Komunikaty PR

„Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2” - najnowszy raport Fundacji Aflofarm

2021-06-22  |  15:43
Biuro prasowe

Przemęczenie, długotrwały stres, nerwowość, ale też zwiększenie spożycia alkoholu i ilości wypalanych papierosów, a przede wszystkim pogorszenie stanu zdrowia i pogłębienie utrudnień w kontakcie z lekarzem – taki obraz wyłania się z ogólnopolskiego raportu „Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2” opublikowanego przez Fundację Aflofarm. Jakie jeszcze skutki przyniósł rok walki z pandemią?

4 marca 2020 roku odnotowano pierwszy przypadek SARS-CoV-2 na terenie Polski. Od tego momentu wirus rozprzestrzeniał się zbierając żniwo w postaci dramatycznie rosnącej liczby zakażonych, hospitalizowanych, czy ofiar śmiertelnych. Na chwilę obecną w Polsce (wg oficjalnych danych) zachorowało prawie 2,9 miliona osób, zmarło z powodu zakażenia 75 tys. osób. Po ponad roku walki z pandemią wiemy, że skutki wirusa dotknęły wszystkich - także tych, którym udało się uniknąć zakażenia.

Przez ostatni rok byliśmy świadkami wydarzeń, które do tej pory znaliśmy jedynie z filmów fantastycznych. Zamknięcie placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych, zdalne nauczanie dzieci, zakazy wychodzenia z domu, konieczność zakładania masek, przekształcanie szpitali i stadionów sportowych na placówki covidowe, teleporady zamiast wizyt lekarskich, utrudniony dostęp do lekarza i izolacja - to codzienne sytuacje z którymi stykamy się od ponad roku. Przez różne fazy pandemii przechodziliśmy przez coraz to nowsze zakazy i obostrzenia. W ramach Fundacji Aflofarm postanowiliśmy zbadać samopoczucie fizyczne i psychiczne Polaków oraz zebrać ich opinie dotyczące dostępu do służby zdrowia, aby zobaczyć co i w jakim stopniu wpłynęło na nasze życie – mówi Tomasz Furman, Prezes Zarządu Fundacji Aflofarm, która zainicjowała powstanie raportu.

Zła kondycja zdrowotna Polaków

Z raportu „Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2”, przeprowadzonego przez niezależną agencję badawczą Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm wynika, że aż 58,3% osób wciąż odczuwa skutki zakażenia takie jak: zmęczenie (ponad 71%), pogorszenie nastroju (ponad 48%), bóle stawów i mięśni (46,7%), czy też zaburzenia krążenia lub pracy serca (ponad 33%). Jednak nie tylko chorzy odczuwają negatywne skutki pandemii. Aż 51,5% badanych wskazuje, że narażenie na długotrwały stres w wyniku pandemii pogorszyło ich stan zdrowia. Wśród najczęściej wskazywanych dolegliwości pojawiły się m.in. zwiększona nerwowość (52,3%), bóle pleców (44,4%), bóle głowy (36,4%), czy też pogorszenie się wzroku (36%). Ponad 40% badanych na przestrzeni ostatniego roku odnotowało także większą wagę.

Badania jednoznacznie pokazują, że stan zdrowia Polaków jest gorszy niż przed pandemią. Przedstawione obserwacje są bardzo istotne z medycznego punktu widzenia. System opieki zdrowotnej musi przygotować się na zwiększoną konsumpcję szerokiego wachlarza usług medycznych. Potrzebna będzie większa dostępność do wizyt neurologicznych i okulistycznych. Osobnym zagadnieniem jest dostęp do lekarzy rehabilitantów i fizjoterapeutów. W naszym publicznym systemie opieki zdrowotnej zawsze występował niedobór tych świadczeń, a wiele zabiegów rehabilitacyjnych było realizowanych przez pacjentów prywatnie- mówi prof. dr hab. Adam Fronczak w komentarzu do raportu.

