Komunikaty PR

Prognozy rynkowe na 2023 rok - co może wydarzyć się w gospodarce?

2023-01-12  |  14:30
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.09 MB )

Początek roku to moment przewidywań i stawiania prognoz ekspertów na temat sytuacji gospodarczej. Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i wywróżyć niczym ze szklanej kuli tego, co wydarzy się w nadchodzących miesiącach. Jednak analitycy walutowi na podstawie wiedzy, danych i aktualnej sytuacji na rynkach w poniższym tekście prognozują, czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie. Czy w roku 2023 czeka nas stabilność? Jak może kształtować się inflacja i stopy procentowe w Polsce. Jak silny będzie polski złoty i czy powinniśmy spodziewać się zmian w kursach walut?

Rok 2022 pokazał, żeby spodziewać się niespodziewanego

Na początku minionego roku wiele osób myślało, że gospodarka będzie mogła odbudowywać się po kryzysie wywołanym przez pandemię, jednak nikt nie spodziewał się, że światem mogą wstrząsnąć kolejne wydarzenia, które będą miały tak znaczący wpływ na rynki. - Chodzi oczywiście o napaść Rosji na Ukrainę, której konsekwencje były (nomen omen) paliwem dla wzrostu cen. Inflacja zmusiła ostatecznie do działania bankierów centralnych, ale po drodze zobaczyliśmy parytet na EUR/USD i kurs dolara na poziomie 5 zł. Warto też zwrócić uwagę na rosnącą zmienność na wielu aktywach, co jest najlepszym dowodem na otaczającą nas niepewność - mówi Adam Fuchs, analityk walutowy Walutomat.pl.

Jednak wydarzeń, które w 2022 roku wypłynęły na rynki było rekordowo dużo. - Nie można nie wspomnieć o zamieszaniu na rynkach surowcowych oraz walut naszego regionu. Dodatkowo warto przypomnieć o zakasaniu rękawów przez FED i rozpoczęciu prawdziwej walki z szalejącą inflacją. To z pewnością może mieć ogromny wpływ również na nadchodzący rok - komentuje Krzysztof Adamczak, dealer walutowy InternetowyKantor.pl.

Czego możemy spodziewać się na rynkach w 2023 roku?

Zdaniem Macieja Przygórzewskiego, eksperta walutowego Walutomat.pl rok 2023 powinien być rokiem stabilizacji i spowolnienia po latach pandemii. Wiele gospodarek będzie starało się wrócić do normy, jednakże może to oznaczać spadek aktywności gospodarczej. Wysokie stopy procentowe powinny dalej ciążyć rynkom akcyjnym, jak również powodować spadki cen surowców energetycznych. W drugiej części roku nie można wykluczyć odbicia w górę. -Spodziewam się w 2023 roku, że banki centralne włączą tryb wait&see i będą oczekiwać na efekty swoich działań, czyli spadków inflacji. Dzięki zakończeniu podwyżek stóp procentowych przez główne banki centralne unikniemy recesji, niemniej jednak zobaczymy gorsze wskaźniki wzrostu gospodarczego - dodaje Krzysztof Pawlak FX dealer w InternetowyKantor.pl.

Jak wyglądają prognozy dla inflacji w 2023 roku w Polsce?

Większość analiz wskazuje, że średnioroczna dynamika cen w Polsce przekroczy 10%. Co Adam Fuchs komentuje: - Osobiście uważam, że możliwy jest niższy rezultat, ale przy tych poziomach 1 p.proc. w górę lub dół nie zrobi wielkiej różnicy (chyba warto przypominać, że cel inflacyjny NBP znajduje się w pobliżu 2,5%). Ważniejsze wydaje się zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i utrwalenie wysokiej inflacji bazowej, które mogą nie pozwolić na zejście w akceptowalne rejony jeszcze nawet w 2024 roku. Z drugiej strony Krzysztof Pawlak mówi o inflacji na poziomie 15%, jednak jego zdaniem wszystkie szacunki mogą się nie sprawdzić. Zaznacza, że warto pamiętać, że przed nami rok wyborczy, a ten często cechuje się swoimi prawami. „Władza może uruchomić szereg tarcz antyinflacyjnych, by zyskać wyborców. Takie działania mogą znacznie zamydlić publikowane oficjalne dane”.

Co ze stopami procentowymi w Polsce w 2023 roku?

