Farm Frites Poland z nową linią produkcyjną
Farm Frites Poland SA, wiodący producent mrożonych wyrobów ziemniaczanych w Europie Środkowo-Wschodniej, uruchamia nową zaawansowaną technologicznie linię produkcyjną frytek, zdolną wytworzyć ponad 70 tysięcy ton frytek rocznie. Inwestycja o wartości 300 milionów złotych to krok milowy w 30-letniej działalności firmy.
11 czerwca 2024 r. w lęborskim zakładzie nastąpiło oficjalne otwarcie zrealizowanej inwestycji, która wpływa na znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych, a w przyszłości pozwoli zaplanować produkcję nowych produktów. Uruchomienie drugiej linii frytek jest kluczowe dla utrzymania znaczącej pozycji rynkowej oraz rozwoju przedsiębiorstwa.
– Nieustannie dążymy do rozwoju i wzmacniania naszej pozycji na rynku producentów wyrobów ziemniaczanych. Rozwijamy kompetencje naszych pracowników i technologię produkcji. Zbudowanie i otwarcie drugiej linii frytek nie byłoby możliwe, gdyby nie duże zainteresowanie klientów produktami z naszej fabryki. Jednak nie jest to nasze ostatnie słowo. Rozważamy następny krok, który pozwoli zwiększyć moce produkcyjne o kolejne 20% oraz zaplanować produkcję nowych produktów, co istotne inwestycja będzie zaprojektowana jako neutralna klimatycznie. W efekcie będziemy mieli dwie linie zdolne wyprodukować łącznie 30 ton frytek w ciągu godziny. Obecna wydajność produkcji jest tak duża, że w ciągu 9 minut jesteśmy w stanie wyprodukować tyle 100-gramowych porcji frytek, by dostarczyć je wszystkim mieszkańcom Lęborka! – mówi Adam Klasa, Prezes Zarządu Farm Frites Poland SA. – Nowa linia uzyskała założoną płynność pracy i wydajność, dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Farm Frites Poland SA oraz przy wsparciu naszych udziałowców.
Zwiększenie potencjału produkcji Farm Frites to nie jedyny efekt inwestycji. Otwarcie drugiej linii przyczyniło się do powstania nowych miejsc pracy. Wzrost zatrudnienia w lęborskiej fabryce wyniósł prawie 30 procent
i planowane są koleje rekrutacje To czyni Farm Frites Poland SA jednym z najdynamiczniej rozwijających się pracodawców w regionie. O korzyściach z nowouruchomionej inwestycji mogą mówić także lokalni przedsiębiorcy i dostawcy ziemniaków współpracujący z Farm Frites Poland.
Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.
O Farm Frites Poland:
Farm Frites Poland SA, wiodący producent mrożonych wyrobów ziemniaczanych. Firma została założona w 1994 roku w Lęborku jako wspólne przedsięwzięcie dwóch holenderskich producentów wyrobów ziemniaczanych: Aviko B.V. i Farm Frites B.V. W trakcie 30 lat działalności FFP otworzyła linię frytek (1994 i 2024) placków (2004) i płatków ziemniaczanych (2011), zwiększyła zatrudnienie z 80 do 300 pracowników, a ilość przetwarzanych ziemniaków z 40.000 do prawie 400.000 ton.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.