Komunikaty PR

Transformacja energetyczna stworzy wiele nowych miejsc pracy

2022-04-26  |  14:00
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl

W branży energetycznej mamy prawdziwą „rewolucję” i coraz większe znaczenie w tym sektorze odgrywają firmy działające w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE). Widać to także na rynku pracy. Przykładowo Luneos, czołowy polski dostawca rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, zamierza znacznie zwiększyć zatrudnienie i poszukuje najlepszych specjalistów na rynku.

Aż 95% pracodawców z branży energetycznej objętych badaniem z raportu płacowego Hays ocenia, że będzie prowadzić rekrutacje w 2022 r. W tym samym raporcie wskazano także, że w branży energetycznej coraz większą rolę odgrywa segment odnawialnych źródeł energii (OZE). Segment ten dzięki rozwoju fotowoltaiki, farm wiatrowych, a także magazynów energii będzie stanowił o sile całej branży energetycznej w najbliższych latach i tworzył nowe miejsca pracy.

Jest to globalny trend. Według szacunków podanych w artykule Business Insider[1] do 2029 r. liczba miejsc pracy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych wzrośnie o ponad 50%, a techników serwisujących turbiny wiatrowe aż o 60%. Oczywiście w branży OZE nie zabraknie także miejsca dla osób pracujących w innych obszarach i jest np. duże zapotrzebowanie na ekspertów z działów handlowych, czy też doradców ds. transformacji energetycznej.

Z kolei w raporcie płacowym Devire podano, że w 2022 r. spodziewany jest dalszy rozwój projektów związanych z OZE i możliwy jest wzrost płac w tej branży.

Rozwój branży na przykładzie Luneos

Coraz więcej krajowych przedsiębiorstw stawia na zieloną energię pochodzącą z farm wiatrowych lub fotowoltaicznych. Jednym z czołowych podmiotów wspierających przedsiębiorców w ich transformacji energetycznej jest Luneos, który planuje inwestycje o wartości aż 3 mld zł, czego naturalną konsekwencją są także inwestycje w zasoby ludzkie.

Branża szeroko rozumianej transformacji energetycznej jest bardzo młodą gałęzią gospodarki. Jednak rośnie ona niezwykle dynamicznie i jest coraz bardziej widoczna, także na rynku pracy. W tym roku zamierzamy w Luneos zwiększyć zatrudnienie aż o ponad 30% w porównaniu z 2021 r. – podkreśla Beata Łomot-Przybysz, HR Manager z Luneos.  

Kogo obecnie poszukuje Luneos?

Jesteśmy otwarci na specjalistów z różnych sektorów. W centrum naszego zainteresowania są przede wszystkim eksperci z tzw. twardych branż, czyli np. przemysłowej, meblarskiej, automotive oraz elektronicznej. Liczymy, że z uwagi na atrakcyjne wynagrodzenie i rosnącą rolę sektora OZE jesteśmy bardzo atrakcyjnym pracodawcą – zaznacza Beata Łomot-Przybysz.

Z uwagi na to, że działamy w nowej branży nasi pracownicy powinni być nastawieni na ciągły rozwój, uczenie się od innych w zespole. Cenimy także osoby ambitne i lubiące wyzwania – dodaje.  

W branży związanej z OZE i transformacją energetyczną bardzo dobrze odnajdują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Obecnie w Luneos blisko 40% pracowników to kobiety. Dążymy jednak do parytetu płci w naszej firmie. Kobiety doskonale rozumieją jak ważne dla społeczeństwa jest odejście od tzw. brudnej energii na rzecz tej pochodzącej z OZE – podkreśla Beata Łomot-Przybysz.

Rośnie zapotrzebowanie na zieloną energię

Polski sektor OZE ma doskonałe perspektywy rozwoju. Szacuje się, że do 2030 roku zainstalowane moce ze źródeł OZE wzrosną blisko dwukrotnie. 

Przedsiębiorstwa działające na terenie naszego kraju zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii z trzech głównych powodów. Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej. Są one spowodowane m.in. szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 r. nową opłatą mocową. Drugi czynnik to coraz większa świadomość ekologiczna  i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu, co składa się na wspomniany już silny globalny trend stawiania na ESG. Trzeci to bezpieczeństwo energetyczne. Jest tak dlatego, że zielona energia zapewnia przedsiębiorstwu niezależność energetyczną – tłumaczy Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Rozwój sektora OZA i wzrost zainteresowania przedsiębiorstw rozwiązaniami z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej miał znaczy wpływ na powstanie firmy Luneos w 2018 r. 

W ciągu blisko 4 lat naszej działalności już ponad 400 podmiotów w Polsce postanowiło z nami zoptymalizować swoją efektywność energetyczną. A to dopiero początek. Spodziewamy się znacznego wzrostu zapotrzebowania przedsiębiorstw na energię z rynku OZE. A w konsekwencji, z roku na rok będziemy zwiększać zatrudnienie oraz skalę działalności – mówi Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.

 


[1] https://www.businessinsider.com/high-demand-renewable-energy-jobs-of-the-future-2019-8?IR=T

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero Biuro prasowe
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-18 | 23:00

Z energią do pracy – Stoen Operator zaprasza na WAT

Dlaczego warto rozwijać karierę w energetyce? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Targów Pracy na Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbywającego się 17 i 18 kwietnia br. Stoen Operator

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.