Komunikaty PR

1,5 proc. podatku ma wielką moc. Małopolskie firmy wspierają potrzebujących

2024-03-29  |  10:34
Biuro prasowe

Chociaż czas na rozliczenie podatku mamy do końca kwietnia, wielu z nas już teraz zastanawia się, w jaki sposób może najlepiej spożytkować swoje 1,5 proc. i wesprzeć potrzebujących. Jedną z możliwości jest pójście śladem małopolskich firm, które zdecydowały się na wsparcie znanego, nowosądeckiego stowarzyszenia Sursum Corda. W tym roku po raz kolejny wystartowało ono z akcją charytatywną, dzięki której zyskują przede wszystkim obdarowani, ale również darczyńcy. Warto dołączyć, bo według danych z raportu opracowanego przez twórców aplikacji Pitbot, jak dotąd tylko 13 proc. jej użytkowników przekazało w tym sezonie podatkowym 1,5 proc. na OPP.

Pochodzący z Nowego Sącza twórcy Pitbot - aplikacji do rozliczeń PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją - przeanalizowali dane 4,5 tys. użytkowników, którzy jak dotąd rozliczyli się przy pomocy tego narzędzia za rok 2023. Wynika z nich, że od 15 lutego, czyli od momentu startu okresu podatkowego, ze wszystkich osób, które złożyły deklarację podatkową przy pomocy aplikacji Pitbot, do akcji “1,5 proc.” dołączyło zaledwie 13 proc. podatników. Przeciętny podatnik wpłaca na ten cel średnio 98 zł, a najwyższe sumy odprowadzają użytkownicy z województwa śląskiego i mazowieckiego. Aby zachęcać większą liczbę podatników, m.in. z regionu Małopolski, do włączania się w temat pomocy poprzez 1,5 proc., powstała akcja Procentujesz.pl, skierowana do osób indywidualnych oraz do biur rachunkowych.

– Podwyższenie kwot wolnych od podatku, a także liczne ulgi sprawiły, że sporo podatników ma przychody mieszczące się w kwocie wolnej od podatku. Część naszych użytkowników decyduje się też na to, by nie przekazywać swojego 1,5 proc. podatku na żadną organizację pożytku publicznego. Dlatego też, wspólnie z nowosądeckim Stowarzyszeniem Sursum Corda, z którym współpracujemy od początku naszej działalności, realizujemy akcję Procentujesz.pl, która ma na celu zachęcenie jak największej liczby Polaków do przekazywania 1,5 proc. podatku. W tym roku kierujemy nasze działania przede wszystkim, ale nie tylko, do biur rachunkowych – mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl. 

Małopolska solidarność

Niezależnie od sposobu rozliczenia się, warto pomyśleć o aktywnym włączeniu się w pomoc potrzebującym i świadomym wyborze beneficjenta naszego 1,5 proc. podatku. To bezkosztowy krok, który ma ogromne znaczenie. Z takiego samego założenia wyszli organizatorzy i partnerzy akcji Procentujesz.pl. Jej inicjatorem jest znane stowarzyszenie Sursum Corda, które już w 2000 roku połączyło siły, pomysły i energię osób, tworzących przez kilka lat wcześniej grupę wsparcia dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej. Od tego czasu stowarzyszenie stało się jedną z czołowych organizacji działających na rzecz dobra społecznego w Polsce, sukcesywnie zajmując się szeroko rozumianą pomocą, profilaktyką i edukacją. Wspiera m.in. opuszczających zakłady karne oraz aktywizuje  seniorów i, jak twierdzą sami jej członkowie – “daje wędkę, a nie rybę”. Siłę i efektywność działań prowadzonych przez Sursum Corda dostrzegły również małopolskie firmy, które zdecydowały się na współpracę partnerską z tym stowarzyszeniem - wśród nich wymienić można m.in. firmę Koral, Fakro oraz aplikację Pitbot. 

– Tworząc aplikację Pitbot zwracaliśmy szczególną uwagę na kwestię przekazywania 1,5 proc. Cieszymy się, że postawiliśmy na sprawdzoną współpracę ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, które, podobnie jak my, również ma swoje korzenie w Nowym Sączu. W tym roku poszliśmy z naszym partnerem o krok dalej, kierując akcję Procentujesz.pl szerzej - nie tylko do użytkowników Pitbota, ale też do biur rachunkowych, działających nie tylko w województwie małopolskim, ale również w całym kraju. Tego typu firmy są doskonałym łącznikiem z podatnikami i dzięki, nierzadko, wieloletniej współpracy z klientami mogą skutecznie zachęcać do przekazywania 1,5 proc. na OPP – mówi Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot do rozliczania PIT-u w formie czatu ze sztuczną inteligencją.

Jak działa akcja zainicjowana przez Sursum Corda?

“Procentujesz” to inicjatywa promująca ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. Biura rachunkowe, które decydują się na dołączenie do akcji, zachęcają własnych klientów do przekazania 1,5% podatku z deklaracji PIT na rzecz stowarzyszenia Sursum Corda. To gest, który ma olbrzymie znaczenie dla tych, którzy potrzebują pomocy. W zamian za zaangażowanie w akcję biura rachunkowe mogą liczyć na podziękowanie od organizatorów w formie voucherów, działań wizerunkowych czy koszy podarunkowych. 

Warto przyłączyć się do tej zainicjowanej lokalnie akcji, której moc niesie się wśród potrzebujących w całej Polsce.

O Procentujesz.pl

Procentujesz.pl to serwis umożliwiający przekazywanie darowizn na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda poprzez organizowane zbiórki finansowe. Powstał z inicjatywy członków tego stowarzyszenia - jednej z czołowych organizacji działających na rzecz dobra społecznego w Polsce - jako efekt doświadczenia i dążenia do pomagania potrzebującym. Zgodnie z założeniami programu Procentujesz.pl pomaganie innym nie tylko ma ogromny wpływ na życie potrzebujących, ale również przynosi korzyści dla tych, którzy decydują się na działanie altruistyczne. W zamian za przekazane potrzebującym wsparcie, darczyńcy otrzymują zniżki lub kupony do wykorzystania w popularnych sieciach handlowych. Partnerem programu Procentujesz.pl jest Pitbot.pl - program do rozliczeń PIT w formie aplikacji do rozliczeń PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Fakty i mity o hipotece odwróconej Biuro prasowe
2024-07-22 | 09:00

Fakty i mity o hipotece odwróconej

  O hipotece odwróconej krąży dużo stereotypów. Niewiele osób rozróżnia hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym (tzw. rentę dożywotnią)
Finanse Ponad 500 mln finansowania spoza banku. IBI Polska wywraca stolik
2024-07-19 | 16:00

Ponad 500 mln finansowania spoza banku. IBI Polska wywraca stolik

Prezes IBI Polska Itsik Cohen (fot. Filip Naumienko) Czas to pieniądz – to powiedzenie zna każdy, nawet jeśli nie działa w biznesie. Gdy nie mamy pieniędzy, idziemy do
Finanse Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w II kw. 2024 r.
2024-07-18 | 11:00

Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w II kw. 2024 r.

W II kw. 2024 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 3 769 osób. Najwięcej wniosków w tym kwartale – ponad 1 300 –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.