Aż 91 proc. seniorów wie o istnieniu renty dożywotniej
Z najnowszego badania opinii, w którym Fundusz Hipoteczny DOM przebadał ponad 1000 polskich seniorów, wynika, że 91 proc. z nich wie o istnieniu renty dożywotniej.[1] Ponad połowa ankietowanych, bo 51 proc. uważa, że ta usługa może być wsparciem finansowym dla emeryckiego budżetu. Najważniejszym powodem, który wstrzymuje seniorów przed podpisaniem umowy renty dożywotniej, jest konieczność przekazania mieszkania spadkobiercom – tak twierdziło 48 proc. osób biorących udział w badaniu.
Wiedza na temat renty dożywotniej w Polsce sukcesywnie rośnie. Fundusz Hipoteczny DOM od lat prowadzi badania dotyczące sytuacji ekonomicznej i społecznej emerytów. Pyta o ich zwyczaje, potrzeby i wiedzę na temat rozwiązań finansowych. Jeszcze dziesięć lat temu (w ankietach telefonicznych Funduszu Hipotecznego DOM) 60 proc. seniorów odpowiadało, że nie wie na czym dokładnie polega renta dożywotnia.[2] Dekadę temu, o takim rozwiązaniu słyszało 40 proc. ankietowanych. W wielu przypadkach była to jednak wiedza powierzchowna. Aż 80 proc. emerytów deklarowało chociażby, że nie zna różnicy pomiędzy rentą dożywotnią, a odwróconym kredytem hipotecznym.
– Z biegiem lat liczba osób, które wiedzą o istnieniu renty dożywotniej wciąż rosła. Trzeba jednak przyznać, że gdy zadawaliśmy pytania bardziej szczegółowe, okazywało się, że ta wiedza wymaga uzupełnienia. Przykładowo: z badania, które zrealizowaliśmy rok temu wynikało, że 61 proc. seniorów wciąż nie wie, że rentę z nieruchomości mogą otrzymać nie tylko właściciele mieszkań, ale również domów – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Wiedza rośnie, ale bariery wciąż są te same
Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń – 90 proc. ankietowanych słyszało o rencie dożywotniej, a 51 proc. uważa, że może być ona wsparciem finansowym dla osób starszych. Seniorzy pytani o powody, które wstrzymują ich przed podpisaniem umowy twierdzą, że najważniejszym z nich jest chęć przepisania mieszkania spadkobiercom (48 proc.), brak mieszkania na własność (14 proc.), obawa przed oszustwem (10 proc.). Blisko 20 proc. w ogóle nie interesuje się tego typu usługą. Wśród najczęściej wymienianych zalet renty dożywotniej są przede wszystkim względy ekonomiczne. Największa liczba emerytów wskazuje, że są to dodatkowe pieniądze, które przychodzą regularnie i dają bezpieczeństwo finansowe. Prawie ¼ ankietowanych (24 proc.) uważa, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają spadkobierców.
[1] Telefoniczna ankieta przeprowadzona przez Fundusz Hipoteczny DOM wśród 1113 seniorów (949 osoby były w przedziale wiekowym
65 – 75 lat a 173 osoby miały powyżej 75 lat). Ankiety telefoniczne przeprowadzano od września do grudnia 2022 roku, wyniki opublikowano w grudniu 2022.
[2] Badanie na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM zostało przeprowadzone w kwietniu 2012 roku przez Starcom/ARC Rynek i Opinia. Badanie typu CATI, osoby w wieku 65+, wykształcenie średnie+, z miast 100k+, właściciele mieszkania/domu, wielkość próby N=505. Szczegóły m.in. w Rzeczpospolitej: https://pieniadze.rp.pl/emerytura/art13728331-hipoteka-odwrocona-w-oczach-seniorow

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.