Energooszczędne oświetlenie – wybór, który zmieni przyszłość
W ostatnich latach bezustannie słyszymy o przyspieszających zmianach klimatu, a także o wzmagającym się kryzysie energetycznym. Jedną z najskuteczniejszych metod na ustabilizowanie sytuacji jest właściwe zarządzanie oświetleniem – zarówno w budynkach, jak i w całej infrastrukturze drogowej, a także postawienie na wysoce energooszczędne technologie.
Osiągnięcie neutralności stało się strategicznym celem realizowanym przez wszystkie kraje świata. Tymczasem na horyzoncie pojawił się kolejny problem – kryzys energetyczny, który wymusza zmiany nie tylko na gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach, ale także w obrębie całej infrastruktury drogowej. Skutecznym, wieloaspektowym rozwiązaniem jest wybór wysoce energooszczędnego oświetlenia LED zsynchronizowanego z innowacyjnymi systemami zarządzania.
Lampy oparte na modułach LED , które są w stanie zapewnić niższe rachunki za prąd oraz przybliżyć do wspomnianej neutralności emisyjnej, to dziś nie tylko trend, ale wręcz wymóg. Oświetlenie dużych obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, hotele czy biurowce wiąże się z poborem ogromnych ilości energii, która drożeje z dnia na dzień.
- Moduły LED-owe mają dostarczyć nam strumień świetlny dostosowany do naszych potrzeb przy niewielkim zużyciu prądu. Technologia ta od kilkunastu lat jest z powodzeniem stosowana na całym świecie. Teraz jednak ważne jest, aby przyspieszyć proces wymiany tradycyjnych lamp na modele LED-owe zarówno przez wzgląd na środowisko naturalne, jak i kryzys energetyczny, coraz mocniej odczuwalny przez energochłonne przedsiębiorstwa. – wyjaśnia Magdalena Chojnacka, Marketing Manager w Lena Lighting.
Moduły LED stały się bazą dla opraw świetlnych Lena Lighting. Wiele z nich jest kompatybilna z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem, dzięki czemu użytkownik sam decyduje o natężeniu światła, a także o tym, kiedy ma się ono włączać i wyłączać. Lampy Lena Lighting połączone z systemem ClueIn automatycznie przechodzą w stan spoczynku, kiedy nie wykryją ruchu w pomieszczeniu. Gdy dostateczna ilość naturalnego światła wpada przez okno, technologia samodzielnie, praktycznie niezauważalnie dostosowuje (obniża) wartość strumienia sztucznego światła do panujących warunków.
Równie ważne jest ekonomiczne zarządzanie oświetleniem na ulicach i wzdłuż dróg. W ofercie Lena Lighting znajdują się lampy drogowe posiadające możliwość synchronizacji z technologią ClueCity - intuicyjnym, w pełni bezpiecznym systemem, pozwalającym na zdalne zarządzanie i kontrolę lamp. Światło jest dostarczane tylko gdy jest potrzebne, a wszystko to dzieje się w sposób w pełni zautomatyzowany. W ten sposób ograniczamy zużycie energii elektrycznej, ale też minimalizujemy ryzyko wystąpienia zjawiska zanieczyszczenia światłem.
Więcej informacji na temat energooszczędnego zarządzania światłem znajdą Państwo w Podręczniku Energooszczędności: https://lenalighting.pl/images/download/Foldery/PL/Podrecznik_energooszczednosci.pdf

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.