Wielowymiarowy projekt oświetlenia kliniki
Oświetlenie klinik i obiektów medycznych to jedno z najtrudniejszych wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć architekci wnętrz. Warunki jakie muszą spełnić skupiają się nie tylko na warstwie wizualnej, ale aspektach praktycznych. W takich miejscach światło ma budować i wspomagać środowisko pracy i to w sposób, wręcz perfekcyjny. Z drugiej strony ma dawać pacjentom poczucie bezpieczeństwa, niwelować stres, łagodzić dolegliwości bólowe.
- Dodatkowo musimy pamiętać o komforcie pracy, który w przypadku wielogodzinnych dyżurów, zabiegów i operacji jest tutaj najważniejszy. Oczywiście, dobierając oświetlenie, ważne jest, aby współgrało z wnętrzem. W tym przypadku klinika ma zachęcać do wejścia. Powinna być wizualnie czysta i nowoczesna. Jednak z drugiej strony wszystko zależy od preferencji klienta. Jako architekci światła jesteśmy w stanie dobrać lampy nowoczesne, dekoracyjne, minimalistyczne, designerskie – mówi ekspert z Inspiracji Światłem. To białostocka marka, która zajmuje się projektowaniem funkcjonalnych systemów świetlnych.
Praca nad projektem oświetlenia kliniki wymaga od architekta gruntownego zbadania potrzeb klienta. Skupiając się na zadaniu musi on zadbać o odpowiednią regulację natężenia światła, jak i zmiany temperatury barwowej, dostosowanej do indywidualnych preferencji lekarza, jak i wykonywanego zabiegu.
- W gabinetach i strefach pacjenta stosujemy światło o bardzo dobrym współczynniku oddawania barw na poziomie CRI>90. W reszcie pomieszczeń instalujemy oświetlenie, w zależności od preferencji inwestora. Czy da się to zrobić w ekonomicznym wariancie? Oczywiście – podkreśla ekspert.
Dobór oświetlenia nie ogranicza się tylko do współczynnika CRI. Barwa światła odgrywa kluczową rolę w przypadku ludzkich zachowań. Dlatego też w miejscach do pracy (gabinetach, rejestracjach) światło powinno być neutralne, wspomagające pobudzenie, najlepiej na poziomie 4000K.
Zaś w przestrzeniach takich jak poczekalnia, w których występuje wysoki czynnik stresowy, należy stosować barwę 3000K, ułatwiającą komunikację. Taki poziom barwy gwarantuje, że pacjent korzystający z usług kliniki, poczuje się w niej bezpiecznie i zdecydowanie lepiej. Dodatkowo warto zastanowić się nad montażem dwóch rodzajów światła, podkreślających charakter wnętrza.
Są to:
* reflektory - z grupy ściemnialnych, z regulacją optyki, adaptowalnych w modne ostatnio szynoprzewody 48V, idealnie podkreślające dodatkowe elementy wnętrza takie jak: obrazy, loga, zdjęcia;
* elementy liniowe w tych samych szynoprzewodach , dające światło ogólne lub skupione w zależności od rodzaju użytego dyfuzora lub mikrosoczewek typu DARK LIGHT;
* mikrosoczewki uniemożliwiają widzenie czipów( antyolśniniowy efekt) LED i podkreślają ekskluzywny charakter wnętrza.
Chcąc ocieplić charakter wnętrza, można zastosować sufity napinane lub tekstylne dające miękkie przyjemne światło, oświetlające np. fototapetę lub kolorowy nadruk.
- Jako specjaliści w dziedzinie oświetlenia i oświetlania budynków, jesteśmy często proszeni o pomoc, w wytworzeniu ciepłej i praktycznej atmosfery w miejscach takich jak kliniki – podkreśla przedstawiciel Inspiracji Światłem.
Działająca od 18 lat w Białymstoku firma Inspiracje Światłem zajmuje się projektowaniem przestrzeni wewnętrznych jak i zewnętrznych, ze specjalnym udziałem źródeł światła. Ma na swoim koncie współprace klientami z Polski i zagranicy.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.