Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy.
Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających z tego schorzenia, ale też męczącą i obciążającą samokontrolą poziomu glukozy. Marzeniem wielu diabetyków stało się komfortowe urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru cukru. Dużą nadzieję przynosi im ważny projekt realizowany obecnie przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP). Komu i jak nowe urządzenie może zrewolucjonizować życie?
Poszukiwanie przełomowego rozwiązania
Według statystyk w Polsce z cukrzycą żyje ok. 3,5 mln osób, z czego 1 mln to niezdiagnozowani. Oznacza to, że na tę chorobę cierpi nawet co 11 Polak (źródło: https://cukrzycapolska.pl/cukrzyca/statystyki/). Codzienne życie diabetyka to staranne planowanie posiłków i aktywności, branie leków (w tym insuliny) oraz regularna samokontrola cukru, by był utrzymany na optymalnym poziomie. To ostatnie jest kluczowe – na bazie pomiarów chory musi podejmować decyzje terapeutyczne dotyczące insuliny.
Tradycyjna metoda pomiaru, która wymaga nakłuwania palca, jest uciążliwa nie tylko ze względu na ból, ale także fakt, że wymaga specjalnych warunków higienicznych, a także dyskrecji. Z tego powodu od lat na świecie trwają poszukiwania rozwiązania, które znacząco odciążyłoby chorych. CBRTP właśnie intensywnie nad takim pracuje.
Innowacja w monitorowaniu cukrzycy
Innowacyjne, przenośne urządzenie do wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu, nad którym trwają obecnie intensywne prace, może przynieść diabetykom zupełnie nową jakość życia. Liderem projektu jest CBRTP, a członkiem konsorcjum naukowo-przemysłowego – Advanced Diagnostic Equipment Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Dostępność plus”.
To dla nas bardzo ważny projekt, bo może w znaczący sposób podnieść komfort życia i jakość kontroli stanu zdrowia tak wielu osób. Przenośny analizator oddechu będzie sposobem na bezinwazyjne i proste w obsłudze monitorowanie cukrzycy poprzez analizę śladowych ilości biomarkerów (acetonu, etylenu, metanolu, etylobenzenu i izoprenu) w wydychanym powietrzu – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, Prezes Zarządu CBRTP.
Nowa jakość życia
Zarówno budowa, jak i sposób działania tego przełomowego urządzenia podyktowane są potrzebami wszystkich diabetyków, szczególnie osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi, jakie bywają częstymi powikłaniami długotrwałej cukrzycy. Analizator biomarkerów zwiększy samodzielność tej grupy, ale także znacznie podniesie komfort samobadania w stosunku do tradycyjnych pomiarów inwazyjnych glukometrem paskowym.
Planowane jest ponadto rozszerzenie funkcjonalności urządzenia o specjalny moduł telemedyczny, który w aplikacji będzie zbierał poszczególne pomiary, przypominał o konieczności dokonania badania oraz zasygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru – dodaje Grzegorz Putynkowski z CBRTP.
To innowacyjne urządzenie nie tylko ułatwi codzienne życie osób zmagających się z cukrzycą, ale też może znacząco wpłynąć na powodzenie efektów leczenia – zarówno tych bieżących, jak i w dłuższej perspektywie, by zmniejszyć ryzyko powikłań.
Projekt realizowany jest od lipca 2021 r., a jego zakończenie zaplanowano na koniec sierpnia 2023 r.
Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i
Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie
Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.