Lekarz (nie)pierwszego kontaktu

Choć stan zdrowia Polaków na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy uległ pogorszeniu, wielu z nas nie zdecydowało się na kontakt z lekarzem. Raport Fundacji Aflofarm pokazał, że nawet 1/3 badań, pobytów w szpitalu lub osobistych wizyt lekarskich została odwołana z obawy przed zakażeniem COVID-19. Co istotne, w aż 45,3% przypadkach poskutkowało to pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.Pogłębieniem problemów ze zdrowiem był utrudniony kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu: 51% badanych oceniła go źle lub bardzo źle. Równie negatywnie (50,8%) oceniony został dostęp do lekarzy specjalistów.

Pandemia Covid-19 sprawiła, iż nasza pewność, że panujemy nad chorobami zakaźnymi legła w gruzach, a jednocześnie obnażyła kondycję systemu ochrony zdrowia, który nie był przygotowany do takich obciążeń – podsumowuje prof. dr hab. Adam Fronczak w komentarzu do raportu.

Raport „Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2” podejmuje także temat, teleporad i e-wizyt, które szczególnie dobrze zostały przyjęte przez pacjentów. Ponad 77% badanych wskazało, że taka forma kontaktu z lekarzem idealnie sprawdza się w kwestii konieczności wystawienia e-recepty, a 64% badanych dostrzega tę wartość w aspekcie drobnych konsultacji medycznych. Także ponad 46% uczestników badania wskazuje, że po zakończeniu pandemii chciałoby w takiej formie móc uzyskać e-zwolnienie.

Kobiety bardziej narażone na skutki pandemii

Prawie 60% Polek przyznaje, że stało się bardziej nerwowych w czasie pandemii, w przypadku mężczyzn większą nerwowość zauważyło u siebie nieco ponad 45% badanych. Wśród czynników, które wpłynęły na tak wysoki poziom stresu, wskazano m.in. strach o stan zdrowia bliskich (71,9%), izolację od bliskich (60,8%), strach przed utratą pracy (37,1%), problemy finansowe (38%). Kobiety deklarowały również częstszą i bardziej intensywną podatność na skutki wybuchu pandemii (strach o życie i zdrowie bliskich, strach przed utratą pracy, pojawiające się dolegliwości bólowe) oraz wprowadzane obostrzenia.

Z raportu wynika, iż w czasie pandemii na wyższy poziom doświadczanego stresu skarżyły się kobiety. Dane te nie powinny dziwić - to właśnie na kobiety spadła znaczna część obowiązków związanych nie tylko z organizowaniem czasu wolnego dzieci, ale również z obowiązkami szkolnymi realizowanymi w domu - podkreśla dr hab. n. zdr. Monika Talarowska w komentarzu do raportu.

Oblicza pandemii w domowym zaciszu

Badani, którzy zaobserwowali pogorszenie się relacji rodzinnych (29,2%) za ich przyczynę uważają ograniczenie w kontaktach (31,8%), jak również… konieczność ciągłego przebywania ze sobą (23,6%). Na trzecim miejscu znalazło się niestety pogorszenie sytuacji finansowej (20,9%).Mimo to, raport Fundacji Aflofarm pokazuje, że to właśnie przede wszystkim na rodzinę można liczyć w sytuacji kryzysowej – ponad czterech na pięciu badanych (81,6%) otrzymało pomoc właśnie od członka rodziny podczas izolacji lub kwarantannie. Bardzo silne okazały się również relacje przyjacielskie: aż 44,8% badanych mogło liczyć na ich pomoc.Na nasze samopoczucie wpłynęła również nauka zdalna dzieci. W grupie wiekowej 35-49 aż 51,6% badanych przyznała, że ta forma edukacji i związane z nią problemy miała negatywny wpływ na ich życie.

Które z ograniczeń okazało się najgorsze?

