Komunikaty PR

JUŻ OD 7 KWIETNIA NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE PRACY ZDALNEJ

2023-03-23  |  09:00
Biuro prasowe

Rok 2023 przynosi ze sobą wiele zmian w prawie pracy. Dostosowując się do zmieniającej się rzeczywistości rynku pracy, rząd wprowadza nowelizację ustawy, począwszy od wzrostu stawek minimalnych, kwestii urlopowych, kontroli trzeźwości pracownika, aż po uregulowaną w prawie pracę zdalną. Z czym dokładnie wiąże się regulamin pracy zdalnej i czy każdy pracodawca musi go wprowadzić? Co czeka pracowników i pracodawców w najbliższej przyszłości?

Praca zdalna, ukształtowana w głównej mierze przez czas pandemii, staje się coraz bardziej popularna. W związku z tym, że wielu pracodawców decyduje się na taki tryb zatrudnienia swoich pracowników, wymaga ona uregulowania prawnego i wprowadzenia nowych przepisów zapewniających bezpieczeństwo i ochronę praw zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Niewątpliwie, jest to atrakcyjna forma pracy dla obu stron. Pracownik zyskuje oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy oraz komfort w wykonywaniu pracy, zaś pracodawca nie ponosi kosztów związanych z zapewnieniem przestrzeni biurowej. Charakter pracy zdalnej wiąże się z wprowadzeniem konkretnych procedur i zasad w miejscu pracy oraz wymaga obopólnej zgody określającej warunki zatrudnienia pracownika.

Z dniem 7 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Dotychczas panujące zasady opierały się na wprowadzonej podczas pandemii specustawie covidowej. Od kwietnia regulacje te ulegną zmianie, a przepisy będą oficjalnie znajdowały się w Kodeksie Pracy. Nowelizacja ustawy ma na celu uregulowanie kwestii zatrudniania pracowników w trybie pracy hybrydowej lub całkowicie zdalnej. Wprowadza wiele zmian dotyczących czasu pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań technicznych stojących po stronie pracodawcy.

- Zatrudnianie pracownika w trybie pracy zdalnej wiąże się z wprowadzeniem regulaminu pracy zdalnej przez zakład pracy. Wszystkie regulacje zawarte w regulaminie danej firmy powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy, zawartymi w nowelizacji ustawy. Regulamin pracy zdalnej, co do zasady powinien określać generalne warunki wykonywania pracy zdalnej, obowiązki i prawa obydwu stron oraz narzędzia pracy zapewnione przez pracodawcę. Każda firma umożliwiająca pracę zdalną, musi zapewnić materiały i narzędzia niezbędne do wykonywania pracy. Co więcej, pracodawca musi liczyć się z pokrywaniem kosztów energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, w formie ekwiwalentu bądź ryczałtu. Jako, że praca zdalna nie ma charakteru powszechnego i nie na każdym stanowisku można wykonywać pracę na odległość, ustanowienie regulaminu pracy zdalnej nie jest obowiązkowe dla każdego pracodawcy. Stanowi jedynie obowiązek dla firmy, chcącej zatrudniać pracowników w formie zdalnej lub hybrydowej – tłumaczy ekspert z zakresu prawa pracy Wioletta Miros z Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka.

Nowe regulacje pracy zdalnej to krok w kierunku nowoczesnego i elastycznego rynku pracy. Poza ogólnymi przepisami regulującymi formę pracy na odległość, ustawa wprowadza również tzw. okazjonalną pracę zdalną.

- Zgodnie z art. 6733 Kodeksu Pracy § 1 „Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.” Przepis ten wskazuje, że każdy pracownik ma prawo do wnioskowania o pracę zdalną. W przypadku pracy zdalnej okazjonalnej, pracodawca nie ma obowiązku zapewnić narzędzi pracy ani zwracać kosztów energii elektrycznej. Jest to dodatkowe udogodnienie dla osób zatrudnionych na zwykłych zasadach. Trzeba pamiętać, że pracodawca ma prawo odmówić przyjęcia wniosku i nie uzasadniać podjęcia swojej decyzji. Możliwość pracy zdalnej w każdym przypadku powinna odbywać się za porozumieniem stron. Nowelizacja ustawy to jedynie prawne uregulowanie i zdefiniowanie notabene nowej formy pracy, umożliwiające dostosowanie pracy do indywidualnych potrzeb pracownika oraz pracodawcy – zaznacza ekspertka Wioletta Miros.

