Komunikaty PR

Utylizacja banerów wyborczych. Jak można je wykorzystać?

2023-10-30  |  01:00
Biuro prasowe

Po kampaniach politycznych w całej Polsce są tysiące, a może nawet miliony banerów wyborczych, które wiszą na płotach, siatkach czy budynkach. Zgodnie z przepisami należy je usunąć maksymalnie w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ale co zrobić z niepotrzebnymi materiałami? W jaki sposób je wykorzystać, by nie zmarnowały się? Ekspert z branży reklamowej podpowiada.

15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. Do tego czasu kandydaci na posłów i senatorów promowali się – rozwieszali plakaty, kupowali powierzchni reklamowe i umieszczali banery wyborcze zarówno w miastach, jak i we wsiach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami teraz czas na posprzątanie. Komitety w ciągu miesiąca powinny usunąć wszystkie materiały promocyjne z przestrzeni publicznej. Ale jak je wykorzystać, by nadać im drugie życie? Eksperci z branży reklamowej dzielą się swoim doświadczeniem.

Wykorzystaj je ponownie

Utylizacja banerów wyborczych poprzez wyrzucenie ich na wysypisko śmieci czy oddanie do spalarni nie jest ekologiczna ani ekonomiczna. Podczas spalania plastiku do atmosfery dostają się toksyczne emisje i gazy cieplarniane, a także metan i dwutlenek węgla, które przyczyniają się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Warto zatem rozważyć inne opcje, by pozbyć się banerów wyborczych. Jednym ze sposobów jest pozostawienie banerów i wykorzystanie ich ponownie.

  – Banery wyborcze, które są często wykorzystywane tylko przez krótki czas, mogą znaleźć drugie życie i przyczynić się do zrównoważonego zarządzania materiałami. Jednym z kreatywnych i ekologicznych podejść jest ponowne wykorzystanie tych banerów poprzez nałożenie naklejek na ich treść – wyjaśnia Sylwia Krysik z OOH.pl – firmy, która m.in. realizuje kampanie wyborcze. – Nałożenie naklejek na banery wyborcze pozwala na dostosowanie ich treści do różnych inicjatyw lub wydarzeń. Przykładowo, baner wyborczy może zostać przekształcony na informacyjny baner promujący lokalne wydarzenie, akcję społeczną lub ogólną informację dla społeczności.

Wielokrotne wykorzystanie tego samego banera pozwala na dostosowanie przekazu do różnych grup docelowych i zmieniających się potrzeb. Jest to bardziej elastyczne i efektywne niż tworzenie nowych banerów dla każdej kampanii.

Oddaj do schroniska dla zwierząt

Banery wyborcze są wykonane z dobrej jakości materiałów. Mają wysoką odporność na działanie deszczu, śniegu, gradu czy słońca. Zatem świetnie będą się nadawać, jako materiał do ocieplenia budy dla psa lub stworzenia dachów, pod którymi mogą schować się zwierzęta w gorące dni.

   – Zbliża się zima, czyli bardzo trudny czas dla zwierząt, które przebywają w schroniskach. Potrzebne są zatem ciepłe budy, które nie będą przepuszczać wiatru czy śniegu. Dzięki wykorzystaniu odpornych banerów wyborczych jako materiału budowlanego, możemy zapewnić zwierzętom bezpieczne i ciepłe schronienie. To nie tylko pomaga w ochronie zwierząt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także przyczynia się do poprawy ich jakości życia i komfortu, co jest szczególnie istotne podczas chłodnych i mroźnych dni. W trosce o dobrostan zwierząt, warto wykorzystać takie materiały – dodaje Sylwia Krysik z OOH.pl.

Jaki jest jeszcze pomysł na wykorzystanie banerów wyborczych? Można je wykorzystać na podwórku, np. do przykrycia przedmiotów narażonych na deszcz czy wiatr, a także w rolnictwie do przechowania plonów rolnych. Ponadto można przekazać je do osób, które lubią rękodzieło. Z banerów wyborczych wykonują torby czy… biżuterię. Istotne jest, by zadbać o środowisko naturalne i znaleźć sposób na utylizację materiałów wyborczych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.