Energooszczędne oświetlenie – wybór, który zmieni przyszłość
W ostatnich latach bezustannie słyszymy o przyspieszających zmianach klimatu, a także o wzmagającym się kryzysie energetycznym. Jedną z najskuteczniejszych metod na ustabilizowanie sytuacji jest właściwe zarządzanie oświetleniem – zarówno w budynkach, jak i w całej infrastrukturze drogowej, a także postawienie na wysoce energooszczędne technologie.
Osiągnięcie neutralności stało się strategicznym celem realizowanym przez wszystkie kraje świata. Tymczasem na horyzoncie pojawił się kolejny problem – kryzys energetyczny, który wymusza zmiany nie tylko na gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach, ale także w obrębie całej infrastruktury drogowej. Skutecznym, wieloaspektowym rozwiązaniem jest wybór wysoce energooszczędnego oświetlenia LED zsynchronizowanego z innowacyjnymi systemami zarządzania.
Lampy oparte na modułach LED , które są w stanie zapewnić niższe rachunki za prąd oraz przybliżyć do wspomnianej neutralności emisyjnej, to dziś nie tylko trend, ale wręcz wymóg. Oświetlenie dużych obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, hotele czy biurowce wiąże się z poborem ogromnych ilości energii, która drożeje z dnia na dzień.
- Moduły LED-owe mają dostarczyć nam strumień świetlny dostosowany do naszych potrzeb przy niewielkim zużyciu prądu. Technologia ta od kilkunastu lat jest z powodzeniem stosowana na całym świecie. Teraz jednak ważne jest, aby przyspieszyć proces wymiany tradycyjnych lamp na modele LED-owe zarówno przez wzgląd na środowisko naturalne, jak i kryzys energetyczny, coraz mocniej odczuwalny przez energochłonne przedsiębiorstwa. – wyjaśnia Magdalena Chojnacka, Marketing Manager w Lena Lighting.
Moduły LED stały się bazą dla opraw świetlnych Lena Lighting. Wiele z nich jest kompatybilna z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem, dzięki czemu użytkownik sam decyduje o natężeniu światła, a także o tym, kiedy ma się ono włączać i wyłączać. Lampy Lena Lighting połączone z systemem ClueIn automatycznie przechodzą w stan spoczynku, kiedy nie wykryją ruchu w pomieszczeniu. Gdy dostateczna ilość naturalnego światła wpada przez okno, technologia samodzielnie, praktycznie niezauważalnie dostosowuje (obniża) wartość strumienia sztucznego światła do panujących warunków.
Równie ważne jest ekonomiczne zarządzanie oświetleniem na ulicach i wzdłuż dróg. W ofercie Lena Lighting znajdują się lampy drogowe posiadające możliwość synchronizacji z technologią ClueCity - intuicyjnym, w pełni bezpiecznym systemem, pozwalającym na zdalne zarządzanie i kontrolę lamp. Światło jest dostarczane tylko gdy jest potrzebne, a wszystko to dzieje się w sposób w pełni zautomatyzowany. W ten sposób ograniczamy zużycie energii elektrycznej, ale też minimalizujemy ryzyko wystąpienia zjawiska zanieczyszczenia światłem.
Więcej informacji na temat energooszczędnego zarządzania światłem znajdą Państwo w Podręczniku Energooszczędności: https://lenalighting.pl/images/download/Foldery/PL/Podrecznik_energooszczednosci.pdf

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.