Komunikaty PR

Finaliści EuropeDesign Awards, wśród nich Polak

2021-09-17  |  14:00
Do pobrania Prasowka ( 0.16 MB )

KOMUNIKAT PRASOWY

17 września 2021 r.

 

Ogłoszono zwycięzców konkursu DesignEuropa Awards i zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć

  • Do finału zakwalifikowano osiem wyselekcjonowanych projektów reprezentujących najlepszy europejski wzór przemysłowy i produktowy

  • Zdobywcą nagrody za całokształt osiągnięć jest André Ricard, znany z zaprojektowania pochodni na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 r.

  • Ceremonia odbędzie się 19 października w Eindhoven 

  • Obecna będzie też Polska firma StethoMe® – finalista  w kategorii Małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw

 

Dzisiaj ogłoszono finalistów konkursu DesignEuropa Awards w kategoriach  Przemysł  oraz Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa, a także wyłoniono zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć. Finaliści pochodzą z 7 państw (Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja i Stany Zjednoczone). Reprezentują oni uznane marki jak Philips, John Deere, ASSA ABLOY i Actiu, a także te nowopowstałe, takie jak StethoMe, MiniFinder, Relio² i Knister. Pochodzą z wielu sektorów, w tym opieki medycznej, zaawansowanej inżynierii, rozwiązań w zakresie automatyzacji i dostępu, meblarstwa, profesjonalnego oświetlenia, urządzenia do użytku na zewnątrz, bezpieczeństwa oraz Internetu rzeczy. Każdy z finalistów ustanawia nowe standardy w sektorze wzornictwa.

 

To już trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards organizowanego przez Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a jego celem jest docenienie zarówno produktów, jak i projektantów w dziedzinie wzornictwa.

 

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 19 października 2021 r. podczas ceremonii wręczenia nagród w Eindhoven, która będzie również transmitowana na żywo. Podczas ceremonii nagroda za całokształt osiągnięć zostanie wręczona jednemu z pionierów i najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych naszych czasów, André Ricardowi.

 

Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO, powiedział:

 

Konkurs DesignEuropa Awards to dla nas ważna okazja do uznania nie tylko gospodarczych i praktycznych skutków innowacyjnych projektów, ale także ich oddziaływania kulturalnego. Obok ośmiu wybitnych finalistów (w kategorii „Przemysł” oraz „Małe i nowo powstałe przedsiębiorstwa”) będziemy mieli zaszczyt uhonorować wieloletni wkład André Ricarda nagrodą za całokształt osiągnięć. Już od lat 60. XX wieku jego ikoniczne wzory pojawiły się zarówno w tle, jak i na pierwszym planie w naszym życiu, począwszy od butelek perfum po pochodnię olimpijską. Powyższy przykład ilustruje nam, w jaki sposób wzornictwo kształtuje każdy element naszego życia i stanowi inspirację dla twórczości kolejnych pokoleń.

 

Jury konkursu przewodzi Päivi Tahkokallio, uznana fińska projektantka i przewodnicząca Biura Europejskich Stowarzyszeń Projektowych (BEDA). Pozostałych 11 członków jury pochodzi z branży wzornictwa, reprezentuje przedstawicieli biznesu i sektora ochrony własności intelektualnej. Wszyscy są uznanymi liderami w swoich dziedzinach i wnoszą różnorodne doświadczenie zdobyte w trakcie swoich karier zawodowych.

 

Laureat nagrody za całokształt osiągnięć: André Ricard

 

André Ricard, tegoroczny zdobywca nagrody za całokształt osiągnięć, jest bardzo wpływową postacią i źródłem inspiracji dla hiszpańskiego i europejskiego wzornictwa oraz kolejnych pokoleń projektantów.

 

Zaprojektowana przez niego kopenhaska popielniczka jest symbolem lat 60. ubiegłego wieku. Stworzona przez niego w 1968 r. butelka na perfumy jest nadal produkowana i sprzedawana na całym świecie. Zaprojektowana w 1972 r. lampa Tatu wygląda teraz tak nowocześnie jak ówcześnie. Jego majestatyczne lampy już od dziesięcioleci zdobią muzeum Reiny Sofíi w Madrycie. W 1992 r. pochodnia olimpijska, projektu której jest autorem, oświetlała jego rodzinne miasto Barcelonę i jeszcze bardziej rozsławiła jego nazwisko.

