Clarios - raport o zrównoważonym rozwoju z 2023 roku
- Przełom w recyklingu: Clarios przetwarza około 8000 akumulatorów na godzinę w systemie obiegu zamkniętego
- Wielokrotnie nagradzana gospodarka obiegu zamkniętego: zamknięty łańcuch dostaw Clarios zmniejsza ślad węglowy i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju
- Blueprint 2030: Clarios stawia sobie ambitne cele wpisujące się w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Glendale (Wisconsin), 20 czerwca 2024 r. – Clarios, lider na globalnym rynku zaawansowanych niskonapięciowych systemów akumulatorowych, w swoim raporcie o zrównoważonym rozwoju z 2023 roku podkreśla zaangażowanie w gospodarkę obiegu zamkniętego, przejawiające się nastawieniem na recykling i integrację łańcucha dostaw, który ma zaczynać się tam, gdzie się kończy. (Raport w pliku PDF można pobrać tutaj.)
W Clarios zużyte akumulatory są krytycznym zasobem, a nie odpadem. Clarios stanowi jeden z najbardziej udanych na świecie przykładów gospodarki obiegu zamkniętego, poddając recyklingowi w swojej sieci około 8000 zużytych akumulatorów na godzinę. System ten zaczyna się od umiejętnego doboru surowców na etapie projektowania akumulatora, a kończy cyklem produkcyjnym obejmującym wykorzystanie materiału ze zużytych akumulatorów do wytworzenia nowego.
„Uważamy, że nasze wysiłki przekraczające globalne standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony środowiska stanowią główny czynnik naszego sukcesu” – mówi CEO Clarios Mark Wallace. „We wszystkich procesach biznesowych staramy się wykazywać przywiązaniem do zasad zrównoważonego rozwoju, aby dalej obniżać nasze emisje gazów cieplarnianych”.
Clarios otrzymał nagrodę w kategorii 2023 Circular Economy w konkursie World Sustainability Awards. Zamknięty łańcuch dostaw Clarios zaczyna się i kończy w tym samym punkcie – tam, gdzie realizowane są dostawy nowych akumulatorów dla klientów, Clarios odbiera w zamian zużyte akumulatory.
Akumulatory Clarios zaprojektowane są tak, aby 99% materiałów zużytych do ich produkcji można było odzyskać, poddać recyklingowi i wykorzystać do wytworzenia nowych akumulatorów lub innych produktów. System obiegu zamkniętego i sieć odwróconej logistyki zmniejsza zapotrzebowanie na setki tysięcy kilometrów transportu co roku. Surowce wtórne w akumulatorach Clarios wymagają 90% mniej energii podczas produkcji i generują o 90% mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż nowe surowce.
Zaangażowanie w dobroczynność
W raporcie o zrównoważonym rozwoju z 2022 roku po wnikliwych rozmowach z interesariuszami, analizie kwestii materiałowych i globalnych trendów oraz ocenie ewoluujących oczekiwań firmy, Clarios wyznaczył cztery obszary zaangażowania.
We współpracy z Clarios UNICEF wdraża w 14 krajach o niskim i średnim PKB program „Zdrowe warunki środowiskowe dla zdrowych dzieci”, który ma chronić dzieci przed chorobami i zagrożeniami środowiskowymi, w tym wynikającymi ze zmian klimatu. W ramach tego programu UNICEF dotarł do ponad 1,5 miliona opiekunów z programami popularyzującymi kwestie wpływu zagrożeń środowiskowych na dzieci i metody ochrony ich przed nimi, angażując w tym celu co najmniej 700 młodych aktywistów. Ponad 3000 pracowników służby zdrowia przeszło szkolenia dotyczące różnych aspektów programu.
W marcu 2024 r. UNICEF udostępnił kurs e-learning dotyczący chorób środowiskowych u dzieci dla pracowników służby zdrowia na całym świecie. W ciągu niespełna dwóch miesięcy odnotowano ponad 1300 zapisów na ten kurs online. Pilna konieczność ochrony dzieci przed chorobami środowiskowymi skłoniła następne 10 krajów do rozpoczęcia stosownych działań ze wsparciem UNICEF. UNICEF nie preferuje żadnej firmy, marki, produktu ani usługi.
Blueprint 2030
W trosce o przyszły rozwój Clarios opracował strategię Blueprint 2030 opartą na wyjątkowym know-how firmy w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, która wyraźnie pokazuje, jak firma chce się rozwijać i jakie przyjmie kryteria postępu. Poszczególne priorytety strategii Blueprint 2030 skorelowane są z konkretnymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Priorytety te dotyczą m.in. interdyscyplinarnej odpowiedzialności, wkomponowania zrównoważonego rozwoju w strategię biznesową i celów opartych na nauce.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.