Polsko-japońskie konsorcjum będzie nadzorować budowę instalacji odzysku energii
B-Act, inżynierska spółka specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych, w ramach konsorcjum, w którego skład wchodzi Transprojekt Gdański oraz japońska firma NIPPON KOEI, zawarła nową umowę na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy budowie instalacji odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów. Kontrakt został podpisany z Miejskim Zakładem Komunalnym ze Stalowej Woli, a łączne wynagrodzenie może wynieść do 6,6 mln PLN brutto. B-Act uzyska ok. 85 proc. przychodów z realizacji projektu.
- Inwestycja będzie najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną techniczne elektrociepłownią w regionie. Dzięki termicznemu przetwarzaniu, na wysypisko nie trafi ponad 30 tys. ton odpadów rocznie, a energia, która powstanie w wyniku spalania odpadów pokryje 30 proc. zapotrzebowania Stalowej Woli oraz Niska na ciepło. Cieszymy się, że jest to pierwszy projekt realizowany przez NIPPON KOEI dla klienta z Polski oraz że po raz kolejny, dzięki naszej obecności w FIDIC, udało nam się stworzyć międzynarodowe konsorcjum, które wygrywa przetarg – mówi Adam Białachowski, prezes zarządu B-Act SA.
W instalacji spalane będą odpady RDF i preRDF, czyli nienadające się do recyklingu o wysokiej kaloryczności, odsiane z odpadów zmieszanych, balastowe, z pozostałości wielkich gabarytów. Zakład poza ciepłem będzie także produkował energię elektryczną. Łączna wartość inwestycji ma wynieść ponad 390 mln PLN, a zakład powinien zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2027 roku.
- Inwestycja w Stalowej Woli to modelowy przykład zrównoważonego podejścia do rozwoju infrastruktury, łączącego korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Łącząc nowoczesne technologie z odpowiedzialnym podejściem do zarządzania, tworzymy wartość nie tylko dla naszej firmy, ale przede wszystkim dla społeczności lokalnej i środowiska – dodaje Adam Białachowski.
Nowa umowa jest już szóstą, którą B-Act podpisał w tym roku. Poprzednie były związane z sektorem militarnym, energetycznym czy industrialnym. Mowa tu m.in. o zadaniach w ramach przebudowy wojskowego lotniska w Świdwinie, gdzie mają stacjonować polskie myśliwce F-35 czy nadzoru inwestorskiego kluczowej z punktu widzenia transformacji energetycznej Śląska inwestycji GAZ-SYSTEM.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.