Komunikaty PR

Aż 91 proc. seniorów wie o istnieniu renty dożywotniej

2023-01-22  |  18:00
Biuro prasowe

Z najnowszego badania opinii, w którym Fundusz Hipoteczny DOM przebadał ponad 1000 polskich seniorów, wynika, że 91 proc. z nich wie o istnieniu renty dożywotniej.[1] Ponad połowa ankietowanych, bo 51 proc. uważa, że ta usługa może być wsparciem finansowym dla emeryckiego budżetu. Najważniejszym powodem, który wstrzymuje seniorów przed podpisaniem umowy renty dożywotniej, jest konieczność przekazania mieszkania spadkobiercom – tak twierdziło 48 proc. osób biorących udział w badaniu.

 

Wiedza na temat renty dożywotniej w Polsce sukcesywnie rośnie. Fundusz Hipoteczny DOM od lat prowadzi badania dotyczące sytuacji ekonomicznej i społecznej emerytów. Pyta o ich zwyczaje, potrzeby i wiedzę na temat rozwiązań finansowych. Jeszcze dziesięć lat temu (w ankietach telefonicznych Funduszu Hipotecznego DOM) 60 proc. seniorów odpowiadało, że nie wie na czym dokładnie polega renta dożywotnia.[2] Dekadę temu, o takim rozwiązaniu słyszało 40 proc. ankietowanych. W wielu przypadkach była to jednak wiedza powierzchowna. Aż 80 proc. emerytów deklarowało chociażby, że nie zna różnicy pomiędzy rentą dożywotnią, a odwróconym kredytem hipotecznym.

– Z biegiem lat liczba osób, które wiedzą o istnieniu renty dożywotniej wciąż rosła. Trzeba jednak przyznać, że gdy zadawaliśmy pytania bardziej szczegółowe, okazywało się, że ta wiedza wymaga uzupełnienia. Przykładowo: z badania, które zrealizowaliśmy rok temu wynikało, że 61 proc. seniorów wciąż nie wie, że rentę z nieruchomości mogą otrzymać nie tylko właściciele mieszkań, ale również domów – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Wiedza rośnie, ale bariery wciąż są te same

Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń – 90 proc. ankietowanych słyszało o rencie dożywotniej, a 51 proc. uważa, że może być ona wsparciem finansowym dla osób starszych. Seniorzy pytani o powody, które wstrzymują ich przed podpisaniem umowy twierdzą, że najważniejszym z nich jest chęć przepisania mieszkania spadkobiercom (48 proc.), brak mieszkania na własność (14 proc.), obawa przed oszustwem (10 proc.). Blisko 20 proc. w ogóle nie interesuje się tego typu usługą. Wśród najczęściej wymienianych zalet renty dożywotniej są przede wszystkim względy ekonomiczne. Największa liczba emerytów wskazuje, że są to dodatkowe pieniądze, które przychodzą regularnie i dają bezpieczeństwo finansowe. Prawie ¼ ankietowanych (24 proc.) uważa, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają spadkobierców.

 


[1] Telefoniczna ankieta przeprowadzona przez Fundusz Hipoteczny DOM wśród 1113 seniorów (949 osoby były w przedziale wiekowym
65 – 75 lat a 173 osoby miały powyżej 75 lat). Ankiety telefoniczne przeprowadzano od września do grudnia 2022 roku, wyniki opublikowano w grudniu 2022.

[2] Badanie na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM  zostało przeprowadzone w kwietniu 2012 roku przez Starcom/ARC Rynek i Opinia. Badanie typu CATI, osoby w wieku 65+, wykształcenie średnie+, z miast 100k+, właściciele mieszkania/domu, wielkość próby N=505. Szczegóły m.in. w Rzeczpospolitej: https://pieniadze.rp.pl/emerytura/art13728331-hipoteka-odwrocona-w-oczach-seniorow

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.