Komunikaty PR

Odświeżenie wnętrz. Dlaczego gruntowanie jest konieczne?

2023-03-22  |  11:10
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Początek wiosny to idealny czas na szybkie odświeżenie domu czy mieszkania. Kilka dni urlopu wystarczy, by odmienić wnętrze nowym kolorem ścian. By zupełnie nie rezygnować z odpoczynku, warto dobrze przemyśleć przebieg prac, stosując się do najważniejszych reguł. Kluczowe przed malowaniem i klejeniem płytek jest zagruntowanie podłoża. W jaki sposób je wykonać oraz dlaczego to takie ważne?

Według najnowszego raportu Grupy Atlas co trzeci Polak samodzielnie wykonuje remont domu lub mieszkania. [1] Z kolei 44% z tych, którzy nie remontują samodzielnie, prosi o pomoc rodzinę. Powodów takich decyzji jest kilka m.in. długi czas oczekiwania na fachowca czy wysoka cena za usługę. Szczególnie często impuls związany z odświeżeniem mieszkania przychodzi wiosną, gdy pogoda zaczyna dopisywać, a dni są coraz dłuższe. Wtedy w kilka dni można np. dzięki zmianie koloru ścian, odmienić każde wnętrze. Jak przygotować się do samodzielnego remontu? Na początku warto poczytać o tym, czym jest gruntowanie i jak zrobić to dobrze.

Gruntowanie – dlaczego to istotne?

Gruntowanie to wstępny i najważniejszy etap, który przygotowuje podłoże przed nałożeniem kolejnych powłok – farb, gładzi, płytek czy płyt g-k.  Jest podstawą przy wykończeniu i ma wiele zalet. Przede wszystkim wyrównuje i zmniejsza chłonność podłoża, co zwiększa przyczepność kolejnych warstw. Grunt wzmacnia podłoże i jednocześnie pozwala na oddawanie wody, czyli paroprzepuszczalność. Zastosowanie gruntu utrudnia także rozwój grzybów i pleśni oraz wyraźnie zmniejsza zużycie farb czy klejów.

Brak gruntu to kłopoty

Co może się stać, jeżeli pominiemy gruntowanie przed malowaniem? Wysoka nasiąkliwość oraz niestabilne podłoże mogą być przyczyną:

  • łuszczenia się farby,
  • słabej przyczepności farby do podłoża,
  • niejednorodnego koloru, struktury farby.

Wyrównanie kolorów będzie wymagało dodatkowego nakładu pracy oraz większego zużycia farby, a co za tym idzie, wydłuży się czasu remontu i wzrosną jego koszty. Kolejnym problemem, który może się pojawić, gdy nie zagruntujemy powierzchni, są powstające na farbie trudne do usunięcia bąbelki. Po wyschnięciu emulsja zacznie się łuszczyć, a następnie odchodzić od ścian.

Problemy dotyczą nie tylko powierzchni, które są malowane. Osoby, które kładą tapety w swoich pomieszczeniach, powinny także zadbać o zagruntowanie ścian, dlatego, w niektórych miejscach klej do tapet może dużo słabiej trzymać tapetę, co spowoduje, że ta zacznie się samoczynnie odklejać.

Gruntowanie jest konieczne w przypadku surowych powierzchni, w szczególności pomieszczeń w stanie deweloperskim. Należy stosować grunt, przygotowując ściany do malowania, klejenia tapet, okładziny ceramicznej, a także przygotowania elewacji przed położeniem tynku lub malowaniem go specjalnymi farbami oraz przy dokonywaniu miejscowych napraw. W tym przypadku powierzchnia będzie posiadać różną chłonność, którą koniecznie należy wyrównać.

Gruntowanie krok po kroku

Do gruntowania używa się pędzla, wałka lub natrysku. Najczęściej używanym narzędziem jest wałek – często używany przy gładziach gipsowych. Z kolei pędzel świetnie sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach, gdyż umożliwia lepszą penetrację. Najszybciej gruntuje się natryskiem, ale z tego rozwiązania korzystają fachowcy i wykonawcy, zajmujący się remontami na co dzień.

W pierwszej kolejności należy dobrze zabezpieczyć podłogi i elementy podatne na zabrudzenia. Powierzchnia robocza powinna być czysta i sucha. Można ją wcześniej umyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Preparat starajmy się nakładać równomiernie. Należy pamiętać, by nie mieszać ze sobą używanych gruntów. Jeśli pojawia się konieczność nałożenia więcej niż jednej warstwy gruntu, należy poczekać na wyschnięcie pierwszej.

Nowe rozwiązania

Gruntowanie to zwykle prosta, ale czasochłonna praca wymagająca dużej dokładności. By usprawnić ten proces, a także zadbać o Wykonawców jak i klientów indywidualnych, na rynku pojawiły się innowacyjne produkty.

– Kapanie, chlapanie czy ściekanie występujące przy pracy ze standardowym gruntem wodnym powoduje, że brudne jest zarówno miejsce pracy, jak i ubranie. Dlatego dotychczas ten etap remontu wiązał się z dokładnym zabezpieczaniem powierzchni, a na koniec czyszczeniem siebie i wszystkiego wokoło. By ułatwić i przyśpieszyć prace gruntujące Atlas wprowadził na rynek Grunt NKP, który jest gotowym do użycia produktem. Dzięki żelowej konsystencji GRUNT NKP NIE KAPIE I NIE CHLAPIE, co ogranicza nakład pracy, zapewniając czystość i komfort. Dostosowuje się do każdego chłonnego podłoża, silnie je penetruje i wzmacnia, nie wybłyszcza powierzchni i nie powoduje zacieków. Sprawdzi się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Można go stosować pod gładzie, tynki, farby, posadzki czy płytki – tłumaczy Magdalena Mróz, kierownik marketingu produktowego Atlas.

Więcej informacji na temat Atlas Gruntu NKP można znaleźć na stronie internetowej www.atlas.com.pl.


[1] Raport Grupy Atlas - Czy ufamy fachowcom? Remontowe zwyczaje Polaków.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.