Komunikaty PR

Złoty umacnia się z początkiem nowego roku. Chwilowe odbicie czy nowy trend?

2023-01-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Polska waluta umocniła się od grudnia względem dolara do poziomów oscylujących wokół 4,33 PLN/USD. Z kolei kurs wobec euro i franka szwajcarskiego ustabilizował się na poziomie ok. 4,71 PLN/EUR i 4,70 PLN/CHF. W szerszym ujęciu to jednak znacząca poprawa względem wrześniowych i październikowych rekordów, kiedy kursy te sięgnęły historycznego poziomu 5 złotych za jednego franka czy dolara. Jaki będzie początek 2023 roku dla złotego? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej waluty.

Styczniowe umocnienie złotego względem dolara z optymizmem przyjęły media. Eksperci pozostają jednak umiarkowani w swoich ocenach, podkreślając, że poprawa kondycji jest tak naprawdę „ubocznym” efektem zmian w notowaniach indeksu euro do dolara. Z kolei umocnienie wspólnotowej waluty to wynik spadku przyrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych oraz spodziewanego przez rynek spowolnienia, a w dłuższym terminie całkowitego zatrzymania podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny (FED). W konsekwencji w perspektywie najbliższych miesięcy nie przewiduje się znaczącego umocnienia się dolara względem euro, tożsama prognoza dotyczy złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/USD w I kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,40 PLN/USD wynosi 67 proc.                                                                                                              

Euro stabilne względem złotego

Kurs PLN/EUR pozostaje na stabilnym – choć wysokim historycznie – poziomie oscylującym wokół 4,70 PLN/EUR. Brak nowych impulsów eskalacyjnych związanych z kryzysem geopolitycznym na wschodzie oraz spadające tempo przyrostu inflacji nad Wisłą może sugerować, że w I kwartale 2023 roku również nie należy spodziewać się dynamicznych zmian kursu unijnej waluty. Równolegle brak optymistycznych sygnałów, które dawałyby nadzieję na umocnienie złotego. Kluczowe dla takiego scenariusza byłoby zakończenie wspomnianego kryzysu, odblokowanie przez Komisje Europejską środków z Krajowego Planu Obudowy, a także spadek inflacji do wartości jednocyfrowych. Na ten moment wszystkie te zdarzenia pozostają poza zasięgiem kwartalnych przewidywań. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/EUR w I kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,80 PLN/EUR wynosi 68 proc.                                                                      

Koniec wzrostów franka szwajcarskiego względem złotego?

Frank szwajcarski postrzegany jest jako waluta „save haven” (bezpieczna przystań). Kurs franka szwajcarskiego ustabilizował się na podobnym poziomie do euro, a inflacja w Szwajcarii nie przekroczyła 3 proc., to mniej niż 1/5 poziomu odnotowanego w Polsce (powyżej 16 proc.). Jednak eksperci prognozują, że w związku ze zmianą sentymentów na rynkach inwestycyjnych oraz jastrzębią polityką banków centralnych spodziewane jest odejście od tak zwanych walut bezpiecznych, co może być dobrym prognostykiem dla złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu kursu PLN/CHF w I kwartale 2023 roku powyżej poziomów 4,75 PLN/CHF wynosi 37 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.