1,5 proc. podatku ma wielką moc. Małopolskie firmy wspierają potrzebujących
Chociaż czas na rozliczenie podatku mamy do końca kwietnia, wielu z nas już teraz zastanawia się, w jaki sposób może najlepiej spożytkować swoje 1,5 proc. i wesprzeć potrzebujących. Jedną z możliwości jest pójście śladem małopolskich firm, które zdecydowały się na wsparcie znanego, nowosądeckiego stowarzyszenia Sursum Corda. W tym roku po raz kolejny wystartowało ono z akcją charytatywną, dzięki której zyskują przede wszystkim obdarowani, ale również darczyńcy. Warto dołączyć, bo według danych z raportu opracowanego przez twórców aplikacji Pitbot, jak dotąd tylko 13 proc. jej użytkowników przekazało w tym sezonie podatkowym 1,5 proc. na OPP.
Pochodzący z Nowego Sącza twórcy Pitbot - aplikacji do rozliczeń PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją - przeanalizowali dane 4,5 tys. użytkowników, którzy jak dotąd rozliczyli się przy pomocy tego narzędzia za rok 2023. Wynika z nich, że od 15 lutego, czyli od momentu startu okresu podatkowego, ze wszystkich osób, które złożyły deklarację podatkową przy pomocy aplikacji Pitbot, do akcji “1,5 proc.” dołączyło zaledwie 13 proc. podatników. Przeciętny podatnik wpłaca na ten cel średnio 98 zł, a najwyższe sumy odprowadzają użytkownicy z województwa śląskiego i mazowieckiego. Aby zachęcać większą liczbę podatników, m.in. z regionu Małopolski, do włączania się w temat pomocy poprzez 1,5 proc., powstała akcja Procentujesz.pl, skierowana do osób indywidualnych oraz do biur rachunkowych.
– Podwyższenie kwot wolnych od podatku, a także liczne ulgi sprawiły, że sporo podatników ma przychody mieszczące się w kwocie wolnej od podatku. Część naszych użytkowników decyduje się też na to, by nie przekazywać swojego 1,5 proc. podatku na żadną organizację pożytku publicznego. Dlatego też, wspólnie z nowosądeckim Stowarzyszeniem Sursum Corda, z którym współpracujemy od początku naszej działalności, realizujemy akcję Procentujesz.pl, która ma na celu zachęcenie jak największej liczby Polaków do przekazywania 1,5 proc. podatku. W tym roku kierujemy nasze działania przede wszystkim, ale nie tylko, do biur rachunkowych – mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl.
Małopolska solidarność
Niezależnie od sposobu rozliczenia się, warto pomyśleć o aktywnym włączeniu się w pomoc potrzebującym i świadomym wyborze beneficjenta naszego 1,5 proc. podatku. To bezkosztowy krok, który ma ogromne znaczenie. Z takiego samego założenia wyszli organizatorzy i partnerzy akcji Procentujesz.pl. Jej inicjatorem jest znane stowarzyszenie Sursum Corda, które już w 2000 roku połączyło siły, pomysły i energię osób, tworzących przez kilka lat wcześniej grupę wsparcia dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej. Od tego czasu stowarzyszenie stało się jedną z czołowych organizacji działających na rzecz dobra społecznego w Polsce, sukcesywnie zajmując się szeroko rozumianą pomocą, profilaktyką i edukacją. Wspiera m.in. opuszczających zakłady karne oraz aktywizuje seniorów i, jak twierdzą sami jej członkowie – “daje wędkę, a nie rybę”. Siłę i efektywność działań prowadzonych przez Sursum Corda dostrzegły również małopolskie firmy, które zdecydowały się na współpracę partnerską z tym stowarzyszeniem - wśród nich wymienić można m.in. firmę Koral, Fakro oraz aplikację Pitbot.
– Tworząc aplikację Pitbot zwracaliśmy szczególną uwagę na kwestię przekazywania 1,5 proc. Cieszymy się, że postawiliśmy na sprawdzoną współpracę ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, które, podobnie jak my, również ma swoje korzenie w Nowym Sączu. W tym roku poszliśmy z naszym partnerem o krok dalej, kierując akcję Procentujesz.pl szerzej - nie tylko do użytkowników Pitbota, ale też do biur rachunkowych, działających nie tylko w województwie małopolskim, ale również w całym kraju. Tego typu firmy są doskonałym łącznikiem z podatnikami i dzięki, nierzadko, wieloletniej współpracy z klientami mogą skutecznie zachęcać do przekazywania 1,5 proc. na OPP – mówi Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot do rozliczania PIT-u w formie czatu ze sztuczną inteligencją.
Jak działa akcja zainicjowana przez Sursum Corda?
“Procentujesz” to inicjatywa promująca ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. Biura rachunkowe, które decydują się na dołączenie do akcji, zachęcają własnych klientów do przekazania 1,5% podatku z deklaracji PIT na rzecz stowarzyszenia Sursum Corda. To gest, który ma olbrzymie znaczenie dla tych, którzy potrzebują pomocy. W zamian za zaangażowanie w akcję biura rachunkowe mogą liczyć na podziękowanie od organizatorów w formie voucherów, działań wizerunkowych czy koszy podarunkowych.
Warto przyłączyć się do tej zainicjowanej lokalnie akcji, której moc niesie się wśród potrzebujących w całej Polsce.
O Procentujesz.pl
Procentujesz.pl to serwis umożliwiający przekazywanie darowizn na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda poprzez organizowane zbiórki finansowe. Powstał z inicjatywy członków tego stowarzyszenia - jednej z czołowych organizacji działających na rzecz dobra społecznego w Polsce - jako efekt doświadczenia i dążenia do pomagania potrzebującym. Zgodnie z założeniami programu Procentujesz.pl pomaganie innym nie tylko ma ogromny wpływ na życie potrzebujących, ale również przynosi korzyści dla tych, którzy decydują się na działanie altruistyczne. W zamian za przekazane potrzebującym wsparcie, darczyńcy otrzymują zniżki lub kupony do wykorzystania w popularnych sieciach handlowych. Partnerem programu Procentujesz.pl jest Pitbot.pl - program do rozliczeń PIT w formie aplikacji do rozliczeń PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.