Komunikaty PR

Złoty umacnia się z początkiem nowego roku. Chwilowe odbicie czy nowy trend?

2023-01-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Polska waluta umocniła się od grudnia względem dolara do poziomów oscylujących wokół 4,33 PLN/USD. Z kolei kurs wobec euro i franka szwajcarskiego ustabilizował się na poziomie ok. 4,71 PLN/EUR i 4,70 PLN/CHF. W szerszym ujęciu to jednak znacząca poprawa względem wrześniowych i październikowych rekordów, kiedy kursy te sięgnęły historycznego poziomu 5 złotych za jednego franka czy dolara. Jaki będzie początek 2023 roku dla złotego? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej waluty.

Styczniowe umocnienie złotego względem dolara z optymizmem przyjęły media. Eksperci pozostają jednak umiarkowani w swoich ocenach, podkreślając, że poprawa kondycji jest tak naprawdę „ubocznym” efektem zmian w notowaniach indeksu euro do dolara. Z kolei umocnienie wspólnotowej waluty to wynik spadku przyrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych oraz spodziewanego przez rynek spowolnienia, a w dłuższym terminie całkowitego zatrzymania podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny (FED). W konsekwencji w perspektywie najbliższych miesięcy nie przewiduje się znaczącego umocnienia się dolara względem euro, tożsama prognoza dotyczy złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/USD w I kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,40 PLN/USD wynosi 67 proc.                                                                                                              

Euro stabilne względem złotego

Kurs PLN/EUR pozostaje na stabilnym – choć wysokim historycznie – poziomie oscylującym wokół 4,70 PLN/EUR. Brak nowych impulsów eskalacyjnych związanych z kryzysem geopolitycznym na wschodzie oraz spadające tempo przyrostu inflacji nad Wisłą może sugerować, że w I kwartale 2023 roku również nie należy spodziewać się dynamicznych zmian kursu unijnej waluty. Równolegle brak optymistycznych sygnałów, które dawałyby nadzieję na umocnienie złotego. Kluczowe dla takiego scenariusza byłoby zakończenie wspomnianego kryzysu, odblokowanie przez Komisje Europejską środków z Krajowego Planu Obudowy, a także spadek inflacji do wartości jednocyfrowych. Na ten moment wszystkie te zdarzenia pozostają poza zasięgiem kwartalnych przewidywań. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/EUR w I kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,80 PLN/EUR wynosi 68 proc.                                                                      

Koniec wzrostów franka szwajcarskiego względem złotego?

Frank szwajcarski postrzegany jest jako waluta „save haven” (bezpieczna przystań). Kurs franka szwajcarskiego ustabilizował się na podobnym poziomie do euro, a inflacja w Szwajcarii nie przekroczyła 3 proc., to mniej niż 1/5 poziomu odnotowanego w Polsce (powyżej 16 proc.). Jednak eksperci prognozują, że w związku ze zmianą sentymentów na rynkach inwestycyjnych oraz jastrzębią polityką banków centralnych spodziewane jest odejście od tak zwanych walut bezpiecznych, co może być dobrym prognostykiem dla złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu kursu PLN/CHF w I kwartale 2023 roku powyżej poziomów 4,75 PLN/CHF wynosi 37 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.