Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA
Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz automatyzacji.
AICPA & CIMA opublikowały raport: Re-defining Finance for a Sustainable World, najnowszą iterację programu badawczego Future of Finance. Ten szeroko zakrojony globalny program badawczy rozpoczęty w 2019 r., któremu towarzyszyła publikacja raportu Re-inventing Finance for a Digital World, bada przyszłość i ekosystem profesji finansowo-księgowej, definiując podstawowe umiejętności, kompetencje i wiedzę, które są niezbędnymi czynnikami sukcesu w stale zmieniającym się świecie biznesu.
Badanie zidentyfikowało wyraźny podział między specjalistami ds. rachunkowości i finansów, którzy pełnią rolę partnerów biznesowych, a tymi, którzy nie pełnią takiej roli. Spośród około 60% specjalistów, biorących udział w badaniu i utożsamiających się z rolą partnera biznesowego z zakresu finansów, 84% jest bardzo optymistycznie nastawionych do przyszłości swojej profesji. Natomiast wśród 40% specjalistów, którzy nie uważają się za partnerów biznesowych, tylko 15% wyraziło taki optymizm. Istnieje także istotna różnica w podejściu do automatyzacji: 92% specjalistów ds. rachunkowości i finansów na stanowiskach niezwiązanych z partnerstwem biznesowym obawia się, że ich role zostaną zautomatyzowane, w porównaniu do 67% respondentów na stanowiskach związanych z partnerstwem biznesowym.
W raporcie Re-defining Finance for a Sustainable World podkreślono, że rachunkowość i finanse diametralnie się zmieniają, odchodząc od tradycyjnego, opartego na sztywnych zasadach podejścia, w kierunku bardziej włączającego, ekspansywnego sposobu myślenia i tworzenia wartości, które w lepszym stopniu dostosowane są do wyzwań rzeczywistości i przyszłości. Oto inne kluczowe wnioski z raportu:
- Trzech na pięciu (61%) specjalistów ds. rachunkowości i finansów twierdzi, że ESG staje się coraz ważniejsze w kontekście modelu biznesowego ich organizacji.
- Od 2018 r. wzrosła rola, jaką finansiści odgrywają w biznesie; postrzeganie wnoszonej przez nich wartości obejmuje takie obszary jak efektywność kosztowa (wzrost o 19%), dostarczanie analiz i spostrzeżeń (wzrost o 11%), rzetelność sprawozdawczości (wzrost o 9%), kontrola i ryzyko (wzrost o 7%), optymalizacja kapitału (wzrost o 7%) oraz partnerstwo i wsparcie decyzyjne (wzrost o 6%).
W ramach globalnego programu Future of Finance, który rozpoczął się jeszcze przed pandemią, AICPA & CIMA zidentyfikowały również cztery kluczowe zmiany redefiniujące przyszłość profesji finansowo-księgowej:
- Wyraźna ewolucja zakresu obowiązków obejmowanych w ramach zespołów finansowych w celu uwzględnienia wymogów ESG i zrównoważonego rozwoju.
- Przyspieszenie wdrażania technologii w celu przejścia przez zespoły finansowe od przetwarzania transakcyjnego do automatyzacji.
- Coraz większy nacisk na tworzenie wartości dodanej w celu przekształcenia modeli biznesowych dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu.
- Większe zapotrzebowanie na umiejętności w zakresie partnerstwa biznesowego oraz zdolności związane z wykorzystywaniem danych i analiz w połączeniu z wiedzą biznesową w celu poprawy strategicznego podejmowania decyzji i zwiększania wydajności biznesowej.
– Nasz raport Re-defining Finance for a Sustainable World dowodzi, że strategiczna wartość zespołów finansowych i księgowych w biznesie jest coraz większa i to jest dobra wiadomość dla naszej profesji – podkreśla Andrew Harding FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting, AICPA & CIMA. – Postępy w zakresie sztucznej inteligencji, wnioski z pandemii COVID-19 i radzenie sobie z niepewnością ekonomiczną oznaczają, że zrozumienie operacji, strategii finansowej i umiejętność partnerstwa biznesowego są obecnie niezbędnymi kompetencjami w nowoczesnych zespołach finansowych. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na podejmowanie decyzji w oparciu o dane i zrównoważone modele biznesowe zapotrzebowanie na zespoły finansowe tworzące strategiczną wartość będzie rosło.
Ciągłe rozszerzanie roli zespołów finansowych i księgowych wymaga od nich rozwijania umiejętności partnerstwa biznesowego i oznacza odejście od tradycyjnego zakresu obowiązków związanych z raportowaniem i kontrolą na rzecz wykorzystywania zarówno danych finansowych, jak i niefinansowych do wpływania na procesy decyzyjne o długoterminowym horyzoncie czasowym. 62% specjalistów ds. rachunkowości i finansów podkreśla, że wciąż jest to obszar, który wymaga zaadresowania i zwiększenia ich wiedzy biznesowej oraz nabycia umiejętności przywódczych.
Dodatkowe informacje
Wyniki badania Re-defining Finance for a Sustainable World pochodzą z trzech etapów badań, w których wzięło udział ponad 2 900 specjalistów ds. finansów z ponad 2 000 organizacji w 68 krajach, reprezentujących sektor publiczny, organizacje non-profit i 21 branż sektora prywatnego. Badanie prowadzono od lutego 2022 do lipca 2023 r.
Celem podjęcia się przeprowadzenia tego ważnego dla profesji i świata biznesu badania było:
- zrozumienie przyszłych potrzeb przedsiębiorstw i pracodawców na całym świecie w zakresie zrównoważonej przyszłości;
- uzyskanie wglądu w funkcję finansową z perspektywy rzeczywistości nastawionej na zrównoważony rozwój;
- zrozumienie, w jaki sposób kształtują się nowe umiejętności i podejścia w tym kontekście;
- wskazanie, jakie może to mieć konsekwencje dla kompetencji specjalistów ds. finansów i rachunkowości zarządczej.
AICPA® & CIMA®, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, działają na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 698 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 188 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.
American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.