ekspertów z działów handlowych, czy też doradców ds. transformacji energetycznej.
Z kolei w raporcie płacowym Devire podano, że w 2022 r. spodziewany jest dalszy rozwój projektów związanych z OZE i możliwy jest wzrost płac w tej branży.
Rozwój branży na przykładzie Luneos
Coraz więcej krajowych przedsiębiorstw stawia na zieloną energię pochodzącą z farm wiatrowych lub fotowoltaicznych. Jednym z czołowych podmiotów wspierających przedsiębiorców w ich transformacji energetycznej jest Luneos, który planuje inwestycje o wartości aż 3 mld zł, czego naturalną konsekwencją są także inwestycje w zasoby ludzkie.
Branża szeroko rozumianej transformacji energetycznej jest bardzo młodą gałęzią gospodarki. Jednak rośnie ona niezwykle dynamicznie i jest coraz bardziej widoczna, także na rynku pracy. W tym roku zamierzamy w Luneos zwiększyć zatrudnienie aż o ponad 30% w porównaniu z 2021 r. – podkreśla Beata Łomot-Przybysz, HR Manager z Luneos.
Kogo obecnie poszukuje Luneos?
Jesteśmy otwarci na specjalistów z różnych sektorów. W centrum naszego zainteresowania są przede wszystkim eksperci z tzw. twardych branż, czyli np. przemysłowej, meblarskiej, automotive oraz elektronicznej. Liczymy, że z uwagi na atrakcyjne wynagrodzenie i rosnącą rolę sektora OZE jesteśmy bardzo atrakcyjnym pracodawcą – zaznacza Beata Łomot-Przybysz.
Z uwagi na to, że działamy w nowej branży nasi pracownicy powinni być nastawieni na ciągły rozwój, uczenie się od innych w zespole. Cenimy także osoby ambitne i lubiące wyzwania – dodaje.
W branży związanej z OZE i transformacją energetyczną bardzo dobrze odnajdują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Obecnie w Luneos blisko 40% pracowników to kobiety. Dążymy jednak do parytetu płci w naszej firmie. Kobiety doskonale rozumieją jak ważne dla społeczeństwa jest odejście od tzw. brudnej energii na rzecz tej pochodzącej z OZE – podkreśla Beata Łomot-Przybysz.
Rośnie zapotrzebowanie na zieloną energię
Polski sektor OZE ma doskonałe perspektywy rozwoju. Szacuje się, że do 2030 roku zainstalowane moce ze źródeł OZE wzrosną blisko dwukrotnie.
Przedsiębiorstwa działające na terenie naszego kraju zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii z trzech głównych powodów. Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej. Są one spowodowane m.in. szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 r. nową opłatą mocową. Drugi czynnik to coraz większa świadomość ekologiczna i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu, co składa się na wspomniany już silny globalny trend stawiania na ESG. Trzeci to bezpieczeństwo energetyczne. Jest tak dlatego, że zielona energia zapewnia przedsiębiorstwu niezależność energetyczną – tłumaczy Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.
Rozwój sektora OZA i wzrost zainteresowania przedsiębiorstw rozwiązaniami z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej miał znaczy wpływ na powstanie firmy Luneos w 2018 r.
W ciągu blisko 4 lat naszej działalności już ponad 400 podmiotów w Polsce postanowiło z nami zoptymalizować swoją efektywność energetyczną. A to dopiero początek. Spodziewamy się znacznego wzrostu zapotrzebowania przedsiębiorstw na energię z rynku OZE. A w konsekwencji, z roku na rok będziemy zwiększać zatrudnienie oraz skalę działalności – mówi Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.
[1] https://www.businessinsider.com/high-demand-renewable-energy-jobs-of-the-future-2019-8?IR=T
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Zielona lekcja na farmie wiatrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.