Aż 63,1% badanych uznało, że obostrzeniem, które miało największy negatywny wpływ na ich życie w ciągu minionego roku była…konieczność noszenia maseczki!. Na kolejnych miejscach uplasował się zakaz przemieszczania (61,5%), ograniczenia w możliwości podróżowania (60,6%). Co ciekawe tylko 23% badanych wskazało, że ograniczenia możliwości uczestnictwa w kulcie religijnym miało negatywny wpływ na ich samopoczucie. Bardziej odczuliśmy zamknięcie kin, teatrów i obiektów kulturalnych (48,8%) a nawet barów, pubów i restauracji (49,8%).

Mam nadzieję, że te dane staną się przyczynkiem do rozmowy o wszystkich negatywnych skutkach ubocznych, jakie w naszym życiu spowodowała pandemia – komentuje Tomasz Furman Prezes Fundacji Aflofarm.

O raporcie

Raport został wydany na zlecenie Fundacji Aflofarm, której celem jest wspieranie ochrony zdrowia, promocja profilaktyki zdrowotnej i aktywnego stylu życia oraz popularyzowanie wiedzy z zakresu farmacji i medycyny. Badania do Raportu były prowadzone przez cały marzec 2021, czyli dokładnie rok po ogłoszeniu stanu pandemii. Badanie przeprowadzono za pośrednictwem metod badawczych CATI oraz CAWI na próbie 1000 respondentów – w tym 52,5% stanowiły kobiety. Badanie było reprezentatywne ze względu na płeć, wiek oraz województwo.

O Fundacji Aflofarm

Fundacja Aflofarm to organizacja, której głównym celem jest wspieranie ochrony zdrowia, promocja profilaktyki zdrowotnej i aktywnego stylu życia oraz popularyzowanie wiedzy z zakresu farmacji i medycyny. Poprzez działalność fundacji, chcemy wspierać także badania i inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju nauki w tych dziedzinach. Oprócz głównego celu, fundacja będzie realizowała jeszcze cele poboczne, które w dłuższej perspektywie przekładają się na jakość życia ludzi w otaczającym nas świecie. Takimi celami są m.in. działania na rzecz ochrony środowiska, promocji oświaty i sportu. W 2018 r. Fundacja Aflofarm rozpoczęła realizację swojej pierwszej kampanii społecznej „Nie Spal się na Starcie”. Patronat nad akcją objął m.in. Minister Edukacji Narodowej. Głównym celem kampanii jest promowanie postaw antynikotynowych wśród młodzieży w wieku 12-16 lat, a zwłaszcza walka z sięganiem po pierwszego papierosa. Kampania swoim zasięgiem objęła kluczowe media: prasę, telewizję, radio oraz media społecznościowe. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej kampanii www.niespalsienastarcie.pl.W 2019 r. Fundacja Aflofarm wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską zainicjowały kampanię wizerunkową "Po pierwsze farmaceuta", której celem było wsparcie autorytetu zawodu farmaceuty. Kampania miała zachęcić do korzystania z usług farmaceutów w aptekach w przypadku m.in. wątpliwości związanych ze stosowaniem leków lub drobnymi problemami zdrowotnymi oraz wspierać promowanie potrzeby wprowadzenia w przyszłości opieki farmaceutycznej w Polsce. W ramach kampanii stworzyliśmy spot wizerunkowy promujący zawód farmaceuty oraz cztery animowane spoty edukacyjne. Kampania opierała się na badaniach przeprowadzonych przez niezależną agencję badawczą Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Były to pierwsze w historii tak kompleksowe badania, w których udział wzięło 380 farmaceutów i 1067 pacjentów. Ich celem było sprawdzenie, jak obie grupy postrzegają zawód farmaceuty i jak wygląda relacja na linii magister farmacji – pacjent. Ich szczegółowe wyniki wraz z analizą opublikowane zostały w raporcie „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”. Więcej informacji na temat akcji pod adresem www.popierwszefarmaceuta.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Jak odmienić oblicze branżowych kongresów ? Biuro prasowe
2024-04-02 | 01:00

Jak odmienić oblicze branżowych kongresów ?

