Komunikaty PR

Współpraca biznesowa w stylu "eko". Dlaczego zyskuje na znaczeniu?

2023-04-27  |  01:00
Biuro prasowe

38 procent konsumentów uważa za ważne zmniejszenie zużycia energii przez firmy – wynika z najnowszych badań. Na kolejnych miejscach znalazły się rozwiązania przyjazne środowisku – ta kwestia jest ważna dla 28 procent badanych osób, a redukcja liczby odpadów jest istotna dla prawie co piątego Polaka. 17 procent jest zdania, że firmy powinny edukować swoich klientów i zwiększać ich świadomość w zakresie ekologii1. Dlaczego warto współpracować z przedsiębiorstwami, które działają na rzecz środowiska, a jednocześnie być takim przedsiębiorstwem?

Obserwujemy coraz większe zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego, zarówno ze strony społeczeństwa, jak i przedsiębiorstw oraz władz państwowych. Powody takiego trendu są różne. Po pierwsze, konsumenci coraz bardziej zdają sobie sprawę z wpływu, jaki wywierają na środowisko, a także z konieczności zachowania równowagi ekologicznej na Ziemi. Wielu z nas wie, jakie negatywne skutki przynosi zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, a także w jaki sposób nasze działania wpływają na zmiany klimatu i stratę różnorodności biologicznej.

Po drugie, w ostatnich latach zauważalny jest wzrost świadomości ekologicznej oraz aktywności na rzecz ochrony środowiska, co przekłada się na coraz większą presję społeczną na przedsiębiorstwa i władze do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Po trzecie, rozwijające się technologie i innowacyjne rozwiązania ekologiczne stają się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania nimi ze strony przedsiębiorstw.

Dlaczego warto pracować z firmami, które dbają o środowisko?

Barometr świadomości ekologicznej Polaków wskazuje, że konsumenci coraz chętniej dbają o środowisko naturalne. Co drugi z nas przyznaje, że byłby w stanie zrezygnować z wygód na rzecz ochrony przyrody2. Co to oznacza dla firm? Że powinny zwracać uwagę na podejmowane działania, a także komunikować proekologiczne działania w odpowiedni sposób.

Dobrym przykładem jest branża reklamowa, która ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Co ciekawe, badanie SW Research wykazało, że 74 proc. Polaków pozytywnie ocenia reklamy, w których pojawiają się ekologiczne motywy.

- Konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę o na to, w jaki sposób marki podchodzą do aspektów ekologicznych. Patrzą nie tylko na to, jakie działania podejmują firmy na rzecz środowiska, ale także z jakimi przedsiębiorstwami współpracują. My sami bierzemy odpowiedzialność na odcisk ekologiczny, jaki wywieramy na środowisku, i podejmujemy wiele działań, by był jak najmniejszy. Zainwestowaliśmy na przykład w instalację fotowoltaiczną, która ma moc pokrycia 70 procent naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Korzystamy też z aplikacji opisującej pracę instalacji, dzięki czemu na bieżąco monitorujemy wielkość produkcji prądu, a także oszczędność emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Robert Dąbrowski, CEO Recevent.

Dąbrowski przyznaje, że coraz więcej firm zadaje pytania o to, w jakiej technice dokonywane są druki reklamowe, a także jakie ekorozwiązania stosuje Recevent. Jaki z tego wniosek? Przedsiębiorstwa chcą współpracować z jednostkami, które są eko. Firmy, które skupiają się na ochronie środowiska, często inwestują w nowoczesne technologie i szkolenia dla swoich pracowników, co przekłada się na lepszą jakość pracy.

- Warto dodać, że na obniżenie zużycia prądu wpływają także nowoczesne maszyny drukujące, w które inwestujemy. Dzięki nim obniżyliśmy zużycie energii na produkcji o 40 procent. Uważam, że inwestowanie w nowoczesne technologie jest konieczne, ale prąd to nie wszystko. Stawiamy na neutralne środowiskowo komponenty, papier pochodzący ze zrównoważonych upraw oraz nietoksyczne tusze – dodaje Robert Dąbrowski.

Wymagania współczesnych konsumentów sprawiają, że coraz więcej firm działa na rzecz środowiska, jednocześnie chętniej współpracując z „zielonymi partnerami”. Patrzenie w tym samym kierunku sprawia, że wspólnie mogą sprawniej i skuteczniej osiągnąć cele biznesowe i działać proekologicznie. A to jest jeden z kluczowych aspektów prowadzenia firmy.

1 Dlaczego ekologia dyktuje warunki działania dużych firm? Raport został przygotowany i opracowany przez ConQuest Consulting

2 Barometr Ekologiczny Provident

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja Biuro prasowe
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.