Fascynująca artystyczna podróż po świecie technologii. Wystawa Oskara Zięty
Fascynująca artystyczna podróż po świecie technologii. Wystawa Oskara Zięty
Zapraszamy na ponowne otwarcie wystawy „INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty” w krakowskiej Galeria Architektury GAGA MOS przy ul. Rajskiej 12. APA Smart jest mecenasem wydarzenia. Na miejscu można zobaczyć połączenie sztuki, architektury z inteligentnymi technologiami.
GDZIE: Galeria Architektury GAGA MOS, ul. Rajska 12, Kraków
KIEDY: 1 lutego – 1 marca 2021.
Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 14:00 – 18:00. Wstęp wolny.
Sztuka, natura i technologia – te trzy obszary stanowią dla Oskara Zięty inspirację i prowokują go do wytwarzania takich form, które na długo zapadają odbiorcom w pamięć. Już niebawem każdy z nas będzie mógł uczestniczyć w tej zaskakującej przygodzie, bo artysta i APA Smart zapraszają na wernisaż „INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty”. Czego możemy się spodziewać?
Oskar Zięta to niepokorny artysta młodego pokolenia. Architekt i projektant procesów, łączący w swojej twórczości najnowsze technologie z formami, które nie znają granic geometrii. Wielokrotnie nagradzany (m.in. m.in. Designpreis Award, Red Dot, Audi Mentor Preis) za igrające ze zmysłami projekty.
Kolejną odsłoną twórczości tego wizjonera jest wspomniany wernisaż krakowskiej Galerii Architektury GAGA MOS, który rozpoczął się 22 października i potrwa aż do 29 listopada. APA Smart objęła mecenat nad tą wystawą.
Odbiorcy uczestniczący we wspomnianym wydarzeniu doświadczą zaawansowanych metod projektowania i wytwarzania. Niech zaskoczą Was fascynujące bioniczne obiekty, ujęte w zaskakującą, tajemniczą formę.
Czy zjawiska fizyczne rzeczywiście są nie do zmiany? Czy pewnych granic nie da się przekroczyć? Oskar Zięta w swoim stalowym teatrze udowadnia, że takie właściwości, jak lekkość czy wytrzymałość, nabierają zupełnie innego znaczenia niż dotychczas. To wszystko przyciąga i zaskakuje na wielu poziomach.
Chłodna elegancja stali, ale także wymyślna kolorystyka oraz przejścia tonalne cechujące lustra RONDO – pozorne sprzeczności stanowią efekt eksperymentów z obróbką materiałową oraz z wykorzystaniem pigmentów. Na scenie MOS króluje natomiast imponująca instalacja z okrągłych luster, które multiplikują obraz i zakrzywiają widzialny świat.
To, co jeszcze zachwyca w wernisażu Zięty, to efemeryczne, umowne przejścia między scenami, z których zbudowana jest wystawa. Na każdej z nich znajduje się inny obiekt lub rzeźba – niektóre są dosłowne i minimalistyczne, a inne przenoszą odbiorcę do magicznej rzeczywistości światła, miraży, barwnych kolaży. To prawdziwie zmysłowe przeżycie.
Jak powstają dzieła Zięty?
U Zięty zaskakujący jest nie tylko efekt artystyczny, ale również sposób wytwarzania dzieł. Powstają one w procesie kształtowania metalu metodą FiDU, w której kluczowa jest współpraca człowieka z maszyną.
Sama filozofia wystawy zdaje się doskonale łączyć ze wspomnianą technologią. Philip Fimmano w książce “A Labour of Love” pisze: Nagle maszyna nie jest już przeciwieństwem nieokiełznanej innowacji, ale służebnicą projektanta; umożliwia, upiększa i rozwija produkcję. Człowiek i maszyna w końcu łączą się i stają się jednością.
Te dwa wersy zdają się idealnie opisywać założenie wernisażu, jak i całej twórczości Oskara Zięty. Warto uczestniczyć w tej niecodziennej podróży, prowadzącej przez świat kreacji i ścisłych powiązań między maszyną, technologią, materiałem i człowiekiem.
Zobacz więcej: https://apagroup.prowly.com/126043-fascynujaca-artystyczna-podroz-po-swiecie-technologii-wystawa-oskara-ziety

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.