Zetki i Silversi: jak skutecznie zintegrować zespół?
Dywersyfikacja zatrudnionych osób w firmach jest ogromna. Od przedstawicieli Pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku, poprzez Millenialsów, Boomersów i Silversów. Niż demograficzny, a także dłuższy okres aktywności zawodowej osób starszych powodują, że na rynku coraz częściej mamy do czynienia z wielopokoleniowym zespołem. Łatwiej jest nim zarządzać i motywować go do utrzymywania pozytywnej kultury pracy, gdy jest się świadomym jego zalet i barier, jakie stoją na przeszkodzie do osiągnięcia tych celów. Jak skutecznie zintegrować taki team? Podpowiadamy.
Wskaźnik zatrudnienia seniorów w całej Unii Europejskiej według danych Eurostatu wynosi 10 procent. W Polsce jest on na poziomie ok. 9 proc. Mowa o osobach między 65 a 74 rokiem życia. Społeczeństwo starzeje się i coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy w firmie zatrudnione są różne pokolenia. Od najmłodszych Zetek, które dopiero wkraczają na rynek pracy, poprzez Millenialsów czy Boomersów. Pracodawcy doceniają różne kompetencje przedstawicieli danych pokoleń: otwartość na nowe technologie, pracę w różnorodnym środowisku, doświadczenie i wiedzę. Zintegrowanie takich zespołów to jednak ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać?
Buduj zaufanie i szacunek
W budowaniu zaufania i szacunku między Zetkami a Silversami kluczowe jest rozpoznanie i docenienie różnic pokoleniowych. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że każde pokolenie wnosi ze sobą unikalne perspektywy, doświadczenia i umiejętności. Warto organizować otwarte spotkania, podczas których członkowie zespołu mogą dzielić się swoimi historiami zawodowymi oraz wartościami, które uważają za istotne. Dla Zetek istotne są dynamiczne środowiska pracy, nowoczesne technologie i elastyczne formy zatrudnienia. Dlatego ważne jest, aby uwzględniać ich oczekiwania i oferować innowacyjne rozwiązania. Z drugiej strony, Silversi często charakteryzują się ogromnym doświadczeniem i stabilnością. Docenienie ich wkładu w organizację może przyczynić się do wzrostu morale w zespole.
Integracja pokoleń wymaga także dostosowania komunikacji. Zetki często preferują komunikację online i krótkie, zwięzłe przekazy, podczas gdy Silversi mogą preferować bardziej tradycyjne formy komunikacji. Stworzenie równowagi między nowoczesnymi a tradycyjnymi środkami komunikacji jest kluczowe dla skutecznej wymiany informacji w zespole.
- Organizowanie wspólnych wydarzeń to kolejny skuteczny sposób na integrację wielopokoleniowego zespołu – zuważa Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. - Wspólne warsztaty, szkolenia czy imprezy integracyjne pozwalają na budowanie więzi między pracownikami, łamiąc bariery wynikające z różnic pokoleniowych. Wspólne doświadczenia mogą sprzyjać zrozumieniu i akceptacji dla innych grup wiekowych.
W rezultacie świadome budowanie atmosfery wzajemnego szacunku, otwartości na różnice i organizowanie działań integrujących może przyczynić się do efektywnej współpracy i pozytywnej kultury pracy w wielopokoleniowym zespole.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Udana kooperacja wszystkich członków zespołu to ambitny cel, ale do osiągnięcia. Oto co jeszcze może w tym pomóc.
Stwórz programy mentorskie. Osoby starsze posiadają duże doświadczenie zawodowe i wiedzę. Warto stworzyć w firmie programy mentorskie. W ten sposób docenimy umiejętności Pokolenia Silver, a młodsi pracownicy będą mogli czerpać wiedzę od starszych kolegów. To także doskonała okazja do integracji. Spotkania mentoringowe mogą odbywać się w biurze lub podczas wyjazdów integracyjnych.
Promuj otwartą kulturę organizacyjną. Promowanie otwartej kultury organizacyjnej przyczynia się do budowania zaufania, co z kolei sprzyja lepszej współpracy i efektywności zespołu. Działa to jako fundament dla rozwoju innowacji, kreatywności i zadowolenia pracowników. Otwarta kultura to także kluczowy element w przyciąganiu i zatrzymywaniu utalentowanych pracowników.
Organizuj imprezy firmowe. Imprezy firmowe i wyjścia integracyjne to doskonały sposób na to, by nasi pracownicy poznali się z mniej formalnej strony. – Podczas wyjazdów warto zadbać o dodatkowe atrakcje takie, jak warsztaty kulinarne, czy zabawa w podchody. Należy mieć na uwadze potrzeby pracowników i w odpowiedni sposób dobierać atrakcje. Pamiętajmy, że dla osób 65+ przebiegnięcie długich dystansów w ramach zabawy może być problematyczne. Ale na pewno piesze wycieczki z przewodnikiem sprawią im wiele frajdy. – podpowiada ekspertka z Dworu Korona Karkonoszy.
Bądź elastyczny w zakresie organizacji pracy. Poprzez oferowanie elastycznych warunków zatrudnienia, organizacje mogą sprawnie dostosować się do zróżnicowanych potrzeb swojego wielopokoleniowego zespołu. Zapewnienie elastyczności gwarantuje każdemu pracownikowi utrzymanie zdrowej równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym.
Nie zamiataj konfliktów pod dywan. Różnice pokoleniowe mogą czasami prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Specjaliści i liderzy HR powinni posiadać umiejętności skutecznego rozwiązywania sporów. Proaktywne podejście do mediacji może zapobiec eskalacji kłótni i zakłóceniu harmonii w zespole.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.