Komunikaty PR

Predyspozycje walut. Które to realne safe haven w 2023 roku?

2023-01-19  |  18:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i inflacja – te trzy determinanty będą decydowały o pozycji walut w rozpoczynającym się 2023 roku. Jak wypada na ich tle złotówka? Które waluty okażą się w 12 najbliższych miesiącach safe haven?

 

Rok uspokojenia, a może kolejnych perturbacji na rynku walutowym? Rozpoczynające się 12 miesięcy na pewno będzie czasem próby dla wszystkich walut – zarówno złotówki, jak i dolara czy euro.

- 2022 rok był rokiem przełomu dla rynku walutowego. Wojna w Ukrainie, szybująca inflacja, a także widmo kryzysu gospodarczego dosłownie wywróciły stolik i sprawiły, że nasza rodzima złotówka znalazła się w trudnej sytuacji. Zyskiwał przy tym dolar, a nawet euro – waluty safe haven, w które warto inwestować w czasach kryzysu. Jak będzie w 2023 roku? Tutaj na pewno waluty pozostaną pod silnym wpływem sytuacji gospodarczej, głównie inflacji, a także rozwoju wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego z nią związanego – mówi Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej.

 

Pozycja złotówki

Rok 2023 to czas stabilizacji pozycji złotego – waluta będzie powoli odrabiać „straty” z 2022 roku. Tu jednak pod uwagę należy brać także czynniki globalne – zwłaszcza widmo recesji, która jest na horyzoncie. A ta bywa szczególnie niełaskawa dla gospodarek wschodzących, takich jak Polska.

- W 2022 roku byliśmy rynkiem frontowym. Wojna w Ukrainie mocno wpłynęła na spadek złotego. Obecnie jednak widzimy, że nasza waluta się stabilizuje. Po części jest to wpływ uspokojenia rynku i mniejszej reakcji na inflację oraz wojnę. Czynnikiem, katalizatorem, może być także otrzymanie pieniędzy z KPO. Z drugiej strony optymizm hamuje zbliżająca się recesja – mówi Jakub Balcerzak.

 

Dolar i euro prowadzą

Dwie waluty dominujące w ostatnich miesiącach na rynku to dolar i euro. Wrzesień był miesiącem, w którym dolar po raz pierwszy w historii przebił granicę 5 zł. Wpływ na to miały działania prowadzone przez FED, który za wszelką cenę łagodził wpływ wojny i inflacji na pozycję swojej waluty, m.in. podnosząc stropy procentowe.

- Dolar jest walutą rezerwową i jej pozycja na pewno będzie silna w 2023 roku, jednak nie tak, jak to obserwowaliśmy w III kwartale 2022 roku – komentuje Jakub Balcerzak, co potwierdzają wydarzenia z ostatnich dni. Kurs dolara umocnił się tuż po Nowym Roku około 1,5 proc. względem euro, dla którego końcówka 2022 roku była zdecydowanie korzystna.

 

Jaka będzie pozycja waluty unijnej w najbliższych miesiącach? O tym z pewnością zdecydują takie czynniki jak kryzys energetyczny, a także inflacja i wpływ sankcji, które UE nałożyła na Rosję.

Pozycja euro ucierpiała z powodu wojny, która toczy się tuż przy granicy z Unią – mówi Balcerzak i dodaje, że mimo iż euro uważane jest za safe haven, to inwestorzy przychylniej patrzą w obecnej chwili na dolara.

W cenie jest również funt brytyjski, frank szwajcarski i jen. Kurs tego ostatniego zależy jednak od rynku. – Zasada jest zazwyczaj taka, że jen zyskuje, gdy rynek jest niestabilny. Gdy sytuacja się stabilizuje pozycja jena spada. Warto też pamiętać o zależności słaby jen – mocny dolar – komentuje Jakub Balcerzak.

Sytuację walut na 2023 rok wyklarują bardziej dane, które pojawią się na początku stycznia – czyli raport z rynku pracy za grudzień w Stanach Zjednoczonych i wstępne dane liczbowe dotyczące inflacji i PMI za ostatni miesiąc 2022 roku w Europie.

 

___________________

 

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet.pl jest jedną z platform Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.