Komunikaty PR

Dom energooszczędny – jak wybrać ekonomiczną i ekologiczną inwestycję?

2023-01-24  |  01:00
Biuro prasowe

Zielone rozwiązania na dobre zadomowiły się w branży nieruchomości. Deweloperzy chętnie wykorzystują potencjał nowoczesnych, ekologicznych technologii, co nie tylko korzystnie wpływa na środowisko naturalne, ale także gwarantuje oszczędności, najwyższy komfort i pełne bezpieczeństwo mieszkańcom. Zakup energooszczędnego domu to dobra inwestycja w przyszłość. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiej nieruchomości?

Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Innymi słowy, jest to obiekt zbudowany z takich materiałów i przy wykorzystaniu takich technologii, które ograniczają do minimum straty energii. W konsekwencji koszty utrzymania domu są zdecydowanie niższe niż w przypadku klasycznego budynku.

Energooszczędny dom wykorzystuje ciepło z gruntu i energię odnawialną. Ma energooszczędne okna, drzwi i systemy. Tym, co go wyróżnia, jest charakterystyczny wygląd. Jakie wymogi powinna spełniać bryła energooszczędnego budynku?

Bryła domu energooszczędnego – co ją charakteryzuje?

Aby można było nazwać dom mianem energooszczędnego, należy zaprojektować go w odpowiedni sposób. Kluczowe znaczenie mają proporcje. Bryła powinna być zwarta, z minimalną ilością ścian zewnętrznych, pozbawiona elementów wystających poza sześcienny obręb budynku. Kubatura domu musi być prosta.

Energooszczędny dom zwykle ma prosty jedno- lub dwuspadowy dach, bez wykuszy i lukarn. W narożnikach i załamaniach przegród dochodzi bowiem do największych strat ciepła, więc im jest ich mniej, tym lepiej. Energooszczędny dom nie może być duży. Najbardziej ekonomiczne są budynki piętrowe z poddaszem użytkowym.

Energooszczędny dom dzięki fotowoltaice

Ważnym elementem ekologicznego i ekonomicznego domu jest fotowoltaika. Panele produkują prąd z pozyskanych promieni słonecznych. Dzięki instalacji PV możemy całkowicie uniezależnić się od dostawców energii. Deweloperzy zdają sobie z tego sprawę.

– Inwestycja Michałowice Parkowa została dostosowana do systemów fotowoltaicznych. Każdy dom można wyposażyć w instalację PV odpowiadającą rzeczywistym potrzebom danego gospodarstwa domowego – wyjaśnia Urszula Krukowska, kierownik sprzedaży i marketingu w RealCo.

– Fotowoltaika nie emituje szkodliwych substancji do środowiska, praktycznie nie wymaga konserwacji i generuje oszczędności w perspektywie długoterminowej.

Rekuperacja, czyli specjalny system wentylacji

Dom nie będzie energooszczędny, jeśli zostanie wyposażony w najprostszy system wentylacji grawitacyjnej. W ekonomicznym i ekologicznym budynku najlepiej zainstalować rekuperator. – Domy w inwestycji Michałowice Parkowa wyposażyliśmy w energooszczędną wentylację mechaniczną, inaczej zwaną rekuperacją. Rekuperator wykorzystuje energię z wywiewanego powietrza, zmniejszając zapotrzebowanie domu na ciepło, co gwarantuje oszczędności w okresie grzewczym – mówi Urszula Krukowska z RealCo.

Co więcej, system oczyszcza powietrze z kurzu, smogu, alergenów, bakterii i wirusów, zapewniając mu świeżość i wysoką jakość. To przekłada się na komfort i dobre samopoczucie domowników za dnia oraz ich spokojny i zdrowy sen nocą.

Usytuowanie domu względem światła też ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest usytuowanie budynku względem słońca. Bryła domu energooszczędnego wykorzystuje bowiem naturalne światło słoneczne. Dla najlepszych efektów domy na półkuli północnej należy budować w orientacji północ-południe. Pozwala to zmniejszyć zapotrzebowanie na chłodzenie latem, a w okresie zimowym zwiększyć ilość światła, niezbędnego do pracy systemu grzewczego wykorzystującego fotowoltaikę.

Od strony południowej powinny znajdować się pokoje dzienne, a od strony północnej – sypialnie czy pomieszczenia gospodarcze. Jednocześnie nie zaleca się projektowania wielu okien na północnych ścianach.

Postaw na komfort – udogodnienia w domu energooszczędnym

W domu energooszczędnym nie może zabraknąć udogodnień, które poprawią aspekt ekologiczny inwestycji i podniosą komfort przestrzeni użytkowej. Zaliczamy do nich między innymi ogrzewanie podłogowe. – Domy w inwestycji Michałowice Parkowa wyposażyliśmy w ogrzewanie podłogowe, które zapewnia optymalny rozkład ciepła. Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie grzejnikowe. Dzięki niemu możemy obniżyć temperaturę we wnętrzu o 1-2 stopnie, co przekłada się na oszczędności – trafnie zauważa kierownik sprzedaży i marketingu w RealCo..

Innym nowoczesnym rozwiązaniem wykorzystanym w inwestycji Michałowice Parkowa jest instalacja pod klimatyzację. Klimatyzacja wpływa na komfort termiczny w przestrzeni mieszkalnej. Dzięki niej w domu jest chłodno i przyjemnie, nawet mimo wysokich temperatur na zewnątrz. Co więcej, klimatyzator usuwa z powietrza roztocza, pyłki, kurz i inne szkodliwe substancje, czyniąc powietrze czystym i świeżym – ma to szczególne znaczenie dla alergików. Na uwagę zasługują również ekologiczne i energooszczędne aspekty klimatyzacji. Nowoczesne urządzenie wyposażone w czynniki chłodzące niezawierające freonu lub podobnych związków nie powiększa dziury ozonowej. W połączeniu z odnawialnymi źródłami energii jest praktycznie bezemisyjne (nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne) i w pełni ekonomiczne (nie generuje dodatkowych kosztów).

Inwestor zadbał również o bezpieczeństwo mieszkańców, wyposażając domy w antywłamaniowe drzwi wejściowe z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym oraz oferując możliwość montażu alarmu i systemu sterowania roletami.

Zakup domu energooszczędnego to sposób na stabilną przyszłość finansową, gwarancja najwyższego komfortu i swego rodzaju zabezpieczenie energetyczne na niepewne czasy. Czy warto? To nie ulega żadnej wątpliwości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.