Komunikaty PR

Elixir – fundament nowoczesnej bankowości

2024-04-18  |  15:30
Biuro prasowe
Do pobrania IP ( 0.12 MB )

W ciągu ostatnich 30 lat, w Polsce zmieniło się niemal wszystko – od kultury, przez muzykę, politykę, aż po gospodarkę i biznes. W przyspieszonym tempie rozwijały się usługi bankowe. Siłą napędową wielu zmian w sektorze finansowym stał się pierwszy elektroniczny system rozliczeniowy Elixir, który stabilnie i bezpiecznie połączył ze sobą banki. Od 1994 roku, czyli od początku swojego funkcjonowania, system rozliczył transakcje o wartości niemal 113 bln złotych, czyli równowartość kosztu budowy 56 tysięcy Stadionów Narodowych. Dotychczas system przetworzył ponad 35 mld transakcji, czyli 4 razy więcej niż liczba ludzi zamieszkujących obecnie na Ziemi.

 

30 lat minęło

To właśnie 18 kwietnia 1994 roku wszystko się zmieniło. Tego dnia KIR uruchomił pierwszą sesję Elixira – systemu, który zmienił funkcjonowanie polskiej gospodarki i rozpoczął nową erę w polskiej bankowości. Od tego czasu, nieprzerwanie od 10 958 dni, czyli przez ostatnie 30 lat, Elixir buduje cyfrowe zaufanie. Zanim na polską scenę finansową wkroczył system Elixir, rozliczenia międzybankowe odbywały się wyłącznie w formie papierowej – w systemie Sybir. Wymianę zleceń obsługiwała specjalna poczta kurierska, przewożąca dokumenty w zapieczętowanych workach. Pokonywała przy tym średnio
po 50 000 km dziennie – więcej niż okrążenie naszej planety. Choć system działał sprawnie, potrzeba było co najmniej doby, aby pieniądze trafiły z konta nadawcy na konto odbiorcy przelewu.

 

Poprzednik systemu Elixir, Sybir rozliczający zlecenia w formie papierowej, został ostatecznie zamknięty w 2004 roku. Odtąd wszystkie rozliczenia międzybankowe odbywają się w formie elektronicznej. Dzięki doświadczeniom płynącym z prowadzenia systemu Elixir możliwe było sprawne uruchomienie, w czerwcu 2012 r., systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, jako drugiego tego typu na świecie. Obecnie już niemal co piąty przelew w Polsce realizowany jest w systemie Express Elixir.

 

W stronę nowoczesnej bankowości

System Elixir rozwijał się stopniowo. Pierwsze sesje przetwarzane były za pomocą komputera mainframe, który zajmował przestrzeń o wielkości kilku solidnych szaf. – Polski sektor bankowy lat dziewięćdziesiątych potrzebował zmian, aby się rozwijać i profesjonalizować. Wprowadzenie całkowicie elektronicznego systemu Elixir było prawdziwą rewolucją. Na długo przed upowszechnieniem internetu, zespół ekspertów KIR stworzył sprawny i bezpieczny system, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną bankowość mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR.

Dziś Elixir jest zupełnie innym systemem niż 30 lat temu. Od czasu jego uruchomienia wielokrotnie zmieniały się zastosowane rozwiązania technologiczne. Wprowadzane modyfikacje odpowiadały potrzebom uczestników, bieżącym trendom i zmianom w wymaganiach regulacyjnych. Z systemu Elixir korzystają bezpośrednio i pośrednio wszystkie banki w Polsce. W 2020 r., po raz pierwszy w historii, Elixir w ciągu roku przetworzył ponad 2 mld transakcji, czyli ponad 50 przelewów na każdego mieszkańca Polski. W 2023 roku wartość rozliczonych transakcji wyniosła 8,47 bln zł, czyli przeszło 12 razy więcej niż planowane dochody budżetu państwa w 2024 roku. Statystyki systemu nadal rosną: oczekuje się, że w 2024 roku Elixir przetworzy 2,23 mld transakcji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Tańszy dostęp do europejskiej waluty Biuro prasowe
2024-07-23 | 09:00

Tańszy dostęp do europejskiej waluty

Faktoring równa się bezpieczne finanse. Ponadto, zabezpiecza stały i pewny dopływ gotówki. W ujęciu międzynarodowym, pozwala na optymalne wykorzystanie aktywów
Finanse Fakty i mity o hipotece odwróconej
2024-07-22 | 09:00

Fakty i mity o hipotece odwróconej

  O hipotece odwróconej krąży dużo stereotypów. Niewiele osób rozróżnia hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym (tzw. rentę dożywotnią)
Finanse Ponad 500 mln finansowania spoza banku. IBI Polska wywraca stolik
2024-07-19 | 16:00

Ponad 500 mln finansowania spoza banku. IBI Polska wywraca stolik

Prezes IBI Polska Itsik Cohen (fot. Filip Naumienko) Czas to pieniądz – to powiedzenie zna każdy, nawet jeśli nie działa w biznesie. Gdy nie mamy pieniędzy, idziemy do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.