Komunikaty PR

Złoty umacnia się z początkiem nowego roku. Chwilowe odbicie czy nowy trend?

2023-01-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Polska waluta umocniła się od grudnia względem dolara do poziomów oscylujących wokół 4,33 PLN/USD. Z kolei kurs wobec euro i franka szwajcarskiego ustabilizował się na poziomie ok. 4,71 PLN/EUR i 4,70 PLN/CHF. W szerszym ujęciu to jednak znacząca poprawa względem wrześniowych i październikowych rekordów, kiedy kursy te sięgnęły historycznego poziomu 5 złotych za jednego franka czy dolara. Jaki będzie początek 2023 roku dla złotego? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej waluty.

Styczniowe umocnienie złotego względem dolara z optymizmem przyjęły media. Eksperci pozostają jednak umiarkowani w swoich ocenach, podkreślając, że poprawa kondycji jest tak naprawdę „ubocznym” efektem zmian w notowaniach indeksu euro do dolara. Z kolei umocnienie wspólnotowej waluty to wynik spadku przyrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych oraz spodziewanego przez rynek spowolnienia, a w dłuższym terminie całkowitego zatrzymania podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny (FED). W konsekwencji w perspektywie najbliższych miesięcy nie przewiduje się znaczącego umocnienia się dolara względem euro, tożsama prognoza dotyczy złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/USD w I kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,40 PLN/USD wynosi 67 proc.                                                                                                              

Euro stabilne względem złotego

Kurs PLN/EUR pozostaje na stabilnym – choć wysokim historycznie – poziomie oscylującym wokół 4,70 PLN/EUR. Brak nowych impulsów eskalacyjnych związanych z kryzysem geopolitycznym na wschodzie oraz spadające tempo przyrostu inflacji nad Wisłą może sugerować, że w I kwartale 2023 roku również nie należy spodziewać się dynamicznych zmian kursu unijnej waluty. Równolegle brak optymistycznych sygnałów, które dawałyby nadzieję na umocnienie złotego. Kluczowe dla takiego scenariusza byłoby zakończenie wspomnianego kryzysu, odblokowanie przez Komisje Europejską środków z Krajowego Planu Obudowy, a także spadek inflacji do wartości jednocyfrowych. Na ten moment wszystkie te zdarzenia pozostają poza zasięgiem kwartalnych przewidywań. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/EUR w I kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,80 PLN/EUR wynosi 68 proc.                                                                      

Koniec wzrostów franka szwajcarskiego względem złotego?

Frank szwajcarski postrzegany jest jako waluta „save haven” (bezpieczna przystań). Kurs franka szwajcarskiego ustabilizował się na podobnym poziomie do euro, a inflacja w Szwajcarii nie przekroczyła 3 proc., to mniej niż 1/5 poziomu odnotowanego w Polsce (powyżej 16 proc.). Jednak eksperci prognozują, że w związku ze zmianą sentymentów na rynkach inwestycyjnych oraz jastrzębią polityką banków centralnych spodziewane jest odejście od tak zwanych walut bezpiecznych, co może być dobrym prognostykiem dla złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu kursu PLN/CHF w I kwartale 2023 roku powyżej poziomów 4,75 PLN/CHF wynosi 37 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.