Komunikaty PR

Nie lubisz sprzątać? Oto 7 powodów, dla których warto polubić porządki

2024-10-21  |  10:20
Biuro prasowe

Nawet jeśli odrobina artystycznego nieładu może być źródłem inspiracji, dla większości z nas to jednak czystość i porządek są kluczowe dla poczucia harmonii i zadowolenia z życia. Przebywanie w uporządkowanej przestrzeni poprawia nastrój i sprzyja skupieniu, podczas gdy widok nieładu potrafi przytłaczać i odbierać energię do działania. Oto 7 nieoczywistych powodów, dla których warto jednak polubić sprzątanie.

Regularne sprzątanie nie musi być tylko przykrym obowiązkiem. Warto angażować do prac wszystkich domowników, ale najpierw przedstawić im jak wiele zyskują, dzięki utrzymywaniu porządku w domu.

Sprzątanie: lepszy trening niż siłownia?

Podczas intensywnego sprzątania spalamy kalorie, co przyczynia się do utrzymania zdrowej wagi. Jest to świetny sposób na aktywność fizyczną w domu, szczególnie dla osób, które nie mogą codziennie wyjść na zewnątrz lub nie mają czasu na regularne ćwiczenia na siłowni. Godzina odkurzania można spalić nawet do 200 kalorii, mycie okien to około 150 kalorii, a sprzątanie łazienki - nawet do 300 kalorii. Regularne czyszczenie i porządkowanie domu może więc być świetnym dodatkiem do naszego planu treningowego.

Redukcja stresu, na którą rzeczywiście masz wpływ

Na każdym kroku słyszymy o konieczności redukcji stresu, a to wcale nie jest proste. Człowiek tak po prostu nie przestanie denerwować się codziennymi kłopotami i stresować w pracy. Na co realnie mamy wpływ w kontekście niwelowania stresu? Na przestrzeń wokół siebie. Z przeprowadzonych badań amerykańskiej psycholożki Sherrie Bourg Carter wynika, że bałagan w znaczący sposób wpływa na nasz poziom stresu - nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy. Nieuporządkowana przestrzeń zwiększa poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Przebodźcowanie pozostawia umysł w stanie ciągłego niepokoju i rozdrażnienia. Czystość i porządek mogą zadziałać odwrotnie, przynosząc spokój i redukując stres.

Mniej domowych kłótni, większe zadowolenie z życia

Widok brudnych naczyń niewłożonych do zmywarki i bałaganu w pokoju zaraz po wejściu do domu po całym dniu pracy wywołuje głównie irytację, złość i konflikty z domownikami. Jeśli jednak wspólnie zadbamy, aby dom był utrzymany w porządku, to już samo wejście do niego sprawi nam przyjemność i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Czysta przestrzeń może prowadzić do bardziej zrelaksowanego i szczęśliwego umysłu. Skupianie się na świeżych zapachach i czystości podczas sprzątania może pobudzać nasze zmysły i poprawiać nastrój.

Niska jakość snu? Zmień to!

Porządek w sypialni to inwestycja w nasz sen. Czysta pościel, brak elektroniki przed snem i uporządkowana przestrzeń tworzą idealne warunki do relaksu. Bałagan może działać jak wewnętrzny alarm, utrudniając zasypianie i powodując częstsze wybudzenia w nocy. Dzięki uporządkowanemu otoczeniu umysł może łatwiej odłączyć się od codziennych problemów i zanurzyć w głębokim śnie. Wyciszone oświetlenie i zasłonięte okna sprzyjają produkcji melatoniny, hormonu snu. Cisza lub delikatne dźwięki natury, takie jak szum deszczu, również mogą pomóc w relaksacji.


 

Czysty dom, zdrowi domownicy i… zdrowa planeta

Regularne sprzątanie, zwłaszcza w obecności dzieci, osób starszych lub alergików, jest szczególnie ważne. Pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się alergenów, takich jak roztocza czy pyłki, które mogą wywoływać astmę i inne problemy zdrowotne. Codzienne odkurzanie i wycieranie kurzu oraz regularna dezynfekcja powierzchni mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów w domu. Silna chemia stosowana na co dzień budzi obawy wielu osób - jak wpływa na domowników i czy mocno szkodzi środowisku? I na to jest sposób - biodegrowalne, przyjazne dla środowiska i użytkownika tabletki czyszczące EzeeTabs. Nie tylko pomagają skutecznie uporać się z brudem w domu, ale również pomagają redukować nasz ślad węglowy i eliminują potrzebę jednorazowych opakowań plastikowych. Stawiając na ekologiczne produkty, przyczyniamy się do ochrony środowiska, co dodaje satysfakcji z naszych codziennych działań.

Trudności z koncentracją? Niska produktywność? Jest na to sposób!

Czysty dom ułatwia organizację i pomaga lepiej zarządzać czasem. Łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy, co pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować stres związany z poszukiwaniami. Bez martwienia się o bałagan, możemy skupić się na ważnych zadaniach, co zwiększa naszą efektywność w codziennym życiu. Kiedy otoczenie jest uporządkowane, łatwiej jest się skoncentrować na pracy czy relaksie. Czysta przestrzeń pozwala na pełniejsze cieszenie się chwilą, nie rozpraszając nas zbędnymi przedmiotami. W uporządkowanym środowisku łatwiej jest podejmować decyzje, ponieważ nie jesteśmy przytłoczeni nadmiarem bodźców.

Minimalizm zmienia życie na lepsze

Regularne porządki pozwalają oczyścić przestrzeń z rzeczy, które już nie są nam potrzebne lub mogą zostać podarowane komuś innemu. Mniej rzeczy oznacza mniej obowiązków związanych z ich przechowywaniem i utrzymaniem. To daje nam większą swobodę i pozwala skupić się na tym, co naprawdę ważne. Przynajmniej raz w roku warto przeglądać swoje rzeczy i pozbywać się tych, których nie używamy. Przygotowując się do porządków, warto zastosować regułę dwóch pudełek: przygotować dwa pudełka - jedno na rzeczy do wyrzucenia, drugie na rzeczy do oddania. Pozbywając się niepotrzebnych rzeczy, nie tylko zyskujemy więcej przestrzeni, ale także odzyskujemy "mentalną przestrzeń". Ważny jest też aspekt ekologiczny – trzymanie w łazience np. dziesięciu butelek z płynami do czyszczenia nie ma sensu. Warto postawić na butelki wielokrotnego użycia i zainwestować w ekologiczne tabletki, które zajmują niewiele miejsca i nie generują tylu odpadów co tradycyjne środki czyszczące. Przykładowo, z jednej tabletki EzeeTabs przygotujemy 750 ml płynu czyszczącego do różnych powierzchni.

Sprzątanie może stać się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością, prowadząc do większego zadowolenia z życia. Warto zainwestować w ekologiczne produkty i podejść do porządków z pozytywnym nastawieniem, aby czysty dom stał się miejscem, które jest prawdziwą oazą spokoju i relaksu.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.