Komunikaty PR

Lider musi rozumieć otaczający go świat i być za niego odpowiedzialny

2023-05-05  |  12:20
Biuro prasowe

Zmiany i nieprzewidywalność to środowisko biznesu ostatnich dekad. Pandemia COVID, wojna na terenie Ukrainy, kryzys finansowy, a jednocześnie szybki postęp technologiczny zwiększyły poczucie niepewności. Jak funkcjonować w takiej rzeczywistości? Jak zarządzać biznesem i relacjami z ludźmi? Na te pytania, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) 2023 w Katowicach, odpowiadał m.in. Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena.

Adaptacja do zmiennego świata

Metody zwinne, jeszcze do niedawna odgrywające główną rolę w planowaniu i realizacji biznesu, dosyć szybko wprowadzane były w organizacjach, ponieważ managerowie widzieli w nich szansę na podniesienie efektywności zespołów, a także na szybsze dostarczanie wyższej jakości produktów. Jednak przyśpieszenie metod działania i rozwój technologii to tylko część czynników, które napędzają zmiany w biznesie i otaczającym nas świecie. Pandemia, wojna czy problemy gospodarcze sprawiły, że nawet zwinne firmy, wraz z całą ludzkością, wpadły w realność VUCA, która stała się nową normą. Świat VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity – zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) stawia nas w centrum chaosu, dynamizmu, skomplikowania.

Z tymi wyzwaniami przychodzi dziś mierzyć się m.in. środowisku biznesowemu. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Krzysztof Domarecki, uczestnicząc w debacie „Lider na trudne czasy”, podkreślił, że obecnie podstawowym zadaniem managera jest zrozumienie otaczającego go świata. Jak zauważył główny akcjonariusz Grupy Selena, turbulencje, z którymi mamy dziś do czynienia w wielu sferach życia, można opisać na trzech poziomach. Pierwszy to wspomniany postęp technologiczny, który dotyczy niemal każdej dziedziny, m.in. IT, produkcji, logistyki czy transportu, ale też takich sfer jak ochrona zdrowia, żywienie czy edukacja. Drugim są zmiany generacyjne, związane z innymi oczekiwaniami młodych pokoleń wobec świata niż oczekiwania ich rówieśników sprzed 50 lat, co wynika ze zwiększającej się zamożności dużej części świata. Trzeci poziom to zmiany geopolityczne: spadek gospodarczego znaczenia Europy Zachodniej, chwiejność pozycji Stanów Zjednoczonych jako hegemona, relatywnie rosnące znaczenie Azji.

- Postęp technologiczny, zmiany generacyjne i geopolityczne to trzy poziomy, które nakładają się na siebie, tworząc obecny zmienny i pełen turbulencji świat. Dotyczy to wszystkich, także przedsiębiorstw, które mają dziś kłopot, aby poradzić sobie z tą zmiennością. Dla managera kluczowe jest najpierw zrozumienie tego, co dzieje się wokół nas, a w ślad za tym definiowanie celów biznesowych i strategii. Strategię trzeba mieć, ale należy ją umieć bardzo szybko adaptować do zmieniających się warunków podkreślił Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Seleny.

Odpowiedzialność i empatia liderów

Uczestnicy debaty dyskutowali na temat pożądanych cech managera, aby mógł skutecznie zarządzać wewnątrz i na zewnątrz organizacji w świecie VUCA. Niezależnie od złożoności zagadnień, z jakimi spotykają się dziś liderzy, paneliści podkreślili, że w zmieniającej się rzeczywistości bardzo ważna jest empatia, rozumienie pracowników i klientów; ich potrzeb, problemów, oczekiwań oraz świadomość, że zarządzanie firmami wciąż ewoluuje.

Krzysztof Domarecki, zaznaczył też, że obecnie nie wystarczy mówić o cechach liderów; że to jest moment, by koncentrować się na ich działaniach. – Uważam, że w Europie jest teraz czas na to, aby liderzy biznesu podjęli wspólną odpowiedzialność i dzielili się nią z klasą polityczną. Biznes i przemysł muszą oddziaływać na podatny na ideologizację świat polityki, zwracając uwagę na to, w jaki sposób Europa jest prowadzona i jaka jest jej relatywna siła w skali światowejakcentował Domarecki. – Poza tym, odpowiedzialność naszych liderów powinna polegać na zastanowieniu się, jakie są realne problemy Polaków, gdzie jesteśmy, jakim wyzwaniom podlega nasz kraj. Rozwiązując nasze własne problemy, przybliżymy się do silniejszej Europy.

W panelu dyskusyjnym „Lider na trudne czasy” wzięli też udział: Magdalena Bogucka, prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o., Zofia Dzik, prezes zarządu Instytutu Humanites – Człowiek i Technologia, Agnieszka Leszczyńska, prezes zarządu Angelini Pharma Polska Sp. z o.o., Mariusz Łukaszewicz, prezes zarządu BNP Paribas Faktoring, Wojciech Wolny, prezes zarządu Euvic SA oraz Marek Kamiński, zdobywca biegunów, założyciel Life Plan Academy i Kamiński Academy.

Podsumowując panel, Domarecki zwrócił uwagę na potencjał liderów biznesowych, w rękach których leży nie tylko odpowiedzialność, ale także możliwość wprowadzania w świecie zmian na lepsze. – To właśnie przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa, m.in. tworząc nowe leki czy produkty ułatwiające życie, są siłą sprawczą przemian i budują lepszy światpowiedział Krzysztof Domarecki.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.