Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie
Medisept, lider produkcji medycznych środków dezynfekcyjnych w Polsce, rozpoczął 25 października br. kolejny etap ambitnych inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Felinie. Do Lublina dotarł właśnie nowoczesny, potężny mieszalnik o pojemności 30 tysięcy litrów, służący do produkcji płynów oraz żeli do dezynfekcji i mydeł. Mieszalnik jest pierwszym widocznym obiektem nowej, rozbudowanej części fabryki. Jego instalacja ma na celu zwiększenie mocy wytwórczych firmy. W obliczu dynamicznych wyzwań, takich jak epidemie chorób, działania wojenne czy klęski żywiołowe, potrzeba szybkiej i efektywnej produkcji tych preparatów staje się kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w Polsce.
Prezes zarządu spółki Medisept, Przemysław Śnieżyński, podkreślił znaczenie tej inwestycji zarówno dla przyszłości spółki, jak też rynku produkcji środków do dezynfekcji oraz utrzymania czystości i higieny:
– Nasza firma nieustannie rozwija swój park maszynowy, aby sprostać rosnącym wymaganiom medycznym na krajowym i globalnym rynku. Nowe inwestycje, planowane na najbliższe miesiące, pozwolą nam zwiększyć moce produkcyjne o blisko 20%. Rozbudowa zakładu umożliwi też doskonalenie naszych produktów, które konieczne jest z uwagi na stale mutujące wirusy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, niezbędne jest posiadanie takiego dużego zakładu w kraju, który będzie w stanie natychmiast, wręcz na żądanie, dostarczyć odpowiednią ilość preparatów do prawdziwej dezynfekcji dla potrzebujących osób, służby zdrowia i instytucji, w tym służb mundurowych. W czasie pandemii, kiedy zagraniczni producenci znacznie ograniczyli dostawy środków do dezynfekcji do polskich szpitali, przekonaliśmy się o tej potrzebie w sposób niezaprzeczalny – powiedział Przemysław Śnieżyński.
Nowy mieszalnik o wadze 5 ton, średnicy 3,1 metra i wysokości 8 metrów, wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, stanowi kluczowy element rozbudowywanej części fabryki. Jego pojemność (30 tysięcy litrów) to ponad 1,5 razy więcej, niż obecnie wykorzystywane mieszalniki. Wkrótce na terenie zakładu pojawią się też nowe zbiorniki, z których każdy pomieści aż 100 tysięcy litrów surowca. Dzięki temu Medisept będzie w stanie produkować znacznie większe ilości środków do dezynfekcji rąk, powierzchni i dezynfekcji narzędzi chirurgicznych w zdecydowanie krótszym czasie. Mieszalnik, oprócz swoich gabarytów, imponuje także zastosowaną w nim najnowszą, europejską technologią, której elementem jest bezpieczne i w pełni zinformatyzowane sterowanie.
– Cyfrowa kontrola dozowania umożliwia precyzyjne mieszanie składników, co jest szczególnie istotne w przypadku gęstych substancji, takich jak mydła czy żele do dezynfekcji w standardzie medycznym. Z kolei zastosowany ultranowoczesny system mycia zbiornika zapewnia, że zmiana asortymentu na linii produkcyjnej przebiegać będzie znacznie szybciej, niż obecnie. Docelowo, nowy mieszalnik umożliwi produkcję 200 tysięcy litrów płynów do dezynfekcji na dobę. Oznacza to, że gdyby nadeszła taka potrzeba, jesteśmy w stanie wyprodukować po jednym litrowym opakowaniu takiego płynu dla każdego mieszkańca Lublina w ciągu niespełna dwóch dni – podsumował Waldemar Ferschke, wiceprezes zarządu Medisept.
W obliczu dużych zamówień krajowych i zagranicznych, konieczność rozbudowy parku maszynowego Mediseptu staje się kluczowa. Pandemia COVID-19 kilka lat temu unaoczniła potrzebę nowych inwestycji, podkreślając konieczność zabezpieczenia rynku w środki dezynfekcji na wypadek kryzysu. Naukowcy wskazują, że pandemie się powtarzają, jak pokazują historyczne epidemie grypy. Medisept chce być gotowy na każdą ewentualność w obliczu zmieniającej się rzeczywistości.
– Podczas pandemii dostrzegliśmy wąskie gardła w procesie produkcyjnym, które w dużej mierze dotyczyły dostępnych zasobów mieszalników oraz możliwości składowania surowców. Dziś wypełniamy tę lukę, robiąc jednocześnie duży skok technologiczny, który da nam przewagę konkurencyjną na wiele lat – dodaje prezes Śnieżyński.
Rozbudowa zakładu w Lublinie przełoży się na powstanie nowych miejsc pracy oraz wzrost wpływów podatkowych w regionie. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.
Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
OHAUS wprowadza na rynek nową generacją mieszadeł z płytą grzejną
Firma WMFTS wprowadza na rynek rozwiązania jednorazowego użytku WMArchitect™
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.