Fotografia Kolekcjonerska. Wystawa i aukcja
Najbardziej rozpoznawalne zdjęcie na świecie, które już w dniu publikacji stało się ikoną. Portret zielonookiej afgańskiej dziewczynki autorstwa Steve’a McCurry'ego, która została okrzyknięta „Mona Lisą” XXI wieku, oglądać można w DESA Unicum na wystawie „Fotografia Kolekcjonerska”. 15 października zdjęcie, które ma szansę stać się najdrożej sprzedaną w Polsce fotografią, zostanie zlicytowane. Druga część ekspozycji poświęcona została gwiazdom takim jak Brigitte Bardot, Sophia Loren czy Kate Moss.
W pakistańskiej miejscowości Nasir Bagh, właściwie w samym środku zbrojnego konfliktu, prowadzona była nieformalna szkoła. Jej uczennicą była właśnie ona, Szarbat Gula – dziewczyna, która już wkrótce stała się symbolem afgańskich uchodźców, a w jej przenikliwym spojrzeniu doszukiwano się odbicia tragedii, jaką pochłonięta została jej ojczyzna. Zdjęcie właściwie już w dniu publikacji stało się ikoną. Prezentowana fotografia powstała w 1984 roku, w momencie gdy amerykański reporter Steve McCurry na zlecenie magazynu „National Geographic” przybył do obozu dla uchodźców znajdującego się na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Portret zielonookiej dziewczyny stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek na świecie. Praca ta była nie tylko przełomem we współczesnej fotografii dokumentalnej. Dzięki niej cały świat na nowo zainteresował się sytuacją polityczną i ekonomiczną panującą w Afganistanie.
Na wystawie „Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i awangarda artystyczna” nie zabrakło też wybitnych polskich artystów. „Alicja w krainie czarów” jest kultowym cyklem inscenizowanych fotografii do książki Lewisa Carolla. Jego autorami są fotograf Tomek Sikora i grafik Marcin Mroszczak. Cykl powstawał na przestrzeni roku między 1978 a 1979. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca realizowana była jedna ilustracja. W postaci z opowieści Carolla wcielali się przyjaciele i znajomi autorów. Powstało 12 ilustracji do wybranych rozdziałów książki. Autorzy organizowali całe przedsięwzięcie samodzielnie angażując własne środki finansowe, wybierając plenery, tworząc scenografię, gromadząc i kompletując kostiumy, wymyślając charakteryzację dla poszczególnych postaci. Realizacja tych „bajkowych” zdjęć była ucieczką od socrealistycznej rzeczywistości. Dawała wolność twórczej wyobraźni, odpoczynku od codziennych problemów i szansę na wejście w świat, w którym wszystko jest możliwe. Ten wyjątkowy projekt nie został ukończony z powodu wybuchu stanu wojennego i rozproszenia się po świecie autorów. Na wystawie „Fotografia Kolekcjonerska” zobaczyć można 9 oryginalnych, unikatowych odbitek z tego cyklu.W DESA Unicum oglądać można również fotografie autorstwa m.in. Ewy Partum, Tadeusza Rolke, Teresy Murak i Ryszarda Kapuścińskiego.
Z kolei „Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości” to przedstawienia wielkich osobowości pop-kultury. Wśród nich wyjątkowa fotografia Brigitte Bardot autorstwa Jeana Bartheta. Był on francuskim projektantem, który po raz pierwszy zyskał rozgłos w latach 50. XX wieku jako producent kapeluszy dla gwiazd Hollywood i francuskiego kina. Współpracował z największymi domami mody: Chanel, Sonia Rykiel, Karl Lagerfeld, Kenzo, Versace. W swojej karierze trwającej ponad 40 lat pozostał ulubionym kapelusznikiem Sophii Loren, Brigitte Bardot czy Jacqueline Kennedy. Jego wielką pasją była fotografia, której poświęcił tyle samo czasu co modzie. Najbardziej cenione są jego portrety artystów, gwiazd filmowych i estradowych. Na wystawie pojawiły się również zdjęcia wielkich gwiazd ekranu takich jak Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Cher czy Tina Turner.
Wystawa Fotografia Kolekcjonerska: 6-15 października 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna: 15 października 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
desa.pl/pl/aukcje/fotografia-kolekcjonerska-klasyka-i-awangarda-artystyczna-4efo/
Aukcja Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości: 15 października 2020, godz. 20.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
desa.pl/pl/aukcje/fotografia-kolekcjonerska-slawy-gwiazdy-osobowosci-ifkq/

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.