 

Wzory finalistów

 

W kategorii „Przemysł” doceniane są wyróżniające się wzory dużych i średnich przedsiębiorstw. Wzory które zakwalifikowały się do finału konkursu w tej kategorii to:

 

  • SZWECJA: Aperio® H100 klamka do drzwi (ASSA ABLOY Opening Solutions; projektant: Mauro Menin)

 

  • NIDERLANDY: IntelliVue X3 przenośny monitor pacjenta (Koninklijke Philips N.V.; projektanci: Fabian Benedikter i Ceren Bagatar)

 

  • HISZPANIA: System biurowy Talent (Actiu Berbegal y Formas S.A.; projektant: Marcelo Alegre)

 

  • USA: Traktor John Deere 8 Series tractor (Deere & Company; projektanci: Felix Nagelin, Brian Huenink, John W. Krieger, Eric Keen, Sebastian M. Himpel, Thorsten Hagner, Daniel J. Deboer, Martin Clay, Michael D. Kollath, Richard Knowels Jr, Thomas C. Boe, Charles Warren)

 

Kategoria „Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa” uznaje wyróżniające się wzory małych przedsiębiorstw, a także niedawno założonych firm, niezależnie od ich rozmiaru. Wzory które zakwalifikowały się do finału konkursu w tej kategorii to:

 

  • NIEMCY: Knister Grill (Knister GmbH; projektant: Carolin Kunert)

 

  • SZWECJA: MiniFinder Nano osobisty alarm bezpieczeństwa (MiniFinder Sweden AB; projektant: Dean Maros)

 

  • WŁOCHY: Profesjonalny system oświetleniowy Relio² (Relio Labs s.r.l.; projektant: Marco Bozzola)

 

  • POLSKA: Inteligentny elektroniczny stetoskop StethoMe®  (StethoMe sp. z o.o.; projektant: Michał Bonikowski)

 

W konkursie uznaniem cieszą się wzory przemysłowe, które chronione są jako zarejestrowane wzory wspólnotowe (ZWW). Zarejestrowany wzór wspólnotowy, zarządzany przez EUIPO, jest popularnym prawem własności intelektualnej, obowiązującym we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 2003 r., kiedy agencja zaczęła zarządzać tym prawem własności intelektualnej, do EUIPO wpłynęło 1,5 mln bezpośrednich zgłoszeń ZWW.

 

Unia Europejska ma bogatą tradycję związaną ze wzorami i jest światowym liderem w zakresie wzorów przemysłowych. Sektory intensywnie korzystające ze wzorów zapewniają bezpośrednio 30,7 mln miejsc pracy, a ich łączny wkład w PKB UE kształtuje się na poziomie 16,2%. Polska jest obecnie na szóstym miejscu, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków o rejestrację wzorów wspólnotowych. Na czele listy znajdują się Chiny, Niemcy, USA, Włochy i Francja.

 

SŁOWO O KONKURSIE DESIGNEUROPA

 

Konkurs DesignEuropa Awards 2021 jest organizowany we współpracy z Holenderskim Ministerstwem Gospodarki i Polityki Klimatycznej oraz Urzędem Własności Intelektualnej państw Beneluksu. Ceremonia wręczenia nagród w konkursie DesignEuropa odbędzie się 19 października 2021 r. w Eindhoven i zbiegnie się w czasie z Holenderskim Tygodniem Designu (16-24 października). Jest to trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards po Mediolanie (Włochy) w 2016 r. i Warszawie (Polska) w 2018 r.

 

O EUIPO

 

EUIPO jest zdecentralizowaną agencją UE z siedzibą w Alicante (Hiszpania). Zarządza rejestracją znaku towarowego Unii Europejskiej (ZTUE) i zarejestrowanego wzoru wspólnotowego (ZWW); oba zapewniają ochronę własności intelektualnej we wszystkich państwach członkowskich UE. 

 

Kontakt z mediami

Ewelina Kawczynska

 

Tel.:+34 644134336

ewelina@marco.agency

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG Biuro prasowe
2025-05-08 | 08:30

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Diagnostyka od lat łączy działalność biznesową z misją społeczną, którą jest realizowanie badań, aby pomagać ludziom dbać o zdrowie i żyć dłużej. Lider rynku
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.