Komunikaty PR

Rok 2021 na rynku farmaceutycznym

2021-12-20  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Rzecznik prasowy
Offteam

Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl

Jakie aspekty rynku farmaceutycznego w Polsce najbardziej się rozwinęły? Czy rok 2021 był korzystny dla branży? Co wpływa na zwiększenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa lekowego Polaków? Jak po niespełna trzech latach funkcjonowania wyglądają statystyki Systemu PLMVS? Na te pytania odpowiadamy wraz z Iwoną McManus – Prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków.

Intensywny 2021

Rok 2021 okazał się dla branży farmaceutycznej bardzo dynamiczny. Aptekarze przyczynili się do znacznego wzrostu osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (do nawet 16 000 osób dziennie). Znacznie wzrosło zaufanie społeczeństwa do farmaceutów – pacjenci, którzy w trakcie pandemii nie zawsze mogli liczyć na konsultację lekarską, częściej zwracali się o pomoc do farmaceutów. Zostało również opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. pilotażu przeglądów lekowych, które są zaczątkiem opieki farmaceutycznej. Niektóre projekty budzą emocje, zarówno farmaceutów, jak i organów takich jak NIA. Szykują się kolejne zmiany. A jak branża farmaceutyczna wygląda z perspektywy pacjenta?

Okiem pacjenta

Już analizy z 2020 roku sygnalizowały umocnienie się i wzrost rynku farmaceutycznego w Polsce, kolejne miesiące 2021 tylko potwierdziły trend rozwojowy tego sektora, ale również zwiększenie świadomości pacjentów. Świadczą o tym wyniki badania „Opinie Polaków na temat rynku farmaceutycznego”. Ankietowani pacjenci uważają, że na polskim rynku powinny dominować produkty lecznicze polskich producentów, a także dostrzegają w rozwoju rynku farmaceutycznego szansę na poprawę kondycji polskiej gospodarki. Polacy uważają, że leki wyprodukowane w kraju są wysokiej jakości i wybierają je chętniej niż leki importowane z Europy Zachodniej czy USA, jeżeli są w takiej samej lub niższej cenie. Rynek farmaceutyczny rozwija się także pod kątem badań nad innowacyjnymi rozwiązaniami terapeutycznymi oraz opracowywaniem leków innowacyjnych.

Bezpieczne leki

„Jeżeli wyniki ankiety przekładają się na decyzje zakupowe polskich pacjentów, to mogą mieć one pozytywne skutki również pod względem bezpieczeństwa przyjmowanych przez nich leków” – komentuje Iwona McManus, Prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków. Wzrasta świadomość pacjentów odnośnie zakupu leków w aptekach stacjonarnych i wyznaczonych aptekach internetowych, dodatkowo każdy zakup może zostać skonsultowany z farmaceutą, który podpowie i doradzi. Wystrzeganie się produktów niewiadomego pochodzenia to dobry krok w kierunku naszego bezpieczeństwa lekowego. W przeszłości polskie służby odnotowały ponawiające się próby wprowadzenia na rynek podrobionych preparatów leczniczych pochodzących z nieznanych źródeł. Leki niepewnego pochodzenia transportowane do Polski to potencjalne zagrożenie, którego polski pacjent powinien unikać. Nie ma wątpliwości, że produkcja fałszowanych leków odbywa się na całym świecie, również w Polsce, ale dzięki staraniom, jakich dokładają apteki i hurtownie podczas procesu weryfikacji opakowań, pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. 

Polacy świadomymi klientami aptek 

Według danych statystycznych 88% Polaków kupuje leki w aptekach stacjonarnych, a 8% decyduje się na zakup leków bez recepty w aptece internetowej. Internet w przeciwieństwie do aptek i certyfikowanych aptek internetowych, nie jest bezpiecznym miejscem na zakup leków. Konsument niejednokrotnie jest tam narażony nie tylko na fałszywki, ale również na tzw. scam, który dotyczy głównie suplementów diety na odchudzanie. „Lepiej przejść się do lokalnej apteki i w kwestii suplementacji zasięgnąć rady farmaceuty lub udać się do lekarza specjalisty – apeluje McManus. – Serializacja obejmuje leki na receptę oraz Omeprazol (OTC). W kontekście bezpieczeństwa pozostałych leków OTC i suplementów diety musimy zdać się na zdrowy rozsądek. To, że Polacy wolą kupować leki w aptekach, jest bardzo dobrą informacją. To gwarancja pozyskania produktów leczniczych z legalnego łańcucha dystrybucji” – dodaje prezes KOWAL. Od prawie 3 lat to właśnie Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków czuwa nad systemem wspierającym bezpieczeństwo lekowe w Polsce. Jak wygląda jej działalność w liczbach? 

Mniej alertów niż zakłada EMVO 

Niedługo upłynie trzeci rok funkcjonowania Systemu PLMVS. Fundacja KOWAL podsumowała ten rok pracy. Średnia liczba skanowań na tydzień to prawie 36 milionów w całej Polsce. Liczba wszystkich paczek znajdujących się w systemie od dnia jego uruchomienia w lutym 2019 roku wynosi powyżej 2 miliardów 300 milionów! Od początku tego roku liczba alertów znacznie spadła – przez zdecydowaną większość tygodni alerty utrzymywały się poniżej poziomu oczekiwanego przez Europejską Organizację Weryfikacji Leków EMVO (Wykres 1.). „To oznacza, że podmioty, które biorą czynny udział w serializacji leków, dobrze zapoznały się z działaniem systemu, jego obsługa stała się bardziej intuicyjna. Jest coraz mniej błędów, które tworzą fałszywe alerty. Prognozy na 2022 rok przewidują, że całe środowisko farmaceutyczne czekają jeszcze bardziej dynamiczne zmiany” – mówi Iwona McManus.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Offteam
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i Biuro prasowe
2024-12-28 | 15:00

Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i

    Ergonomiczne wirówki podłogowe i podblatowe o dużej pojemności i kompaktowej konstrukcji.   OHAUS Corporation, wiodący dostawca urządzeń
Farmacja Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie
2024-10-28 | 11:40

Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie

Medisept, lider produkcji medycznych środków dezynfekcyjnych w Polsce, rozpoczął 25 października br. kolejny etap ambitnych inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na
Farmacja Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
2024-10-03 | 13:00

Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.

Za nami jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed. Poznaliśmy laureatów 10. edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP! W poniedziałek 30 września 2024 roku w Auli Gmachu Fizyki Politechniki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.