Komunikaty PR

Co spędza sen z powiek branży finansowej? - Wyniki raportu ACCA

2024-03-01  |  01:00
Biuro prasowe

Zmiany gospodarcze na świecie oraz braki pracowników i zmiany regulacyjne w Europie - to największe obawy finansistów
 

Ważne dla światowej gospodarki wydarzenia polityczne, ale także zmiany obejmujące kraje Unii Europejskiej - od wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu po nowe regulacje związane z ESG i wdrażaniem Zielonego Ładu, będą kształtować sytuację ekonomiczną na świecie w najbliższych miesiącach.

Badanie Global Economic Conditions Survey (GECS) przeprowadzone przez ACCA i Institute of Management Accountants (IMA®) dotyczące czwartego kwartału 2023 r. pokazuje umiarkowany spadek zaufania finansistów na świecie, jednocześnie wskazując szansę na powolny wzrost gospodarczy. Wydarzenia polityczne takie jak wybory w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Pakistanie czy Indonezji, które będą odbywać się w tym roku, spowodowały, że ryzyka gospodarcze znalazły się na pierwszym miejscu wśród zagrożeń wskazywanych przez finansistów biorących udział w badaniu. Co ciekawe, w porównaniu z badaniem sprzed 12 miesięcy, z podium zniknęło ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, co może oznaczać, że firmy przyzwyczaiły się już do tempa zmian związanego z wdrożeniem sztucznej inteligencji i budują strategie działania w tym obszarze. 
- Europa Zachodnia powinna obecnie nieco przyspieszyć, głównie dzięki wewnętrznej konsumpcji.
Sytuacja konsumentów jest coraz lepsza, a wskaźnik bezrobocia znajduje się na historycznie rekordowo niskich poziomach. Mocny popyt wewnętrzny będzie również dominującym źródłem wzrostu w przypadku polskiej gospodarki. Spodziewana jest znacząca poprawa otoczenia gospodarczego, czemu sprzyja niższy koszt finansowania, ekspansja budżetowa oraz silny rynek pracy. Dzięki wysokiemu popytowi na pracę możemy nadal spodziewać się wzrostu wynagrodzeń w wartościach dwucyfrowych. Z kolei inwestycje powinny zwiększyć się dzięki odblokowaniu środków z KPO. W efekcie tempo wzrostu przyspieszy z okolic zera w 2023 r. do ponad 3 proc. w drugiej połowie bieżącego roku - mówi Tomasz Manowiec, ekspert ACCA, Associate Partner Corporate Finance w Baker Tilly TPA.    
 

W Polsce wciąż jednym z kluczowych zagrożeń jest pozyskanie i utrzymanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Także wprowadzenie regulacji związanych z ESG może znacząco wpływać na działania przedsiębiorstw na naszym rynku.

 

- Prognozy dla globalnej gospodarki w 2024 r. zakładają utrzymanie dość dobrego tempa wzrostu PKB na poziomie ok. 3 proc. w skali świata. Dynamika oczywiście jest zróżnicowana między państwami rozwiniętymi, rosnącymi w tempie ok. 1 proc., i rozwijającymi się, które zwiększają PKB o 3-4 proc., oraz między regionami. Pewne spowolnienie może być obserwowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie restrykcyjna polityka monetarna oddziałuje negatywnie na gospodarkę, jednak pozwala obniżyć inflację do wartości oczekiwanych przez bank centralny - dodaje Tomasz Manowiec.
 

Ważnym spostrzeżeniem z raportu jest także fakt, że obawy specjalistów ds. finansów i rachunkowości  o wzrost kosztów ponownie zmniejszyły się w ostatnim kwartale, ale pozostają wysokie w ujęciu historycznym. Może to sugerować, że oczekiwania rynków finansowych mogą być zbyt optymistyczne co do czasu i skali cięć stóp procentowych przez banki centralne w 2024 roku.         
 


O ACCA

 

ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie kwalifikacje przeznaczone dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę w obszarze rachunkowości, finansów i zarządzania. Na świecie organizacja wspiera ponad 247 tys. członków oraz ponad 526 tys. studentów w 181 krajach. W Polsce zrzeszonych jest 2200 członków, a kolejne 4700 studentów jest na drodze do uzyskania kwalifikacji. ACCA współpracuje z ok. 8,5 tys. pracodawców. Wśród nich szczególnie wyróżnia przedsiębiorstwa inwestujące w kapitał ludzki i wspierające rozwój zawodowy swoich pracowników. Jest organizacją not-for-profit.         

O Global Economic Conditions Survey – GECS:

Badanie GECS to największe regularne badanie ekonomiczne specjalistów ds. rachunkowości, finansów
i zarządzania na całym świecie, zarówno pod względem liczby respondentów, jak i zakresu monitorowanych zmiennych ekonomicznych. Od ponad 10 lat jest przeprowadzane przez ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) and IMA (Institute of Management Accountants). Raport dostarcza cennych spostrzeżeń na temat opinii profesjonalistów finansowych na temat kluczowych zmiennych w otoczeniu ekonomicznym.


 

Więcej informacji udzielają:

Damian Dębowczyk

damian.debowczyk@accaglobal.com

+48 691 99 36 82

Beata Buc

Biuro prasowe ACCA

beata.buc@comecreationsgroup.pl

 


 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Umowa o dożywocie bez tajemnic Biuro prasowe
2024-08-21 | 18:00

Umowa o dożywocie bez tajemnic

Niuanse związane z umową o dożywocie budzą sporo kontrowersji. Kontrakt przenosi prawo własności do nieruchomości na firmę albo osobę fizyczną w zamian za świadczenia
Finanse Szwajcarię zwiedzisz z E-Winietą od VeloBanku
2024-08-21 | 11:30

Szwajcarię zwiedzisz z E-Winietą od VeloBanku

Czechy, Słowacja i Węgry to najpopularniejsze kierunki zagranicznych podróży, podczas których w lipcu tego roku klienci VeloBanku używali E-Winiet. Poza podium pozostała
Finanse Polskie e-sklepy - popularność rośnie wraz z liczbą dłużników
2024-08-20 | 09:00

Polskie e-sklepy - popularność rośnie wraz z liczbą dłużników

Każdy użytkownik internetu choć raz zrobił zakupy w sieci, a aż 37 proc. zaopatruje się w ten sposób 5 razy w miesiącu i więcej – wynika z raportu „Omni-commerce.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.