Powyborcze sprzątanie materiałów. W jaki sposób można je zagospodarować?
Zarówno 2023 rok, jak i 2024 obfitują w wybory. Za nami wybory do Sejmu i Senatu, a przed nami te samorządowe. W maju natomiast do Parlamentu Europejskiego. Podczas kampanii generowane są tysiące, a może nawet miliony materiałów wyborczych, które z czasem trafiają na śmietnik. Jak je zagospodarować w inny sposób? Są na to metody.
Powyborcze sprzątanie materiałów stanowi istotne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby materiałów kampanijnych. W obliczu nadchodzących wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju, warto zastanowić się nad sposobami bardziej zrównoważonego zagospodarowania tych materiałów.
Należy zadbać o promowanie recyclingu
Jednym z głównych kierunków jest promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów drukowanych. Poprzez segregację materiałów wyborczych oraz ich przekazanie do procesu recyklingu, możemy zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Warto również zachęcać do ponownego wykorzystania materiałów wyborczych w inny sposób. Na przykład, plakaty i ulotki mogą być przetworzone na materiały do pakowania, notatki czy nawet kreatywne prace plastyczne. Poprzez promowanie świadomego podejścia do konsumpcji i kreatywnego wykorzystania zasobów, możemy zmniejszyć negatywny wpływ kampanii wyborczych na środowisko.
- Obserwujemy, że materiały wyborcze mogą być wykorzystane w odpowiedni sposób, już po kampanii. Natomiast już podczas planowania kampanii warto zastanowić się, jakich materiałów potrzebujemy i jaka powinna być ich liczba. A co ważne – zadbać o ich odpowiednią jakość. Drukowanie banerów na słabej jakości materiale może doprowadzić do szybkiego zniszczenia, a także do wyblaknięcia kolorów. Sprawdzajmy także z kim podejmujemy współpracę. Czy są to firmy, które mają na uwadze dobro naszej planety i korzystają z ekologicznych technologii produkcji - mówi Sylwia Krysik-Myśliwiec, ekspertka firmy OOH.pl, która realizuje kampanie zewnętrzne.
Jak wykorzystać materiały wyborcze?
Powyborcze sprzątanie materiałów, ma na celu przetworzenie zużytych materiałów na nowe produkty lub surowce, zamiast po prostu wyrzucania ich na śmieci. Istnieje wiele sposobów zagospodarowania materiałów pochodzących z recyklingu. Można je oddać to sortowi.
- Przetwarzanie plastiku: plastik można przetwarzać na nowe produkty, takie jak butelki, opakowania, torby, czy meble.
- Recykling papieru: zużyty papier może być przetworzony na nowy papier lub tekturę. Stare gazety, kartony i pisma mogą posłużyć jako surowiec do produkcji nowego papieru.
- Przetwarzanie metali: metale, takie jak aluminium, stal i miedź, mogą być przetwarzane i ponownie wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów. Recykling metali jest szczególnie efektywny, ponieważ metal można przetwarzać wielokrotnie bez utraty jakości.
- Recykling szkła: szkło można przetwarzać na nowe butelki, słoiki, czy też elementy dekoracyjne. Jest to proces, który wymaga odpowiedniego sortowania szkła według koloru, aby uzyskać wysoką jakość przetworzonego produktu.
Wspólne działanie polityków, organizacji społecznych oraz obywateli w promowaniu bardziej ekologicznych praktyk w trakcie kampanii wyborczych może przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla naszej planety.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.