Kancelaria LEX włącza licznik fundacji rodzinnych
W rocznicę wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej, Kancelaria Finansowa LEX, której przedstawiciele Małgorzata i Dawid Rejmer jako pierwsi złożyli wniosek o jej założenie, uruchamia licznik fundacji rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można sprawdzić, ile osób, w tym przedsiębiorców, korzysta z tej formy zabezpieczenia majątku.
W tej chwili, aby poznać aktualne dane o fundatorach, konieczny jest wgląd do Rejestru Fundacji zagwarantowany w Czytelni Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki licznikowi fundacji rodzinnych, znacznie łatwiej będzie można sprawdzić, jak wiele osób, w tym przedsiębiorców i właścicieli firm rodzinnych, korzysta z tego rozwiązania.
Do dnia 30 kwietnia 2024 roku do rejestru fundacji rodzinnych wpisano 873 fundacje i złożono
1538 wniosków o wpis. Najnowsze dane mówią już o 1000 fundacji – co oznacza, że statystyki zmieniają się z dnia na dzień.
Popularność polskiej fundacji rodzinnej przekroczyła oczekiwania ustawodawcy – mówi dr Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. W pierwszym roku obowiązywania przepisów Ministerstwo Rozwoju i Technologii spodziewało się około 250-300 wniosków, a tymczasem w Sądzie Okręgowym
w Piotrkowie Trybunalskim, złożono ich prawie pięciokrotnie więcej niż oczekiwał resort. Rok obowiązywania ustawy pokazał nam również, że fundacja rodzinna jest rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla inwestorów. Obserwujemy ogromne zainteresowanie nowym rozwiązaniem, więc włączamy licznik, który pomoże analizować to zjawisko, co z kolei umożliwi na bieżąco odpowiadanie na potrzeby fundatorów.
Dzięki założeniu fundacji rodzinnej można uniknąć rozdrobnienia majątku firmowego i rodzinnego przez członków rodziny po śmierci pierwotnego założyciela firmy. Jej celem jest budowanie kapitału na całe pokolenia oraz jego akumulacja i zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny.
Fundacja rodzinna jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, dla których ważne jest, by ich firma żyła dłużej niż jedno pokolenie, a zgromadzony majątek był należycie chroniony i pomnażany. Najważniejszy plus założenia fundacji to z pewnością umożliwienie przeprowadzenia skutecznej sukcesji oraz rozwiązania potencjalnych problemów z zachowkiem. Do fundacji fundator wkłada majątek, który ma prawo dalej inwestować. Możemy zatem potraktować fundację jako budowanie tzw. „skarbca rodzinnego” na kolejne pokolenia – mówi dr Małgorzata Rejmer, prezes zarządu Kancelarii Finansowej Lex.
Założenie fundacji rodzinnej wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych. Po pierwsze, fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna, która złoży oświadczenie o ustanowieniu fundacji w formie aktu założycielskiego lub w testamencie notarialnym. Po drugie, należy wnieść majątek w wysokości min. 100 tys. złotych do fundacji w różnej postaci. Mogą to być nieruchomości komercyjne (przeznaczone na wynajem), gotówka, udziały, akcje czy inne aktywa. Warto mieć na uwadze, że założenie i bieżąca obsługa fundacji wiąże się z określonymi kosztami. Instytucja ta dedykowana jest przede wszystkim dobrze prosperującym dużym i średnim przedsiębiorstwom.
Licznik będzie dostępny w newsletterze, do którego zapisać można się na stronie internetowej Kancelarii: https://kf-lex.pl/newsletter/
Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno-konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym
i prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. https://kf-lex.pl
Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, Agencja Face It, e-mail: k.grygielska@agencjafaceit.pl, tel. +48 510 139 575
Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki
Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.