 

Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka – kancelaria specjalizująca się w prawie pracy, rodzinnym, spadkowym, bankowym, nieruchomości, budowlanym, a także sprawach sądowych i administracyjnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Światowy rynek corporate gifting rośnie. W jakie prezenty biznesowe inwestować? Biuro prasowe
2023-05-31 | 14:00

Światowy rynek corporate gifting rośnie. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Służyły do wyróżnienia pracownika czy wzmacniania relacji z klientami lub partnerami. W wyniku
Firma Ledger Recovery będzie przekazywać seed zewnętrznym firmom - czy to dobre posun
2023-05-31 | 01:00

Ledger Recovery będzie przekazywać seed zewnętrznym firmom - czy to dobre posun

Pomimo tego, że funkcja jest opcjonalna i i nie jest domyślnie włączona na urządzeniu, jest stawiana przez ekspertów pod znakiem zapytania i wywołuje szereg 
Firma Holandia, ojczyzna kobiet skazanych na sukces… Z jakiego materiału jest Twój szk
2023-05-29 | 01:00

Holandia, ojczyzna kobiet skazanych na sukces… Z jakiego materiału jest Twój szk

W roku 2023 Holandia kojarzy nam się z postępowym i otwartym na kobiece biznesy krajem. Jednak nie zawsze tak było. To wynik drastycznych wręcz przemian na przestrzeni zaledwie ostatnich 50

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Aż 62 proc. pracowników oczekuje wzrostu wynagrodzenia. Częściej też rozglądają się za nową, lepiej płatną pracą

Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. Firmy nie są tak skłonne do podwyżek jak jeszcze rok temu. – W tej sytuacji pracownicy często szukają alternatywnych rozwiązań, a pierwszym z nich jest poszukiwanie pracy dorywczej. Częściej rozglądają się za nowym pracodawcą i lepiej płatną pracą – mówi Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temp & Perm. Niska skłonność firm do podwyższania płac to efekt trudniejszej sytuacji rynkowej, ale pracodawcy zamierzają zatrzymywać pracowników także na inne sposoby, m.in. poprzez szkolenia czy premie.

Ochrona środowiska

Odchodzenie od węgla następuje zbyt wolno. W tym tempie świat zmierza w kierunku ocieplenia o 3 stopnie

Zużycie energii z węgla nie zmniejsza się wystarczająco szybko – ostrzegają szwedzcy naukowcy. Z ich analizy zobowiązań poszczególnych krajów dotyczących dekarbonizacji wynika, że w tym tempie nie uda się osiągnąć celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia klimatu do maksymalnie 2 stopni do końca wieku. Bardziej realny scenariusz to wzrost temperatury o co najmniej 2,5, a nawet o 3 stopnie Celsjusza. W Europie w odchodzeniu od węgla przodują Niemcy, z kolei polska gospodarka wciąż jest i najprawdopodobniej długo jeszcze będzie silnie uzależniona od tego surowca. Globalna optyka wskazuje natomiast, że największy problem z dekarbonizacją będzie miała Azja.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Nauka

Polska spółka pracuje nad testem wykrywającym wcześnie raka trzustki z próbki moczu. Przełomowa technologia wchodzi w zaawansowany etap badań

Polska spółka Urteste jest w trakcie pracy nad testem wykrywającym raka trzustki. Badania kliniczne nad projektem Panuri, bo o nim mowa, mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. – To technologia innowacyjna, w zasadzie niestosowana przez inne firmy na świecie – mówi prezes zarządu Urteste, Grzegorz Stefański. Jednocześnie zapowiada dalsze prace nad 10 prototypami testów diagnostycznych do badania kolejnych nowotworów. Biotechnologiczna spółka niedawno przeszła z NewConnect na główny parkiet GPW w Warszawie. Ten obszar działalności cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.