Imprezy branżowe, które kojarzą się jedynie z nudnymi wykładami to już pieśń przeszłości. W dzisiejszych czasach uczestnikom takich spotkań należy zapewnić pewną wartość
Farmacja Wyjątkowo wysoka wydajność
2024-03-28 | 15:15

Wyjątkowo wysoka wydajność

Wyjątkowo wysoka wydajność   Wirówki Frontier 5720R i 5830R Multi-Pro z funkcją chłodzenia są przeznaczone do pracy w wielu różnych zastosowaniach z użyciem wysokiej prędkości RPM i RCF w laboratoriach farmaceutycznych, chemicznych i nie tylko.   PARSIPPANY w stanie New Jersey, 21.02.2024 r., OHAUS Corporation, jeden z wiodących na świecie producentów urządzeń do ważenia oraz wyposażenia laboratoriów i instrumentów analitycznych, wprowadza nowe wirówki FRONTIER 5720R i FRONTIER 5830R Multi-Pro z funkcją chłodzenia — szybkich, łatwo adaptowalnych modeli, które wkrótce staną się niezbędnym elementem wyposażenia laboratoriów farmaceutycznych, chemicznych i innych.   Wysoka wydajność   Modele Frontier 5720R i 5830R są w stanie osiągnąć 20 000-30 000 RPM oraz 38 000-65 000 RCF, wirując pojemniki różnych rozmiarów — od mniejszych mikroprobówek po objętości rzędu 290 ml. Od intuicyjnych elementów sterujących po precyzyjnie zaprojektowane akcesoria — modele Frontier 5720R i 5830R zostały zaprojektowane tak, aby pracować elastycznie i szybko. Oba modele można łączyć z szeroką gamą wirników, pojemników i adapterów oraz innych akcesoriów, aby dostosować je do specyficznych potrzeb laboratoriów lub projektów, a użytkownicy mogą szybko zmieniać akcesoria w zależności od zastosowań bez czasochłonnych komplikacji.   Nowoczesna konstrukcja   Dzięki wykonaniu komór wirnika ze stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie substancji chemicznych, wirówki Frontier 5720R i 5830R mogą działać w najbardziej wymagających środowiskach laboratoryjnych. Każda część oraz wszystkie konfigurowalne komponenty i akcesoria są wykonane zgodnie z najwyższą jakością i wysokimi standardami niemieckiej inżynierii.   Bezpieczeństwo przede wszystkim   Modele Frontier 5720R i 5830R są wyposażone w podświetlane panele sterowania LCD, dzięki którym intuicyjny interfejs jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze nawet podczas pracy w laboratoriach o dużym natężeniu ruchu (również w odzieży ochronnej, takiej jak gumowe rękawice). Ale to, co naprawdę wyróżnia serię Frontier, jest niewidoczne dla oczu. Modele Frontier 5720R i 5830R są wyposażone bowiem w inteligentne oprogramowanie do liczenia cykli, które jest specjalnie skalibrowane w taki sposób, aby zapobiegać nadmiernemu zużyciu. Po osiągnięciu określonej liczby cykli wirowania oprogramowanie automatycznie wyłączy dany rotor, aby chronić go przed nadmiernym obciążeniem.   Więcej informacji na temat wirówek OHAUS Frontier Multi-Pro z funkcją chłodzenia można znaleźć na stronie www.ohaus.com          
Farmacja ODPOWIEDZIALNA SAMOOPIEKA KLUCZEM DO POPRAWY ZDROWIA PUBLICZNEGO
2024-02-14 | 19:00

ODPOWIEDZIALNA SAMOOPIEKA KLUCZEM DO POPRAWY ZDROWIA PUBLICZNEGO

Szacuje się, że obecnie w Unii Europejskiej występuje 3,3 miliona przypadków drobnych dolegliwości dziennie. W Polsce rozpoznanych jest ponad 160 problemów terapeutycznych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.