Komunikaty PR

MSD ogłasza zakończenie procesu wydzielenia spółki Organon & Co.

2021-06-16  |  11:00
Biuro prasowe

 

Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka Merck (znana poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą jako MSD) ogłosiła 3 czerwca br. zakończenie procesu wydzielenia spółki Organon & Co.

- 3 czerwca 2021 roku wyznacza w kalendarzu ważny kamień milowy zarówno dla MSD, jak i Organon. Ta druga spółka jest od teraz niezależnym podmiotem notowanym na giełdzie, oferującym szeroki asortyment leków i produktów o istotnym znaczeniu, w pełni gotowym, aby zapewniać wartość i zrównoważony rozwój – podkreślił prezes Merck Rob Davis.

Jak dodaje prezes Davis: Dzięki pozycji lidera w zakresie naszych filarów wzrostu oraz rozbudowanej sieci dystrybucji, spółka MSD ma wszystkie atuty, które pozwalają jej na stabilny, długoterminowy wzrost, pozwalając jednocześnie tworzyć wartość w oparciu o naukowe innowacje.

Celem procesu wydzielenia spółki Organon z MSD było utworzenie dwóch spółek zorientowanych na pacjenta, o większej koncentracji strategicznej i operacyjnej, wzmocnionej elastyczności, uproszczonych modelach operacyjnych, zoptymalizowanych strukturach kapitału oraz udoskonalonych profilach finansowych.

Wydzielenie spółki Organon ze struktur MSD pozwoli obu firmom skoncentrować działania i zwiększyć swój wkład w budowę nowoczesnego, zrównoważonego i wspieranego przez innowacje systemu ochrony zdrowia w Polsce – zaznacza Dimitri Gitas, Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce.

Władze spółki MSD są przekonane, że transakcja przyniesie korzyści zarówno jej samej, jak i Organon, a także zapewni wartość dla akcjonariuszy. Operacja ma pozwolić spółce MSD bardziej skoncentrować się na swoich kluczowych filarach wzrostu, osiągać wyższe przychody i wyższy przyrost zysku na akcję (EPS), a także umożliwić stopniowe zwiększenie wydajności operacyjnej o około 1,5 mld dolarów — proporcjonalnie w okresie trzech lat (przy czym około 500 mln dolarów w samym 2021 roku). W związku z wydzieleniem, spółka MSD otrzymała od Organon wypłatę w wysokości około 9 mld dolarów.

W ramach wypłaty spółka Organon nie wyemitowała ułamkowych akcji zwykłych. Zamiast nich posiadacze akcji zwykłych MSD otrzymali gotówkę. Akcje Organon są już notowane. 3 czerwca 2021 roku trafiły do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych z oznaczeniem „OGN”. Akcje MSD nadal będą notowane pod oznaczeniem „MRK”.

* * *

Od 130 lat MSD, znany jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, oferuje leki i szczepionki na wiele groźnych chorób, realizując misję, którą jest ratowanie i poprawa jakości życia pacjentów na całym świecie. Zaangażowanie na rzecz zdrowia pacjentów przejawia się w zwiększaniu dostępu do opieki zdrowotnej dzięki programom i partnerstwom. Dzisiaj podmioty z grupy MSD nadal przodują w badaniach nad profilaktyką i leczeniem chorób, które zagrażają ludziom i zwierzętom – w tym nowotworów oraz chorób zakaźnych, takich jak HIV. MSD aspiruje do roli wiodącej firmy biofarmaceutycznej, prowadząc intensywne badania w skali całego globu.

W Polsce MSD działa od 1991 roku z misją dostarczania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia. Centrum Zarządzania Danymi, działające od 10 lat w Warszawie, jest jednym z 6 tego typu ośrodków na świecie, zarządzających danymi z badań klinicznych prowadzonych na całym świecie przez MSD i danymi z nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.msd.pl (Polska), www.msd.com  i profile MSD w mediach społecznościowych: Twitter, Facebook i LinkedIn.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja 4∞Form: Rewolucyjna innowacja dla przemysłu farmaceutycznego Biuro prasowe
2024-06-26 | 01:00

4∞Form: Rewolucyjna innowacja dla przemysłu farmaceutycznego

Aluflexpack opracował rewolucyjną innowację w dziedzinie opakowań, która znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, ale może przydać się też w szerszym
Farmacja Maksymilian Świniarski nowym prezesem TZF Polfa S.A.
2024-06-14 | 10:30

Maksymilian Świniarski nowym prezesem TZF Polfa S.A.

Maksymilian Świniarski został mianowany nowym Prezesem Zarządu TZF Polfa S.A. Decyzja o powołaniu Maksymiliana Świniarskiego na to stanowisko została podjęta przez Radę
Farmacja Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW
2024-06-12 | 11:00

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Eksperci Wydziału Zarządzania UW o wyzwaniach w branży farmaceutycznej Co o lekach biologicznych muszą wiedzieć farmaceuci, jak „reklamować”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.