Optymalizacja pracy central wentylacyjnych pozwala na duże oszczędności
- W dużych obiektach logistycznych, o powierzchni powyżej 60 tys. m2, może działać kilkadziesiąt central wentylacyjnych, które wraz z pompami ciepła wygenerują zużycie nawet ok. 300 MWh w ciągu miesiąca.
- Ich duża liczba i energochłonność powodują, że wymiana automatyki sterującej, a czasem nawet jej lepsza konfiguracja, dają znaczne oszczędności. Nawet 15%.
- Wykorzystywanie ogólnych programów sterujących i niemodernizowanej automatyki pracy wentylacji to nie tylko zawyżone zużycie energii. To także efekt niepożądanego przegrzewania lub wychładzania obiektu.
Niewykorzystywanie pomiaru jakości powietrza (pomiar zawartości CO2), całościowa zamiast częściowej wymiana powietrza wewnątrz hali, brak odzysku ciepła czy brak histerezy wyłączenia/ dostosowania wydajności pomp ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania to typowe błędy w działaniu i ustawieniach systemów wentylacji w obiektach magazynowych. Generują znaczne koszty, bo w dużych obiektach logistycznych liczących powyżej 60 tys. m2 może działać kilkadziesiąt central wentylacyjnych, które wraz z pompami ciepła mogą generować zużycie nawet ok. 300 MWh w ciągu miesiąca. Istotnym problemem jest również niewykorzystywanie potencjału inwerterowych urządzeń chłodniczych – innymi słowy pisanie programów w taki sposób, aby urządzenia pracowały na zasadzie on-off, bez możliwości płynnej regulacji wydajności urządzeń. Takie błędy generują wyższe koszty.
- Automatyka central wentylacyjnych to niedoceniane źródło oszczędności. Rozwój technologii, spowodowany także szybko rosnącym w ostatnich kilku latach kosztem energii powoduje, że nawet stosunkowo nowe obiekty mogą zyskać na modernizacji w tym zakresie. Obecnie realizujemy projekt dla dużego parku logistycznego, który zakłada wymianę automatyki w 40 centralach wentylacyjnych. Modernizacja obejmie także napisanie indywidualnych programów do sterowników PLC (Programmable Logic Controller, czyli Programowalny Sterownik Logiczny) umożliwiających wykorzystanie rekuperacji oraz pomiaru jakości powietrza do zredukowania zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowników – mówi Rafał Gołębiewski Kierownik Techniczny Obiektu ze SPIE Building Solutions.
Wg eksperta SPIE takie działanie może przynieść nawet 15% oszczędności w skali roku. Inwestycja wykonywana jest etapami, a koszt pierwszego z nich (wymiana 10 szt. automatyk) zwróci się już po 6 miesiącach.
Problemem w przypadku modernizowanego obiektu były programy, które zostały napisane w sposób dosyć „ogólny”, który nie uwzględniał pełnych możliwości wykorzystania urządzeń do lepszego zarządzenia komfortem cieplnym oraz optymalizacją zużycia energii elektrycznej.
W bieżącym użytkowaniu obiektu trudno dostrzec i zdiagnozować błędy
Podobne uwarunkowania mogą mieć miejsce w wielu obiektach logistycznych. Problemem bywają błędne algorytmy pracy central wentylacyjnych. Nie zawsze i nie wszystkie mogą być zauważone przez obsługę techniczną obiektu. Szczególnie jeśli realizuje ją firma bez odpowiedniego doświadczenia i zaplecza. Podstawą działań modernizacyjnych powinny być więc dokładny audyt i analiza zaimplementowanych programów i urządzeń. To pozwala zlokalizować obszary, w których należy przeprowadzić zmiany, aby efektywniej wykorzystywać energię elektryczną do utrzymywania parametrów jakościowych powietrza.
- Ważnym założeniem jest projektowanie indywidualnych programów dla każdego obiektu. Największy nacisk kładziemy na jak największe wykorzystanie rekuperacji przy jak najmniejszym udziale świeżego powietrza. Oczywiście przy bieżącym pomiarze jakości powietrza i utrzymaniu jego optymalnych parametrów. Dodatkowo w modernizacji działania central wentylacyjnych skupiamy się na optymalnym ustawieniu regulatorów PID tak, aby przeregulowania w zakresie temperatury były jak najmniejsze. Automatyka, która ma np. pięć lat, nie odpowiada obecnym potrzebom, więc przy okazji pisania nowych programów warto rozważyć wymianę sterowników PLC na nowe - mówi Rafał Gołębiewski ze SPIE Building Solutions.
Nowoczesne sterowniki PLC są dostępne także od polskiego producenta. Powoduje to, że czas oczekiwania na ich dostawy jest krótki. Zapewniają też bezpłatny dostęp do narzędzi programowych. Sterownik typu BACNet podłączony do istniejącej sieci ethernetowej na obiekcie, da możliwość zdalnego dostępu do parametrów pracy oraz nastaw przy użyciu systemu BMS. Taki sterownik posiada również wbudowany webserwer, który umożliwia dostęp przez przeglądarkę internetową przy zachowaniu pełnej funkcjonalności.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.