W okolicznościach, w których Rada Polityki Pieniężnej sama się postawiła, racjonalnym oczekiwaniem byłaby strategia wait&see - według Fuchsa. Dodaje on również, że musiałby nadlecieć kolejny czarny łabędź, żeby doszło do powrotu do podwyżek stóp. Zupełnie inaczej prezentuje się możliwość obniżek, które może nie mają sensu monetarnego, ale już wyborczy jak najbardziej. Dlatego racjonalnie możemy zamknąć rok na tym samym poziomie stóp procentowych (6,75%), ale wyborczo możemy znaleźć się trochę niżej. Podobnego zdania jest Krzysztof Pawlak, który spodziewa się utrzymania poziomu stóp procentowych na obecnym poziomie do końca 2023 roku. Według analityka nie zanosi się też, że wystąpi zjawisko recesji w Polsce, co mogłoby zmusić RPP do działania” - uzupełnia.

Jak wyglądają prognozy dla kursu euro w 2023 roku?

W minionym roku byliśmy świadkami rekordowych notowań euro, jednak prognozy ekspertów na nadchodzące miesiące mają solidne fundamenty. Według Krzysztofa Adamczaka euro przynajmniej na początku roku będzie beneficjentem swojej opieszałości. Przez to, że tak długo Europejski Bank Centralny zwlekał z rozpoczęciem zacieśniania polityki pieniężnej, poprzeczka wymagań leży dosyć nisko. Przynajmniej do wybuchu kolejnego kryzysu. Podobnego zdania jest Adam Fuchs, który dodaje: - Na stole mamy wciąż wiele niewiadomych, poczynając od pytania o koniec cyklu podwyżek EBC, przez rozwój wydarzeń w Ukrainie, po zachowania polskich rządzących, które pozbawiają nas unijnych środków, kluczowych dla kondycji gospodarki. Za scenariusz bazowy przyjmuję dłuższymi okresami niższy kurs euro od tego na otwarciu roku, ale zamykać możemy go w bardzo podobnych rejonach.

Jak będzie wyglądała moc złotego w 2023 roku?

Według Macieja Przygórzewskiego zasadne jest oczekiwanie osłabienia polskiej waluty: Rok wyborczy raczej przyniesie nowe wydatki, które trzeba będzie sfinansować, co jest negatywnym bodźcem dla waluty. Ewentualne zwycięstwo opozycji będzie w pierwszym momencie pozytywnym bodźcem, gdyż rynki nie lubią obecnej ekipy rządzącej. Pytanie, jak długo trwałby taki miodowy miesiąc polskiego złotego, a jak szybko doszłoby do weryfikacji nowych władz, wybory są na szczęście pod koniec roku.

-Jeżeli środki z KPO zostaną odblokowane, to możemy mieć chwilowe umocnienie rodzimej waluty, jednak nie widzę tutaj wielkich szans dla polskiego orła, abyśmy na koniec roku na EUR/PLN wrócili do poziomów ok. 4,20 PLN a na USD/PLN poniżej 4 PLN. Raczej te poziomy, które dziś widzimy zostaną z nami przez większość czasu w 2023, albo złoty będzie się lekko osłabiać w stosunku do głównych walut - wtrąca Dawid Górny z działu dilerskiego serwisu Walutomat.

Jakie ważne wydarzenia w 2023 roku mogą mieć wpływ na gospodarkę światową?

Prognozowanie jest trudnym zajęciem, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości. Wśród wydarzeń, które mogą mieć znaczenie, przez ekspertów wymieniane są m.in. zahamowanie podwyższania stóp procentowych w USA czy zakończenie lub rozwój konfliktu za naszą wschodnią granicą. - Kierowałbym tu swoją uwagę na geopolitykę. Zakładam, że Rosja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w wojnie z Ukrainą, spodziewam się raczej eskalacji konfliktu. Do tego mamy Chiny ostrzące sobie zęby na Tajwan, czy znacznie bardziej asertywne, jeśli chodzi o konkurowanie ze Stanami. Warto zwrócić uwagę na Turcję, targaną wewnętrznymi problemami, a Erdogan widzi, że najłatwiej je przykryć zewnętrznym wrogiem. Powrót Netanjahu do władzy w Izraelu również postrzegam jako potencjalne ryzyko dla pokoju. - dodaje Krzysztof Adamczak dealer walutowy w InternetowyKantor.pl. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.