Ulga dla przedsiębiorców tylko do końca listopada!
Way Co.
ul. Terespolska 17 lok B4
03-813 Warszawa
mszadkowska|wayco.pl| |mszadkowska|wayco.pl
+48 600 521 455
www.wayco.pl
To możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku kalendarzowym – przypomina Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl – Ulga dotyczy mikro-przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia firmy, jednocześnie zapewniając kontynuację ubezpieczeń społecznych – dodaje.
Wnioski tylko do końca listopada!
Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca musi złożyć wniosek elektroniczny na platformie PUE ZUS. – Ważne, aby zrobić to w miesiącu poprzedzającym okres objęty zwolnieniem. To oznacza, że wnioski dotyczące zwolnienia za grudzień 2024 roku należy złożyć między 1 a 30 listopada 2024 r. Pozostało więc na to jeszcze tylko kilka dni – podkreśla Beata Tęgowska. – Jeśli przedsiębiorca nie dotrzyma tego terminu, jego wniosek nie zostanie rozpatrzony – dodaje.
Aby skorzystać z wakacji składkowych, należy spełnić kilka kryteriów, takich jak nieprzekroczenie limitu przychodu czy zatrudnianie maksymalnie dziewięciu osób. Ważne jest też, by przedsiębiorca nie prowadził działalności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym roku ani w poprzednim. Te warunki są precyzyjnie określone i warto je dokładnie przeanalizować przed złożeniem wniosku.
Dlaczego warto złożyć wniosek?
– Dzięki wakacjom składkowym przedsiębiorcy mogą odciążyć swój budżet. W 2024 roku wysokość składek objętych ulgą wynosiła średnio 1600 zł, a w 2025 roku wzrośnie do około 1770 zł. Skorzystanie z tej formy wsparcia nie wpływa na prawo do świadczeń społecznych – składki na ubezpieczenia są finansowane z budżetu państwa – zaznacza ekspertka Systim.
Jak ocenia, zainteresowanie nowym rozwiązaniem jest ogromne. – Do połowy listopada ZUS zarejestrował już ponad 525 tysięcy wniosków, z czego najwięcej złożono w województwie mazowieckim (90,7 tys.), a najmniej w opolskim (10,4 tys.) – podaje Beata Tęgowska. – Trzeba pamiętać, że wakacje składkowe to forma pomocy publicznej w ramach zasady de minimis. Przedsiębiorca powinien upewnić się, że nie przekroczył limitu tej pomocy w ostatnich trzech latach, co może wymagać wcześniejszej konsultacji z księgowym lub doradcą – podpowiada.
Ekspertka Systim.pl, zwraca także uwagę, że mimo zwolnienia z opłacania składek, przedsiębiorcy muszą pamiętać o terminowym składaniu deklaracji rozliczeniowych w ZUS. – Brak dokumentacji może spowodować problemy formalne, dlatego ważne, by rozliczać się zgodnie z przepisami, uwzględniając składki opłacane przez budżet państwa – dodaje.
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe to ulga (wprowadzona od 1 listopada 2024), dzięki której przedsiębiorca może zostać zwolniony z obowiązku opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia rentowe i wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.
– Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę, a nie osób, które zatrudnia. Składka zdrowotna pozostaje obowiązkowa. Ulga została wprowadzona ustawą z dnia 9 maja 2024 r. i obejmuje składki liczone od minimalnej podstawy wymiaru, ustalonej dla przedsiębiorcy. Co istotne, składki pokrywane z budżetu państwa za miesiąc objęty zwolnieniem wliczają się do przyszłej emerytury oraz innych świadczeń społecznych – informuje eksperta Systim.pl
Przedsiębiorca, korzystając z wakacji składkowych, może prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach – nie jest wymagane jej zawieszenie, możliwe jest także uzyskiwanie przychodów i wystawianie faktur.
Dla kogo ulga?
Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG, którzy spełniają następujące warunki:
1. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku byli zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
2. Zatrudniają maksymalnie 9 osób (łącznie z sobą, liczba obejmuje pracowników, zleceniobiorców i współpracowników).
3. Ich roczny przychód z działalności w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku nie przekroczył równowartości 2 mln euro.
4. W bieżącym roku oraz w roku poprzednim nie prowadzili działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Zwolnienie z opłacania składek stanowi pomoc de minimis – przedsiębiorca musi więc posiadać dostępny limit tej pomocy (do 300 tys. euro w ciągu trzech ostatnich lat).
Złożenie wniosku odbywa się w kilku prostych krokach:
1. Logowanie na konto płatnika na platformie PUE ZUS.
2. Wypełnienie formularza RWS w specjalnym kreatorze wniosków.
3. Podpisanie wniosku profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu PUE.
Wnioski są rozpatrywane automatycznie. Informacja o zwolnieniu lub odmowie zostanie przesłana na konto płatnika na PUE ZUS. Decyzję o odmowie przedsiębiorca może zaskarżyć w sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych.
Kontakt i wsparcie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do korzystania z ulgi i śledzenia szczegółowych informacji na platformie PUE ZUS. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych w grudniu tego roku, mają czas na złożenie wniosków tylko do końca listopada.
***
Systim.pl to nowoczesny program do zarządzania firmą łączący zalety programów ERP do obsługi sprzedaży, magazynu i księgowości oraz systemów typu Intranet i CRM, przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.