Komunikaty PR

Poradnik podatnika: rozliczenie 1,5 proc. - jak zrobić to mądrze?

2024-03-29  |  10:32
Biuro prasowe

Każdy polski podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego (OPP). W skali krajowej ma to ogromną moc, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze organizacji, w jaki sposób wyliczane jest 1,5 proc. podatku i czy wiąże się to z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami, jak również ile środków trafia realnie na konta organizacji. Przedstawiamy praktyczny poradnik, z którym warto się zapoznać przed rozliczeniem się z urzędem skarbowym.

W Polsce rozliczenie 1,5 proc. podatku od osób fizycznych jest możliwe w ramach tzw. "rozliczenia PIT za pomocą formularza PFR" (PFR-16). 1,5 proc. swojego podatku dochodowego można przekazać na organizacje pożytku publicznego (OPP). Są to organizacje, które działają na rzecz dobra społecznego, charytatywnego, kulturalnego, naukowego, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, edukacji, sportu, itp. Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1,5 proc. podatku jest publikowana przez Ministerstwo Finansów. Można znaleźć ją na stronie internetowej ministerstwa lub w innych źródłach informacji podatkowej. 

Czy każdy podatnik może przekazać 1,5 proc. podatku?

W Polsce każdy podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie OPP. Opcja przekazania 1,5 proc. podatku jest dostępna dla wszystkich osób fizycznych, które rozliczają się z urzędem skarbowym w Polsce, niezależnie od tego, czy są to pracownicy etatowi, przedsiębiorcy czy emeryci.

Aby przekazać 1,5 proc. podatku, należy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym (PIT) lub formularzu PFR-16. W rubryce tej podajemy numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, którą chcemy przekazać. Wielkość ta nie może przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Zostanie ona następnie odjęta od należnego podatku i przekazana wybranej organizacji - mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl, organizowanej przez stowarzyszenie Sursum Corda.

W jaki sposób wyliczane jest 1,5 proc. podatku?

1,5 proc. podatku jest wyliczane na podstawie kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który należy zapłacić za dany rok podatkowy. Ta wielkość jest obliczana na podstawie dochodu osiągniętego przez podatnika w ciągu roku oraz stosownych odliczeń i ulg podatkowych.Podatnik sam decyduje, ile chce przekazać z tej kwoty na organizacje pożytku publicznego. Wypełniając odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym (PIT) lub formularzu PFR-16, podaje numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, którą chce przekazać (nie może ona  przekroczyć 1,5 proc. swojego podatku).Należy zauważyć, że 1,5 proc. podatku nie jest obniżane od kwoty dochodu podatnika, lecz od kwoty podatku, który jest obliczany na podstawie dochodu. Dlatego też wartość 1,5 proc. podatku różni się w zależności od wysokości dochodu oraz wysokości zobowiązań podatkowych danego podatnika.

Czy środki trafiają w całości na konta organizacji?

Po złożeniu zeznania podatkowego, organ podatkowy przekazuje przekazaną przez podatnika kwotę 1,5% podatku do właściwych organizacji pożytku publicznego. Proces ten może zająć kilka miesięcy, ponieważ organy podatkowe muszą przetworzyć wszystkie zeznania i przekazać odpowiednie środki do organizacji.Należy podkreślić, że organizacje pożytku publicznego otrzymują środki z 1,5 proc. podatku w pełnej wysokości przekazanej przez podatnika, bez potrącenia kosztów administracyjnych czy innych opłat. Dzięki temu cała kwota trafia bezpośrednio do organizacji, aby wspierać ich działalność na rzecz społeczności.

Wybór organizacji - co warto wiedzieć?

Wybierając organizację, na którą chcemy przekazać 1,5 proc. swojego podatku, warto kierować się kilkoma kryteriami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza darowizna będzie wykorzystana w sposób, który odpowiada naszym wartościom i preferencjom. 

- Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy organizacja posiada status organizacji pożytku publicznego nadany przez odpowiednie władze oraz czy spełnia wszystkie wymagane prawem kryteria. Istotna jest też misja i cele danej organizacji, jak również jej transparentność i rzetelność. Godna zaufania organizacja pożytku publicznego powinna regularnie publikować raporty finansowe i informacje na temat swojej działalności i sposobu wydatkowania otrzymanych środków. Ponadto istotna jest tutaj skuteczność działań - warto wiedzieć, jakie konkretnie projekty realizuje organizacja i czy robi to efektywnie, osiągając dobre wyniki. Dobrym doradcą przy wyborze takiej organizacji będzie również jej reputacja - dodaje Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl, organizowanej przez stowarzyszenie Sursum Corda.

Dlaczego warto?

Rozliczenie 1,5 proc. podatku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla podatnika. To prosta i bezpłatna procedura, która pozwala wykorzystać część swojego podatku na wsparcie działań organizacji charytatywnych i społecznych. Przekazując 1,5 proc. podatku na wybraną organizację, podatnicy mają bezpośredni wpływ na realizację konkretnych projektów i inicjatyw, które odpowiadają ich wartościom i celom społecznym. Rozliczenie 1,5 proc. podatku jest łatwe i dostępne dla każdego podatnika, a jednocześnie stanowi skuteczne narzędzie wsparcia organizacji pożytku publicznego i ich działań.

O Procentujesz.pl

Procentujesz.pl to serwis umożliwiający przekazywanie darowizn na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda poprzez organizowane zbiórki finansowe. Powstał z inicjatywy członków tego stowarzyszenia - jednej z czołowych organizacji działających na rzecz dobra społecznego w Polsce - jako efekt doświadczenia i dążenia do pomagania potrzebującym. Zgodnie z założeniami programu Procentujesz.pl pomaganie innym nie tylko ma ogromny wpływ na życie potrzebujących, ale również przynosi korzyści dla tych, którzy decydują się na działanie altruistyczne. W zamian za przekazane potrzebującym wsparcie, darczyńcy otrzymują zniżki lub kupony do wykorzystania w popularnych sieciach handlowych. Partnerem programu Procentujesz.pl jest Pitbot.pl - program do rozliczeń PIT w formie aplikacji do rozliczeń PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.