Komunikaty PR

BCC: Niektóre regulacje w ustawie o fundacji rodzinnej wymagają zmian

2022-12-30  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o fundacji rodzinnej to odpowiedź na potrzebę polskiej przedsiębiorczości rodzinnej dotyczącej ram prawnych dla procesu sukcesji pokoleniowej. Ustawa wprowadza do porządku prawnego nową instytucję, na wzór zagranicznych fundacji prywatnych. Dzięki temu rozwiązaniu w procesie sukcesji będzie można powołać fundację i przenieść do niej cały albo część posiadanego majątku, czyniąc fundację jej właścicielem. W pracach nad projektem ustawy od samego początku uczestniczyła mec. Agnieszka Krysik, Przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.

 

Już niebawem bo 10 stycznia 2023 r. zaplanowane zostało posiedzenie senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która rozpatrywać będzie ustawę o fundacji rodzinnej. Dodatkowo na najbliższym styczniowym posiedzeniu Senatu 11-13 stycznia ustawa o fundacji rodzinnej znalazła się także w porządku obrad. Mec. Agnieszka Krysik wskazuje, że przyjęte do tej pory przepisy oddają postulaty środowiska firm rodzinnych kierowane podczas konsultacji publicznych, choć jak podkreśla znalazły się również regulacje które wymagają zmian.

 

 - Te planujemy nadal wprowadzić w trwającym procesie legislacyjnym. Taką niezbędną korektą jest dalsza zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody KOWR. Przyjęta 14 grudnia 2022 r. treść ustawy wprowadza kilka ułatwień, ale nadal daje KOWR (Skarbowi Państwa) uprawnienia do nabycia gruntów, które przenoszone są przez fundatora do fundacji rodzinnej, podobnie akcji, udziałów w spółkach które posiadają grunty rolne. Jest to niewłaściwe podejście. Fundacja rodzinna, jak
i jej beneficjenci powinni być traktowani jako osoby bliskie zdefiniowane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Propozycje zmian została przedstawiona właściwym resortom, posłom i senatorom, i będę ją popierała na etapie Senatu. Nie jest to nowy postulat – zgłaszaliśmy go na etapie konsultacji publicznych projektu ustawy i sądziliśmy, że znajdzie się w projekcie skierowanym do Sejmu przez rząd.
– wskazuje przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.

 

Kolejną zmianą, która jak podkreśla mec. Agnieszka Krysik wspierać ma pewność obrotu to zastrzeżenie dla zmiany statutu fundacji rodzinnej, wymogu wpisu zmiany w rejestrze. Wskazany wymóg ma analogiczne uzasadnienie jak w spółkach kapitałowych. Bezpieczeństwo obrotu i dbałość o interes fundacji i jej beneficjentów jest kluczowy dla prawidłowej realizacji celu powołania i działalności fundacji i wizji fundatora. - Liczymy, że na tym etapie postulowane zmiany zostaną wprowadzone i ustawa postawi kolejny krok. – dodaje Ekspertka BCC.

 

Jak wskazuje mec. Agnieszka Krysik równolegle z procesem legislacyjnym ważną role odgrywa edukacja. Ten proces powinien odbywać się wielopłaszczyznowo – ze strony rządu, środowiska doradczego i organizacji biznesowych. Jest to bardzo ważny obszar implementacji ustawy w polskim porządku prawnym. Fundacja rodzinna ma za zadanie wesprzeć procesy sukcesji. Ale aby faktycznie była wsparciem to jej wdrożenie powinno zostać zaplanowane i przeanalizowane. Struktura fundacji, zasady jej funkcjonowania, majątek w który zostanie wyposażona, organy i ich członkowie to tylko część materii regulowana przez statut. Jego zarys poprzedzony powinien być weryfikacją otoczenia rodzinnego i biznesowego.

 

- Ta weryfikacja odpowie również na pytanie o potrzebę zatrudnienia tzw. operatora fundacji rodzinnej. Operator to podmiot, którego podstawowym zadaniem będzie obsługa prawidłowego funkcjonowania fundacji, organów, relacji z beneficjentami i fundatorem. Nie każdy fundator i nie każda fundacja zdecyduje się na operatora. Wpływ na decyzję będą miały uwarunkowania rodzinne i biznesowe. Niemniej jednak będzie to element wpływający na sukces fundacji i sukcesji. – podkreśla Ekspertka BCC.
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.