Komunikaty PR

Co spędza sen z powiek branży finansowej? - Wyniki raportu ACCA

2024-03-01  |  01:00
Biuro prasowe

Zmiany gospodarcze na świecie oraz braki pracowników i zmiany regulacyjne w Europie - to największe obawy finansistów
 

Ważne dla światowej gospodarki wydarzenia polityczne, ale także zmiany obejmujące kraje Unii Europejskiej - od wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu po nowe regulacje związane z ESG i wdrażaniem Zielonego Ładu, będą kształtować sytuację ekonomiczną na świecie w najbliższych miesiącach.

Badanie Global Economic Conditions Survey (GECS) przeprowadzone przez ACCA i Institute of Management Accountants (IMA®) dotyczące czwartego kwartału 2023 r. pokazuje umiarkowany spadek zaufania finansistów na świecie, jednocześnie wskazując szansę na powolny wzrost gospodarczy. Wydarzenia polityczne takie jak wybory w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Pakistanie czy Indonezji, które będą odbywać się w tym roku, spowodowały, że ryzyka gospodarcze znalazły się na pierwszym miejscu wśród zagrożeń wskazywanych przez finansistów biorących udział w badaniu. Co ciekawe, w porównaniu z badaniem sprzed 12 miesięcy, z podium zniknęło ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, co może oznaczać, że firmy przyzwyczaiły się już do tempa zmian związanego z wdrożeniem sztucznej inteligencji i budują strategie działania w tym obszarze. 
- Europa Zachodnia powinna obecnie nieco przyspieszyć, głównie dzięki wewnętrznej konsumpcji.
Sytuacja konsumentów jest coraz lepsza, a wskaźnik bezrobocia znajduje się na historycznie rekordowo niskich poziomach. Mocny popyt wewnętrzny będzie również dominującym źródłem wzrostu w przypadku polskiej gospodarki. Spodziewana jest znacząca poprawa otoczenia gospodarczego, czemu sprzyja niższy koszt finansowania, ekspansja budżetowa oraz silny rynek pracy. Dzięki wysokiemu popytowi na pracę możemy nadal spodziewać się wzrostu wynagrodzeń w wartościach dwucyfrowych. Z kolei inwestycje powinny zwiększyć się dzięki odblokowaniu środków z KPO. W efekcie tempo wzrostu przyspieszy z okolic zera w 2023 r. do ponad 3 proc. w drugiej połowie bieżącego roku - mówi Tomasz Manowiec, ekspert ACCA, Associate Partner Corporate Finance w Baker Tilly TPA.    
 

W Polsce wciąż jednym z kluczowych zagrożeń jest pozyskanie i utrzymanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Także wprowadzenie regulacji związanych z ESG może znacząco wpływać na działania przedsiębiorstw na naszym rynku.

 

- Prognozy dla globalnej gospodarki w 2024 r. zakładają utrzymanie dość dobrego tempa wzrostu PKB na poziomie ok. 3 proc. w skali świata. Dynamika oczywiście jest zróżnicowana między państwami rozwiniętymi, rosnącymi w tempie ok. 1 proc., i rozwijającymi się, które zwiększają PKB o 3-4 proc., oraz między regionami. Pewne spowolnienie może być obserwowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie restrykcyjna polityka monetarna oddziałuje negatywnie na gospodarkę, jednak pozwala obniżyć inflację do wartości oczekiwanych przez bank centralny - dodaje Tomasz Manowiec.
 

Ważnym spostrzeżeniem z raportu jest także fakt, że obawy specjalistów ds. finansów i rachunkowości  o wzrost kosztów ponownie zmniejszyły się w ostatnim kwartale, ale pozostają wysokie w ujęciu historycznym. Może to sugerować, że oczekiwania rynków finansowych mogą być zbyt optymistyczne co do czasu i skali cięć stóp procentowych przez banki centralne w 2024 roku.         
 


O ACCA

 

ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie kwalifikacje przeznaczone dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę w obszarze rachunkowości, finansów i zarządzania. Na świecie organizacja wspiera ponad 247 tys. członków oraz ponad 526 tys. studentów w 181 krajach. W Polsce zrzeszonych jest 2200 członków, a kolejne 4700 studentów jest na drodze do uzyskania kwalifikacji. ACCA współpracuje z ok. 8,5 tys. pracodawców. Wśród nich szczególnie wyróżnia przedsiębiorstwa inwestujące w kapitał ludzki i wspierające rozwój zawodowy swoich pracowników. Jest organizacją not-for-profit.         

O Global Economic Conditions Survey – GECS:

Badanie GECS to największe regularne badanie ekonomiczne specjalistów ds. rachunkowości, finansów
i zarządzania na całym świecie, zarówno pod względem liczby respondentów, jak i zakresu monitorowanych zmiennych ekonomicznych. Od ponad 10 lat jest przeprowadzane przez ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) and IMA (Institute of Management Accountants). Raport dostarcza cennych spostrzeżeń na temat opinii profesjonalistów finansowych na temat kluczowych zmiennych w otoczeniu ekonomicznym.


 

Więcej informacji udzielają:

Damian Dębowczyk

damian.debowczyk@accaglobal.com

+48 691 99 36 82

Beata Buc

Biuro prasowe ACCA

beata.buc@comecreationsgroup.pl

 


 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.