Komunikaty PR

Team building w zespole programistów: jak zwiększyć efektywność pracy?

2023-03-28  |  01:00
Biuro prasowe

Branża IT zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, intensywnie rośnie. Na rynku brakuje rąk do pracy, a firmy prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić specjalistów do zasilenia ich zespołów. Tylko w ubiegłym roku liczba ogłoszeń o pracę w branży IT wzrosła o 8 proc. Oferowanie dobrej pensji to za mało. Jakie są oczekiwania współczesnych programistów? Jak stworzyć zgrany zespół, który pozostanie na dłużej w firmie?

Programiści w Polsce mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie. Jak wynika z raportów dotyczących zarobków, pensja seniora oscyluje w przedziale od 18 do 25 tysięcy złotych netto, co oznacza wzrost o prawie 20 proc. rok do roku. Pracownicy na poziomie mid zarabiają od 14 do 20,2 tysiąca złotych netto, zaś juniorzy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z branżą IT, mogą liczyć na pensję rzędu od 6 do 9,5 tysiąca złotych na rękę. Dane wyraźnie wskazują na tendencję wzrostową.

Dużo ofert, wielki wybór

Rolą pracodawcy jest utrzymanie wysokiego poziomu zadowolenia pracownika, wynikającego z zatrudnienia u niego. Na rynku jest wiele ofert pracy, zatem znalezienie alternatywnych możliwości nie stanowi dla specjalistów IT problemu. Połowę wszystkich ogłoszeń o pracę na rynku IT stanowią te związane z programowaniem. Największe wzrosty w liczbie ogłoszeń notuje się w Supporcie (58%), Big Data (39%) i Business Analysis (17%) – oznacza to, że w tych dziedzinach pracodawcy szczególnie dynamicznie poszukują pracowników.

A dlaczego pracownicy IT decydują się na zmianę pracy? Aż 78 proc. robi to z powodu niesatysfakcjonujących zarobków, co drugi szuka pracy, ponieważ w obecnej nie czuje się stabilnie i bezpiecznie. Z kolei 48 proc. nie podoba się zarządzanie przedsiębiorstwem, a winą za taki stan rzeczy obarczają kadrę zarządzającą. Dane wyraźnie wskazują, że kluczową rolę w budowaniu zgranego zespołu odgrywa sposób prowadzenia firmy.

Team building w zespole programistów

Jak zbudować trwały zespół, który pozostanie z nami na dłużej? Kluczem są nie tylko dobre zarobki, ale także zagwarantowanie odpowiednich benefitów pozapłacowych. Do najpopularniejszych należą: ubezpieczenie medyczne, karta sportowa, szkolenia językowe, a także wyjazdy integracyjne i imprezy teamowe.

 – Wyjazdy integracyjne to doskonała okazja do tego, aby poznać współpracowników z innej strony. Zobaczyć, czym się interesują, jakimi są osobami i co lubią robić w czasie wolnym. Programiści bardzo często pracują zdalnie. Utrzymanie zespołu, który na co dzień nie przebywa ze sobą w biurze to ogromne wyzwanie dla pracodawcy. Wyjazdy integracyjne to doskonała okazja do budowania zgranego teamu, który będzie efektywniej pracował – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.

Ekspertka dodaje, że warto zadbać o ciekawy program wyjazdu i o odpowiednie atrakcje. Jedną z nich może być maszyna Goldberga.

 – Programiści to zwykle „ścisłe umysły”, osoby, które lubią tworzyć. Zabawa w budowanie maszyny Goldberga to rodzaj gry teambuildingowej. Uczestnicy uczą się współpracy i skutecznej komunikacji. Ich zadaniem jest zbudowanie konkretnej konstrukcji z różnych elementów, które są przypadkowo dobrane. Nie ma określonych zasad czy mechanizmów działania maszyny ani instrukcji obsługi. Liczy się pomysłowość w osiągnięciu celu. – dodaje ekspertka.

Dlaczego warto organizować wyjazdy integracyjne? Aż 50 proc. specjalistów IT zmienia pracę raz na dwa lata, zaś 30 proc. znajduje nową posadę już po miesiącu. To dane, które nie napawają pracodawców optymizmem. Istotne jest budowanie więzi między pracownikami i oferowanie im ciekawych benefitów pozapłacowych, by ci chcieli pozostać w firmie na dłużej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.