Komunikaty PR

Zetki i Silversi: jak skutecznie zintegrować zespół?

2024-06-11  |  01:00
Biuro prasowe

Dywersyfikacja zatrudnionych osób w firmach jest ogromna. Od przedstawicieli Pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku, poprzez Millenialsów, Boomersów i Silversów. Niż demograficzny, a także dłuższy okres aktywności zawodowej osób starszych powodują, że na rynku coraz częściej mamy do czynienia z wielopokoleniowym zespołem. Łatwiej jest nim zarządzać i motywować go do utrzymywania pozytywnej kultury pracy, gdy jest się świadomym jego zalet i barier, jakie stoją na przeszkodzie do osiągnięcia tych celów. Jak skutecznie zintegrować taki team? Podpowiadamy.

Wskaźnik zatrudnienia seniorów w całej Unii Europejskiej według danych Eurostatu wynosi 10 procent. W Polsce jest on na poziomie ok. 9 proc. Mowa o osobach między 65 a 74 rokiem życia. Społeczeństwo starzeje się i coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy w firmie zatrudnione są różne pokolenia. Od najmłodszych Zetek, które dopiero wkraczają na rynek pracy, poprzez Millenialsów czy Boomersów. Pracodawcy doceniają różne kompetencje przedstawicieli danych pokoleń: otwartość na nowe technologie, pracę w różnorodnym środowisku, doświadczenie i wiedzę. Zintegrowanie takich zespołów to jednak ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać?

Buduj zaufanie i szacunek

W budowaniu zaufania i szacunku między Zetkami a Silversami kluczowe jest rozpoznanie i docenienie różnic pokoleniowych. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że każde pokolenie wnosi ze sobą unikalne perspektywy, doświadczenia i umiejętności. Warto organizować otwarte spotkania, podczas których członkowie zespołu mogą dzielić się swoimi historiami zawodowymi oraz wartościami, które uważają za istotne. Dla Zetek istotne są dynamiczne środowiska pracy, nowoczesne technologie i elastyczne formy zatrudnienia. Dlatego ważne jest, aby uwzględniać ich oczekiwania i oferować innowacyjne rozwiązania. Z drugiej strony, Silversi często charakteryzują się ogromnym doświadczeniem i stabilnością. Docenienie ich wkładu w organizację może przyczynić się do wzrostu morale w zespole.

Integracja pokoleń wymaga także dostosowania komunikacji. Zetki często preferują komunikację online i krótkie, zwięzłe przekazy, podczas gdy Silversi mogą preferować bardziej tradycyjne formy komunikacji. Stworzenie równowagi między nowoczesnymi a tradycyjnymi środkami komunikacji jest kluczowe dla skutecznej wymiany informacji w zespole.

 - Organizowanie wspólnych wydarzeń to kolejny skuteczny sposób na integrację wielopokoleniowego zespołu – zuważa Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. - Wspólne warsztaty, szkolenia czy imprezy integracyjne pozwalają na budowanie więzi między pracownikami, łamiąc bariery wynikające z różnic pokoleniowych. Wspólne doświadczenia mogą sprzyjać zrozumieniu i akceptacji dla innych grup wiekowych.

 

W rezultacie świadome budowanie atmosfery wzajemnego szacunku, otwartości na różnice i organizowanie działań integrujących może przyczynić się do efektywnej współpracy i pozytywnej kultury pracy w wielopokoleniowym zespole.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 Udana kooperacja wszystkich członków zespołu to ambitny cel, ale do osiągnięcia. Oto co jeszcze może w tym pomóc.

Stwórz programy mentorskie. Osoby starsze posiadają duże doświadczenie zawodowe i wiedzę. Warto stworzyć w firmie programy mentorskie. W ten sposób docenimy umiejętności Pokolenia Silver, a młodsi pracownicy będą mogli czerpać wiedzę od starszych kolegów. To także doskonała okazja do integracji. Spotkania mentoringowe mogą odbywać się w biurze lub podczas wyjazdów integracyjnych.

Promuj otwartą kulturę organizacyjną. Promowanie otwartej kultury organizacyjnej przyczynia się do budowania zaufania, co z kolei sprzyja lepszej współpracy i efektywności zespołu. Działa to jako fundament dla rozwoju innowacji, kreatywności i zadowolenia pracowników. Otwarta kultura to także kluczowy element w przyciąganiu i zatrzymywaniu utalentowanych pracowników.

Organizuj imprezy firmowe. Imprezy firmowe i wyjścia integracyjne to doskonały sposób na to, by nasi pracownicy poznali się z mniej formalnej strony. – Podczas wyjazdów warto zadbać o dodatkowe atrakcje takie, jak warsztaty kulinarne, czy zabawa w podchody. Należy mieć na uwadze potrzeby pracowników i w odpowiedni sposób dobierać atrakcje. Pamiętajmy, że dla osób 65+ przebiegnięcie długich dystansów w ramach zabawy może być problematyczne. Ale na pewno piesze wycieczki z przewodnikiem sprawią im wiele frajdy. – podpowiada ekspertka z Dworu Korona Karkonoszy.

Bądź elastyczny w zakresie organizacji pracy. Poprzez oferowanie elastycznych warunków zatrudnienia, organizacje mogą sprawnie dostosować się do zróżnicowanych potrzeb swojego wielopokoleniowego zespołu. Zapewnienie elastyczności gwarantuje każdemu pracownikowi utrzymanie zdrowej równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym.

Nie zamiataj konfliktów pod dywan. Różnice pokoleniowe mogą czasami prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Specjaliści i liderzy HR powinni posiadać umiejętności skutecznego rozwiązywania sporów. Proaktywne podejście do mediacji może zapobiec eskalacji kłótni i zakłóceniu harmonii w zespole.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Kontri świętuje 18 lat sukcesów w e-commerce Biuro prasowe
2024-07-22 | 10:40

Kontri świętuje 18 lat sukcesów w e-commerce

Kontri specjalizuje się w produkcji i sprzedaży bielizny, odzieży damskiej, zabawek dla dzieci oraz akcesoriów dla zwierząt, obchodzi swoje urodziny. Kontri sp. z o.o. (Polska) oraz
Firma Zbiorniki magazynowe dla rolnictwa. Kiedy warto o nich pomyśleć?
2024-07-22 | 01:00

Zbiorniki magazynowe dla rolnictwa. Kiedy warto o nich pomyśleć?

Rolnictwo jako branża staje się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Popularność zyskuje zastosowanie nawigacji satelitarnej,  obrazowania multispektralnego oraz szeroko rozumiana
Firma Przewoźnik czy kurier – które zlecenia aplikacyjne bardziej się opłacają?
2024-07-22 | 01:00

Przewoźnik czy kurier – które zlecenia aplikacyjne bardziej się opłacają?

Branża przewozowa to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Ofert pracy i zleceń nie brakuje. Rośnie także popularność największych aplikacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.