Komunikaty PR

Elixir – fundament nowoczesnej bankowości

2024-04-18  |  15:30
Biuro prasowe
Do pobrania IP ( 0.12 MB )

W ciągu ostatnich 30 lat, w Polsce zmieniło się niemal wszystko – od kultury, przez muzykę, politykę, aż po gospodarkę i biznes. W przyspieszonym tempie rozwijały się usługi bankowe. Siłą napędową wielu zmian w sektorze finansowym stał się pierwszy elektroniczny system rozliczeniowy Elixir, który stabilnie i bezpiecznie połączył ze sobą banki. Od 1994 roku, czyli od początku swojego funkcjonowania, system rozliczył transakcje o wartości niemal 113 bln złotych, czyli równowartość kosztu budowy 56 tysięcy Stadionów Narodowych. Dotychczas system przetworzył ponad 35 mld transakcji, czyli 4 razy więcej niż liczba ludzi zamieszkujących obecnie na Ziemi.

 

30 lat minęło

To właśnie 18 kwietnia 1994 roku wszystko się zmieniło. Tego dnia KIR uruchomił pierwszą sesję Elixira – systemu, który zmienił funkcjonowanie polskiej gospodarki i rozpoczął nową erę w polskiej bankowości. Od tego czasu, nieprzerwanie od 10 958 dni, czyli przez ostatnie 30 lat, Elixir buduje cyfrowe zaufanie. Zanim na polską scenę finansową wkroczył system Elixir, rozliczenia międzybankowe odbywały się wyłącznie w formie papierowej – w systemie Sybir. Wymianę zleceń obsługiwała specjalna poczta kurierska, przewożąca dokumenty w zapieczętowanych workach. Pokonywała przy tym średnio
po 50 000 km dziennie – więcej niż okrążenie naszej planety. Choć system działał sprawnie, potrzeba było co najmniej doby, aby pieniądze trafiły z konta nadawcy na konto odbiorcy przelewu.

 

Poprzednik systemu Elixir, Sybir rozliczający zlecenia w formie papierowej, został ostatecznie zamknięty w 2004 roku. Odtąd wszystkie rozliczenia międzybankowe odbywają się w formie elektronicznej. Dzięki doświadczeniom płynącym z prowadzenia systemu Elixir możliwe było sprawne uruchomienie, w czerwcu 2012 r., systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, jako drugiego tego typu na świecie. Obecnie już niemal co piąty przelew w Polsce realizowany jest w systemie Express Elixir.

 

W stronę nowoczesnej bankowości

System Elixir rozwijał się stopniowo. Pierwsze sesje przetwarzane były za pomocą komputera mainframe, który zajmował przestrzeń o wielkości kilku solidnych szaf. – Polski sektor bankowy lat dziewięćdziesiątych potrzebował zmian, aby się rozwijać i profesjonalizować. Wprowadzenie całkowicie elektronicznego systemu Elixir było prawdziwą rewolucją. Na długo przed upowszechnieniem internetu, zespół ekspertów KIR stworzył sprawny i bezpieczny system, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną bankowość mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR.

Dziś Elixir jest zupełnie innym systemem niż 30 lat temu. Od czasu jego uruchomienia wielokrotnie zmieniały się zastosowane rozwiązania technologiczne. Wprowadzane modyfikacje odpowiadały potrzebom uczestników, bieżącym trendom i zmianom w wymaganiach regulacyjnych. Z systemu Elixir korzystają bezpośrednio i pośrednio wszystkie banki w Polsce. W 2020 r., po raz pierwszy w historii, Elixir w ciągu roku przetworzył ponad 2 mld transakcji, czyli ponad 50 przelewów na każdego mieszkańca Polski. W 2023 roku wartość rozliczonych transakcji wyniosła 8,47 bln zł, czyli przeszło 12 razy więcej niż planowane dochody budżetu państwa w 2024 roku. Statystyki systemu nadal rosną: oczekuje się, że w 2024 roku Elixir przetworzy 2,23 mld transakcji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Najbardziej zadłużone firmy w Polsce Biuro prasowe
2024-05-17 | 08:00

Najbardziej zadłużone firmy w Polsce

Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej branży handlowej. Firma MGBI przygotowała aktualną listę najbardziej zadłużonych polskich przedsiębiorstw. Pierwsze
Finanse Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie
2024-05-16 | 12:00

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie

Za nami Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie W połowie maja w Sopocie odbył się Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy. Wydarzenie było okazją do rozmów o
Finanse Majowe umocnienie złotego! Skąd te zyski?
2024-05-16 | 10:00

Majowe umocnienie złotego! Skąd te zyski?

Jeszcze w styczniu część analityków wskazywała, że to będzie zły rok dla polskiej waluty. Techniczne na wykresach głównych walut do PLN zbliżyliśmy się do 13-letnich linii

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.