Komunikaty PR

BCC: Niektóre regulacje w ustawie o fundacji rodzinnej wymagają zmian

2022-12-30  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o fundacji rodzinnej to odpowiedź na potrzebę polskiej przedsiębiorczości rodzinnej dotyczącej ram prawnych dla procesu sukcesji pokoleniowej. Ustawa wprowadza do porządku prawnego nową instytucję, na wzór zagranicznych fundacji prywatnych. Dzięki temu rozwiązaniu w procesie sukcesji będzie można powołać fundację i przenieść do niej cały albo część posiadanego majątku, czyniąc fundację jej właścicielem. W pracach nad projektem ustawy od samego początku uczestniczyła mec. Agnieszka Krysik, Przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.

 

Już niebawem bo 10 stycznia 2023 r. zaplanowane zostało posiedzenie senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która rozpatrywać będzie ustawę o fundacji rodzinnej. Dodatkowo na najbliższym styczniowym posiedzeniu Senatu 11-13 stycznia ustawa o fundacji rodzinnej znalazła się także w porządku obrad. Mec. Agnieszka Krysik wskazuje, że przyjęte do tej pory przepisy oddają postulaty środowiska firm rodzinnych kierowane podczas konsultacji publicznych, choć jak podkreśla znalazły się również regulacje które wymagają zmian.

 

 - Te planujemy nadal wprowadzić w trwającym procesie legislacyjnym. Taką niezbędną korektą jest dalsza zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody KOWR. Przyjęta 14 grudnia 2022 r. treść ustawy wprowadza kilka ułatwień, ale nadal daje KOWR (Skarbowi Państwa) uprawnienia do nabycia gruntów, które przenoszone są przez fundatora do fundacji rodzinnej, podobnie akcji, udziałów w spółkach które posiadają grunty rolne. Jest to niewłaściwe podejście. Fundacja rodzinna, jak
i jej beneficjenci powinni być traktowani jako osoby bliskie zdefiniowane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Propozycje zmian została przedstawiona właściwym resortom, posłom i senatorom, i będę ją popierała na etapie Senatu. Nie jest to nowy postulat – zgłaszaliśmy go na etapie konsultacji publicznych projektu ustawy i sądziliśmy, że znajdzie się w projekcie skierowanym do Sejmu przez rząd.
– wskazuje przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.

 

Kolejną zmianą, która jak podkreśla mec. Agnieszka Krysik wspierać ma pewność obrotu to zastrzeżenie dla zmiany statutu fundacji rodzinnej, wymogu wpisu zmiany w rejestrze. Wskazany wymóg ma analogiczne uzasadnienie jak w spółkach kapitałowych. Bezpieczeństwo obrotu i dbałość o interes fundacji i jej beneficjentów jest kluczowy dla prawidłowej realizacji celu powołania i działalności fundacji i wizji fundatora. - Liczymy, że na tym etapie postulowane zmiany zostaną wprowadzone i ustawa postawi kolejny krok. – dodaje Ekspertka BCC.

 

Jak wskazuje mec. Agnieszka Krysik równolegle z procesem legislacyjnym ważną role odgrywa edukacja. Ten proces powinien odbywać się wielopłaszczyznowo – ze strony rządu, środowiska doradczego i organizacji biznesowych. Jest to bardzo ważny obszar implementacji ustawy w polskim porządku prawnym. Fundacja rodzinna ma za zadanie wesprzeć procesy sukcesji. Ale aby faktycznie była wsparciem to jej wdrożenie powinno zostać zaplanowane i przeanalizowane. Struktura fundacji, zasady jej funkcjonowania, majątek w który zostanie wyposażona, organy i ich członkowie to tylko część materii regulowana przez statut. Jego zarys poprzedzony powinien być weryfikacją otoczenia rodzinnego i biznesowego.

 

- Ta weryfikacja odpowie również na pytanie o potrzebę zatrudnienia tzw. operatora fundacji rodzinnej. Operator to podmiot, którego podstawowym zadaniem będzie obsługa prawidłowego funkcjonowania fundacji, organów, relacji z beneficjentami i fundatorem. Nie każdy fundator i nie każda fundacja zdecyduje się na operatora. Wpływ na decyzję będą miały uwarunkowania rodzinne i biznesowe. Niemniej jednak będzie to element wpływający na sukces fundacji i sukcesji. – podkreśla Ekspertka BCC.
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.