Komunikaty PR

Najnowsze trendy w zakresie bezpieczeństwa w przemyśle

2023-10-10  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Żurawski
Solpin

ul. Gazowa 27
58-321 Wrocław / Jugowice
pawel.zurawski|solpin.pl| |pawel.zurawski|solpin.pl
48 600 509 073
www.solpin.pl

Koniec września niezmiennie już kojarzy się wielu osobom z obszaru BHP z konferencją Bezpieczeństwo w Przemyśle. Nieustanne podnoszenie standardów bezpieczeństwa wymaga aktualnej wiedzy z wielu dziedzin, znajomości najnowszych narzędzi oraz wymiany doświadczeń. Stąd wciąż rosnące zainteresowanie uczestnictwem w konferencji.

Warto spojrzeć oczyma uczestnika na przekaz płynący z wielowątkowych wystąpień i szeroki zakres przekazanej wiedzy. Zarówno w kwestiach bardziej technicznych, jak i psychologiczno-społecznych.

Różne obszary związane z BHP

- Z radością obserwujemy rosnące grono uczestników, dla których jest już to kolejna edycja konferencji. Co istotne, ich rekomendacje, ale również interesujące wystąpienia dotyczące bezpieczeństwa w przemyśle, przyciągają nowe osoby - podkreśla Aleksander Myśkow, Prezes Zarządu EcoMS Consulting, organizatora konferencji, organizacji specjalizującej się w tematyce zarządzania, standardów jakości, ochrony środowiska, bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwa maszyn, standardów produkcji żywności oraz zagadnień przeciwpożarowych.

- Głównym celem naszego eventu jest zaprezentowanie najnowszej wiedzy dotyczącej szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale ważna jest również integracja naszych klientów umożliwiająca wymianę doświadczeń. W każdym wypadku, aby zaproszeni goście dopisali, stawiamy na odpowiedni temat konferencji i kompetentnych prelegentów, którzy ten temat przedstawią. Planując zakres tematyczny staramy się nie pomijać żadnych aktualnych wątków, wręcz przeciwnie, proponujemy tematy nowatorskie, wyprzedzając potrzeby rynku – przekonuje Andrzej Kwocz, Dyrektor Działu Doradztwa i Szkoleń w EcoMS Consulting.

- Niektóre zagadnienia mogą być wręcz zaskakujące. Popularny obecnie temat ESG (zrównoważony rozwój) wpływa także na bezpieczeństwo pracy – zauważa Joanna Greinert, Specjalistka ds. systemów zarządzania i zrównoważonego rozwoju w EcoMS Consulting. Raportowanie musi realizować wymagania dotyczące ujawniania danych w zakresie bezpieczeństwa i środowiska. W programie konferencji pojawiła się także tematyka Wellbeing, jako obszar kluczowy dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracownika, co wpływa nie tylko na produktywność, ale też na bezpieczeństwo pracy.

Niewątpliwie zagrożenia psychospołeczne mają wpływ na efektywność pracy pracowników. Poprzez  utrudnianie właściwego funkcjonowania i pogorszanie stanu zdrowia osób na nie narażonych, czasem wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie pracownikom, co może prowadzić do zwiększenia wypadkowości. Należy mieć na uwadze nie tylko zakres pracy i predyspozycje członków zespołu, lecz także organizację i warunki środowiska pracy. Również tym obszarem należy zarządzać i minimalizować negatywny wpływ środowiska pracy na pracowników, ale pod warunkiem że mamy świadomości zagrożeń, potrafimy je przewidywać i im zapobiegać.

Przepisy, naruszenia w obszarze bezpieczeństwa w pracy

Organy nadzoru co roku stwierdzają wiele naruszeń w zakresie BHP. Będąc ich świadomym, można uczyć się na błędach, własnych i cudzych.

- Jako audytor chętnie dzielę się z klientami zauważonymi naruszeniami stwierdzanymi podczas oceny zgodności z wymaganiami prawnymi. Oczywiście bez ujawniania danych firmy, natomiast ku przestrodze i prewencji. Aktualnie najczęściej występujące problemy w zakładach produkcyjnych obejmują warunki techniczne urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, gospodarkę chemikaliami, szczególnie w kontekście zmian rozporządzenia REACH oraz dostosowanie wewnętrznych regulacji do najnowszych zmian w kodeksie pracy – ocenia Grzegorz Brylonek, Specjalista ds. Prawnych w EcoMS Consulting.

Z kolei wypadkom podczas użytkowania maszyn można zapobiec, stosując chociażby system LOTO, czyli blokady i zabezpieczenia przemysłowe. Już samo dostosowanie maszyn do wymagań bezpieczeństwa technicznego niejednokrotnie ratuje zdrowie, a czasami nawet życie pracownikom.

- Konieczna jest znajomość najnowszych wymagań prawnych. Szczególnie, że przy nowych przepisach dotyczących wymagań dla maszyn nie wystarczy pobieżna lektura i zapamiętanie daty zastosowania - 20 stycznia 2027 r., podczas gdy poszczególne artykuły stosowane są już od lipca 2023 r. a kolejne od początku roku 2024. A zmian jest naprawdę dużo – zakres podmiotowy, definicje, obowiązki, udział jednostek notyfikowanych czy dokumentacja – wskazuje dr inż. Radosław Gonet, Dyrektor ds. rozwoju w EcoMS Consulting.

BHP a różne działy w firmie

W czasie konferencji poruszony został również problem konieczności zapewnienia wspólnej pracy nad zagwarantowaniem bezpieczeństwa między działami w zakładach przemysłowych. Pamiętajmy, że wdrożenie i stosowanie zasad bezpiecznej pracy nie leży tylko w gestii Służby BHP czy Działów Produkcji.

Dział HR odgrywa coraz większą rolę w zakresie bezpieczeństwa w przemyśle. Już nie tylko w obszarze organizacji szkoleń, ale również od strony bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy czy promowania bezpieczeństwa w organizacji.

Również Dział Utrzymania Ruchu musi być aktywny w systemie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa tak w ramach codziennych zadań, jak i wskaźników monitorujących bezpieczeństwo pracy maszyn.

Nie powinna już także nikogo dziwić konieczność zaangażowania najwyższego kierownictwa w kwestie bezpieczeństwa.

Podsumowanie

To nie wszystkie tematy, które zostały poruszone 28 i 29 września we Wrocławiu na Konferencji Bezpieczeństwo w Przemyśle. Cenne są zresztą nie tylko wystąpienia prelegentów czy uczestników dyskusji na sali, ale również rozmowy w kuluarach – wymiana doświadczeń to jeden z najcenniejszych momentów tych spotkań.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Solpin
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Z ziemniaka zrobili biznes Biuro prasowe
2025-07-15 | 01:00

Z ziemniaka zrobili biznes

Jeszcze kilka lat temu Grzegorz Grodek i Adam Głos zarządzali strukturami w firmach finansowych. Pierwszy był wiceprezesem Tax Care, potem prezesem Faktura.pl, wcześniej związany
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.