Komunikaty PR

Co spędza sen z powiek branży finansowej? - Wyniki raportu ACCA

2024-03-01  |  01:00
Biuro prasowe

Zmiany gospodarcze na świecie oraz braki pracowników i zmiany regulacyjne w Europie - to największe obawy finansistów
 

Ważne dla światowej gospodarki wydarzenia polityczne, ale także zmiany obejmujące kraje Unii Europejskiej - od wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu po nowe regulacje związane z ESG i wdrażaniem Zielonego Ładu, będą kształtować sytuację ekonomiczną na świecie w najbliższych miesiącach.

Badanie Global Economic Conditions Survey (GECS) przeprowadzone przez ACCA i Institute of Management Accountants (IMA®) dotyczące czwartego kwartału 2023 r. pokazuje umiarkowany spadek zaufania finansistów na świecie, jednocześnie wskazując szansę na powolny wzrost gospodarczy. Wydarzenia polityczne takie jak wybory w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Pakistanie czy Indonezji, które będą odbywać się w tym roku, spowodowały, że ryzyka gospodarcze znalazły się na pierwszym miejscu wśród zagrożeń wskazywanych przez finansistów biorących udział w badaniu. Co ciekawe, w porównaniu z badaniem sprzed 12 miesięcy, z podium zniknęło ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, co może oznaczać, że firmy przyzwyczaiły się już do tempa zmian związanego z wdrożeniem sztucznej inteligencji i budują strategie działania w tym obszarze. 
- Europa Zachodnia powinna obecnie nieco przyspieszyć, głównie dzięki wewnętrznej konsumpcji.
Sytuacja konsumentów jest coraz lepsza, a wskaźnik bezrobocia znajduje się na historycznie rekordowo niskich poziomach. Mocny popyt wewnętrzny będzie również dominującym źródłem wzrostu w przypadku polskiej gospodarki. Spodziewana jest znacząca poprawa otoczenia gospodarczego, czemu sprzyja niższy koszt finansowania, ekspansja budżetowa oraz silny rynek pracy. Dzięki wysokiemu popytowi na pracę możemy nadal spodziewać się wzrostu wynagrodzeń w wartościach dwucyfrowych. Z kolei inwestycje powinny zwiększyć się dzięki odblokowaniu środków z KPO. W efekcie tempo wzrostu przyspieszy z okolic zera w 2023 r. do ponad 3 proc. w drugiej połowie bieżącego roku - mówi Tomasz Manowiec, ekspert ACCA, Associate Partner Corporate Finance w Baker Tilly TPA.    
 

W Polsce wciąż jednym z kluczowych zagrożeń jest pozyskanie i utrzymanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Także wprowadzenie regulacji związanych z ESG może znacząco wpływać na działania przedsiębiorstw na naszym rynku.

 

- Prognozy dla globalnej gospodarki w 2024 r. zakładają utrzymanie dość dobrego tempa wzrostu PKB na poziomie ok. 3 proc. w skali świata. Dynamika oczywiście jest zróżnicowana między państwami rozwiniętymi, rosnącymi w tempie ok. 1 proc., i rozwijającymi się, które zwiększają PKB o 3-4 proc., oraz między regionami. Pewne spowolnienie może być obserwowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie restrykcyjna polityka monetarna oddziałuje negatywnie na gospodarkę, jednak pozwala obniżyć inflację do wartości oczekiwanych przez bank centralny - dodaje Tomasz Manowiec.
 

Ważnym spostrzeżeniem z raportu jest także fakt, że obawy specjalistów ds. finansów i rachunkowości  o wzrost kosztów ponownie zmniejszyły się w ostatnim kwartale, ale pozostają wysokie w ujęciu historycznym. Może to sugerować, że oczekiwania rynków finansowych mogą być zbyt optymistyczne co do czasu i skali cięć stóp procentowych przez banki centralne w 2024 roku.         
 


O ACCA

 

ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie kwalifikacje przeznaczone dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę w obszarze rachunkowości, finansów i zarządzania. Na świecie organizacja wspiera ponad 247 tys. członków oraz ponad 526 tys. studentów w 181 krajach. W Polsce zrzeszonych jest 2200 członków, a kolejne 4700 studentów jest na drodze do uzyskania kwalifikacji. ACCA współpracuje z ok. 8,5 tys. pracodawców. Wśród nich szczególnie wyróżnia przedsiębiorstwa inwestujące w kapitał ludzki i wspierające rozwój zawodowy swoich pracowników. Jest organizacją not-for-profit.         

O Global Economic Conditions Survey – GECS:

Badanie GECS to największe regularne badanie ekonomiczne specjalistów ds. rachunkowości, finansów
i zarządzania na całym świecie, zarówno pod względem liczby respondentów, jak i zakresu monitorowanych zmiennych ekonomicznych. Od ponad 10 lat jest przeprowadzane przez ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) and IMA (Institute of Management Accountants). Raport dostarcza cennych spostrzeżeń na temat opinii profesjonalistów finansowych na temat kluczowych zmiennych w otoczeniu ekonomicznym.


 

Więcej informacji udzielają:

Damian Dębowczyk

damian.debowczyk@accaglobal.com

+48 691 99 36 82

Beata Buc

Biuro prasowe ACCA

beata.buc@comecreationsgroup.pl

 


 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.