Co spędza sen z powiek branży finansowej? - Wyniki raportu ACCA
Zmiany gospodarcze na świecie oraz braki pracowników i zmiany regulacyjne w Europie - to największe obawy finansistów
Ważne dla światowej gospodarki wydarzenia polityczne, ale także zmiany obejmujące kraje Unii Europejskiej - od wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu po nowe regulacje związane z ESG i wdrażaniem Zielonego Ładu, będą kształtować sytuację ekonomiczną na świecie w najbliższych miesiącach.
Badanie Global Economic Conditions Survey (GECS) przeprowadzone przez ACCA i Institute of Management Accountants (IMA®) dotyczące czwartego kwartału 2023 r. pokazuje umiarkowany spadek zaufania finansistów na świecie, jednocześnie wskazując szansę na powolny wzrost gospodarczy. Wydarzenia polityczne takie jak wybory w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Pakistanie czy Indonezji, które będą odbywać się w tym roku, spowodowały, że ryzyka gospodarcze znalazły się na pierwszym miejscu wśród zagrożeń wskazywanych przez finansistów biorących udział w badaniu. Co ciekawe, w porównaniu z badaniem sprzed 12 miesięcy, z podium zniknęło ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, co może oznaczać, że firmy przyzwyczaiły się już do tempa zmian związanego z wdrożeniem sztucznej inteligencji i budują strategie działania w tym obszarze.
- Europa Zachodnia powinna obecnie nieco przyspieszyć, głównie dzięki wewnętrznej konsumpcji.
Sytuacja konsumentów jest coraz lepsza, a wskaźnik bezrobocia znajduje się na historycznie rekordowo niskich poziomach. Mocny popyt wewnętrzny będzie również dominującym źródłem wzrostu w przypadku polskiej gospodarki. Spodziewana jest znacząca poprawa otoczenia gospodarczego, czemu sprzyja niższy koszt finansowania, ekspansja budżetowa oraz silny rynek pracy. Dzięki wysokiemu popytowi na pracę możemy nadal spodziewać się wzrostu wynagrodzeń w wartościach dwucyfrowych. Z kolei inwestycje powinny zwiększyć się dzięki odblokowaniu środków z KPO. W efekcie tempo wzrostu przyspieszy z okolic zera w 2023 r. do ponad 3 proc. w drugiej połowie bieżącego roku - mówi Tomasz Manowiec, ekspert ACCA, Associate Partner Corporate Finance w Baker Tilly TPA.
W Polsce wciąż jednym z kluczowych zagrożeń jest pozyskanie i utrzymanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Także wprowadzenie regulacji związanych z ESG może znacząco wpływać na działania przedsiębiorstw na naszym rynku.
- Prognozy dla globalnej gospodarki w 2024 r. zakładają utrzymanie dość dobrego tempa wzrostu PKB na poziomie ok. 3 proc. w skali świata. Dynamika oczywiście jest zróżnicowana między państwami rozwiniętymi, rosnącymi w tempie ok. 1 proc., i rozwijającymi się, które zwiększają PKB o 3-4 proc., oraz między regionami. Pewne spowolnienie może być obserwowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie restrykcyjna polityka monetarna oddziałuje negatywnie na gospodarkę, jednak pozwala obniżyć inflację do wartości oczekiwanych przez bank centralny - dodaje Tomasz Manowiec.
Ważnym spostrzeżeniem z raportu jest także fakt, że obawy specjalistów ds. finansów i rachunkowości o wzrost kosztów ponownie zmniejszyły się w ostatnim kwartale, ale pozostają wysokie w ujęciu historycznym. Może to sugerować, że oczekiwania rynków finansowych mogą być zbyt optymistyczne co do czasu i skali cięć stóp procentowych przez banki centralne w 2024 roku.
O ACCA
ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie kwalifikacje przeznaczone dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę w obszarze rachunkowości, finansów i zarządzania. Na świecie organizacja wspiera ponad 247 tys. członków oraz ponad 526 tys. studentów w 181 krajach. W Polsce zrzeszonych jest 2200 członków, a kolejne 4700 studentów jest na drodze do uzyskania kwalifikacji. ACCA współpracuje z ok. 8,5 tys. pracodawców. Wśród nich szczególnie wyróżnia przedsiębiorstwa inwestujące w kapitał ludzki i wspierające rozwój zawodowy swoich pracowników. Jest organizacją not-for-profit.
O Global Economic Conditions Survey – GECS:
Badanie GECS to największe regularne badanie ekonomiczne specjalistów ds. rachunkowości, finansów
i zarządzania na całym świecie, zarówno pod względem liczby respondentów, jak i zakresu monitorowanych zmiennych ekonomicznych. Od ponad 10 lat jest przeprowadzane przez ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) and IMA (Institute of Management Accountants). Raport dostarcza cennych spostrzeżeń na temat opinii profesjonalistów finansowych na temat kluczowych zmiennych w otoczeniu ekonomicznym.
Więcej informacji udzielają:
Damian Dębowczyk
damian.debowczyk@accaglobal.com
+48 691 99 36 82
Beata Buc
Biuro prasowe ACCA
beata.buc@comecreationsgroup.pl

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.