Komunikaty PR

Czy osoba z niepełnosprawnością sprawdzi się w pracy?

2023-03-22  |  09:57
Biuro prasowe

Osoby z niepełnosprawnościami często są tak samo dobrze przygotowane pod względem kwalifikacji zawodowych, jak niejeden pracownik pełnosprawny. Dlatego mogą bez przeszkód szukać zatrudnienia poza zakładami pracy chronionej. Osoby z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności sprawdzają się w firmach działających na rynku otwartym i, co ważne mogą pracować zdalnie.

Co niepełnosprawność mówi o pracowniku?

Osoba z niepełnosprawnością jest w stanie pracować równie wydajnie jak osoba zdrowa, nieposiadająca orzeczenia o niepełnosprawności. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może dysponować taką samą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem, jak pracownik pełnosprawny.

Co więcej, w związku z ciągle stereotypowym myśleniem o osobach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, pracownicy z orzeczeniem niejednokrotnie bardziej doceniają możliwość pracy zawodowej i tym samym wkładają więcej wysiłku w realizację powierzonych zadań. W wielu przypadkach trudniej im jest znaleźć pracę, w której mogliby się realizować mimo choroby, przez co, gdy ją w końcu znajdą, mają do niej większy szacunek. Dlatego bazując jedynie na niepełnosprawności pracownika nie można wydawać osądów o jakości jego pracy.

Warto również dodać, że zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca może liczyć na dofinansowanie do szkolenia pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności i w ten sposób pomóc mu podnieść jego kwalifikacje, które poprawią jakość realizowanych przez niego zadań.

Dużą pomocą, mającą usprawnić pracownika z niepełnosprawnością ruchową czy intelektualną, jest przydzielenie do niego osoby wspierającej, która pomoże realizować niektóre zadania. Na wynagrodzenie dla takiej osoby również przysługuje dofinansowanie z PFRON-u.

Gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą szukać pracy?

Tak samo jak w przypadku osób pełnosprawnych, pośrednictwem pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności trudni się powiatowy urząd pracy. Tam ludzie z różnym stopniem niepełnosprawności mogą szukać wsparcia i pomocy, gdy pragną powrócić do aktywności zawodowej. Ponadto, od kilku lat realizowane są różnego rodzaju programy, których głównym celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami szukającym pracy i walczące z dyskryminacją tej grupy na aktualnym rynku pracy.

Cennym źródłem informacji może okazać się również Internet, gdzie nietrudno znaleźć ogłoszenia z propozycją pracy, w których znajduje się wzmianka, że jednym z warunków, jakie musi spełniać kandydat na dane stanowisko, jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Przykładem dla osób z niepełnosprawnościami jest firma BPO Network, którą założyła Joanna Olszewska. Joanna Olszewska, która postanowiła stanąć naprzeciw stereotypom, by zmienić myślenie i postrzeganie na temat osób z niepełnosprawnością. Od ponad 30 lat pracuje w środowisku osób z niepełnosprawnościami – wcześniej jako fizjoterapeutka przy łóżku pacjenta. Dziś łączy dwa światy – pracowników z niepełnosprawnością z pracodawcami. Założyła firmę BPO Network, której specjalnością jest poszukiwanie miejsc pracy dla pracowników niepełnosprawnych o różnych kwalifikacjach. BPO Network jest firmą, w której pracuję  wyłącznie  osoby z niepełnosprawnością i na co dzień udowadniają, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w pracy.

Dość popularnym sposobem ułatwiającym znalezienie zatrudnienia jest stworzenie atrakcyjnego konta profilowego na popularnych portalach społecznościowych umożliwiających zawieranie oraz utrzymywanie kontaktów zawodowo-biznesowych. Headhunterzy, rekruterzy i pracodawcy bardzo często właśnie w ten sposób szukają przyszłych pracowników.

Praca zdalna dla osoby z niepełnosprawnością

Dużym udogodnieniem dla wielu osób niepełnosprawnych jest możliwość pracy zdalnej, czyli z domu. Eliminuje to problem dotarcia do firmy, sprawia, że nie ma konieczności każdego dnia zmagania się z tymi samymi barierami architektonicznymi. Jest to pomysł na pracę zawodową dla osób obowiązkowych.

Dowodem jest na to firma BPO Network, gdzie większość pracowników pracuje zdalnie. W systemie pracy zdalnej, którą pracodawcy stosują już coraz częściej, połowa niepełnosprawności nie będzie miała żadnego wpływu na wykonywaną pracę. Dzięki temu osoby poszukujące pracy mają bardzo duże szanse na znalezienie pracy marzeń.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.