Wiosenny home office. O czym warto pamiętać?
Praca zdalna, mimo że wprowadzono ją na szerszą skalę z uwagi na pojawienie się pandemii, także po jej ustaniu cieszy się coraz większą popularnością. Według badania Hays ponad 50% pracodawców oferuje swoim pracownikom tzw. home office. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu wiąże się z wyższym komfortem i pewną elastycznością. Ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które pracownik musiałby poświęcić na codzienne dojazdy do firmy. Wiosna to idealny moment na to, żeby przyjrzeć się swojemu domowemu stanowisku pracy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Czy można zrobić coś, by uczynić je jeszcze bardziej komfortowym?
Bezpieczna praca z domu
Pracownik wykonujący swoje obowiązki zawodowe na home office powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie danych firmowych. Wyciek poufnych informacji może przysporzyć wielu problemów zarówno zatrudnionemu, jak i pracodawcy.
Jak ochronić dane? Przede wszystkim należy korzystać z dobrze zabezpieczonej sieci Wi-Fi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wydzielenie osobnej sieci wyłącznie do użytku służbowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zadbać o to, aby hasło dostępu do domowego internetu było możliwie najbardziej skomplikowane. Komputer należy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą profesjonalnego oprogramowania antywirusowego.
O czym jeszcze pamiętać?
- ustaw mocne hasła do komputera i wszystkich używanych w pracy aplikacji,
- nigdy nie zostawiaj włączonego laptopa bez opieki,
- odchodząc od biurka zawsze blokuj dostęp do ważnych/poufnych informacji.
Awarie prądu – czy można się na nie przygotować?
Coraz częściej dostajemy alerty RCB informujące o trudnych warunkach atmosferycznych. Gwałtowne burze, intensywne opady deszczu czy silne wiatry zwiększają ryzyko czasowych przerw w dostawach prądu. I chociaż krótkie usterki zwykle nie mają większego wpływu na pracę, to dłuższe awarie mogą przysporzyć wielu problemów. Anomalie pogodowe najczęściej pojawiają się w okresie letnim, dlatego już wiosną warto się przed nimi zabezpieczyć.
Dobrym pomysłem jest zakup przenośnej stacji zasilania, która zapewni niezbędną energię wybranym sprzętom domowego użytku w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. Stacja RIVER 2 Max o pojemności 512 Wh i mocy wyjściowej sięgającej do 1000 W zasili nawet 80% powszechnie używanych urządzeń domowych, w tym także np. służbowy telefon czy laptopa – wyjaśnia Daria Ciecior przedstawiciel firmy EcoFlow. – Co ciekawe, stacja sprawdzi się w roli EPS. Oznacza to, że w momencie przerwy w dostawie prądu w ciągu 30 ms zacznie zasilać wybrane urządzenia.
Stację RIVER 2 Max można ładować na kilka sposobów, a w tym za pomocą specjalnych paneli słonecznych. Szkoda nie wykorzystać wiosennego słońca! – Ładowanie stacji za pomocą paneli nie tylko jest wydajne, ale też opłacalne i stanowi wyraz naszej troski o stan środowiska naturalnego – podkreśla Daria Ciecior.
Pamiętaj o backupie!
Czasem nawet najprostsza, niepozorna awaria sprzętu może doprowadzić do utraty ważnych danych. Na szczęście możemy temu zapobiec. Rozwiązaniem jest robienie backupu. Backup to inaczej kopia zapasowa danych. Backupem można objąć wszystkie istotne dokumenty znajdujące się na firmowym laptopie. Mogą być to zarówno pojedyncze pliki, jak i całe bazy danych. Backupem zabezpiecza się także pocztę mailową, serwery oraz konkretne sprzęty.
Backup można zrobić na dwa sposoby:
- lokalnie, zgrywając kopię danych na dysk zewnętrzny, USB czy inny nośnik,
- online, czyli wysłać kopię danych na serwer chmurowy lub skorzystać z serwera backupowego.
Dla większego bezpieczeństwa danych warto połączyć oba sposoby.
Wpuść wiosnę do domu
Wiosną wszystko budzi się do życia. Świat przybiera kolorowe barwy, w powietrzu unosi się zapach pierwszych wiosennych kwiatów, a ptaki, które wróciły do Polski z ciepłych krajów, ogłaszają nadejście nowej pory roku radosnym ćwierkaniem. Jak przenieść tę wspaniałą, wiosenną aurę do swojego domowego biura? Przede wszystkim często wietrzyć pomieszczenie. Praca przy otwartym oknie nie tylko jest przyjemniejsza, ale też zdrowsza.
Wiosna to także idealny czas na zamiany w wystroju biura. Można wymienić zasłony na lżejsze i jaśniejsze, półkę ozdobić lampą z subtelnym abażurem, a na biurku ustawić wazon z tulipanami czy żonkilami. Warto wykorzystać delikatne, pastelowe akcesoria, które tchną nieco życia do wnętrza i nadadzą mu całkowicie odmienny charakter. Starannie zaaranżowana przestrzeń sprzyja produktywności i kreatywności. W niebanalnym wnętrzu, z mocnym wsparciem technicznym, pracuje się zdecydowanie lepiej,
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.