Coraz bliżej udostępnienia platformy e-learningowej dot. ekonomii społecznej

IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
W 2019 roku 6 organizacji z Polski, Grecji, Cypru, Włoch i Wielkiej Brytanii zawiązało konsorcjum w celu utworzenia Europejskiej Sieci Ekonomii Społecznej (ESEN), której zadaniem jest stanie się katalizatorem dla szybko rozwijającego się ruchu przedsiębiorstw społecznych w UE, zapewniając im zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu. Bowiem przedsiębiorstwa społeczne w unikalny sposób łączą społeczny cel z duchem przedsiębiorczości i dobrem wspólnym.
Partnerstwo ESEN powstało, aby rozpowszechniać ideę przedsiębiorczości społecznej, dzielić się dobrymi praktykami oraz wiedzą, która umożliwi rozwój tego sektora. Zakładając konsorcjum nie zdawaliśmy sobie sprawy, że pandemia Covid wpłynie na istotność tej tematyki w przestrzeni publicznej. Dzięki inicjatywie ESEN opracowujemy narzędzia, z których skorzystać będą mogli przedsiębiorcy społeczni oraz inne zainteresowane tą tematyką osoby z całego świata. Potrzeba edukacji z zakresu ekonomii społecznej rośnie, szczególnie podczas kryzysu związanego z pandemią, która wymusiła na nas wszystkich dostosowanie się do dystansu społecznego, mniejszego zaangażowania w bezpośrednie działania czy ograniczenie spotkań.
W ramach projektu opracowano dotychczas zestaw dobrych praktyk oraz na podstawie badania potrzeb przedsiębiorstw społecznych przygotowano dla nich specjalny pakiet edukacyjny.
Opracowany pakiet edukacyjny to elastyczny instrument zawierający nowoczesne metody, techniki i koncepcje naukowe oraz zaspokajający w sposób integracyjny potrzeby różnych grup docelowych. Wkrótce udostępnione materiały obejmować będą większość aspektów związanych z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa społecznego, w tym między innymi jak dzielić się zyskami w organizacji, aby zapewnić jej zrównoważony wzrost. Sylabus będzie zawierał również aspekty związane z planowaniem sprzedaży produktów czy usług oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. Przedstawione zostaną w nim także elementy wspierające zrozumienie kanwy biznesu społecznego oraz tworzenia i postrzegania strategii marketingowych czy komunikacyjnych.
W dniach 17-19 listopada w formie online odbyło się szkolenie dla facylitatorów, którzy już w nowym roku będą zaangażowani w organizację specjalnych warsztatów pilotażowych w każdym kraju partnerskim.
Facylitatorzy zapoznali się ze wstępną strukturą przygotowanej e-platformy oraz przede wszystkim kolejnymi częściami e-learningu. Na podstawie ich doświadczeń z korzystania i obsługi platformy wprowadzone zostaną stosowne usprawnienia i już wkrótce platforma dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych.
Planowane po Nowym Roku warsztaty będą miały na celu przedstawienie opracowanych dotychczas w ramach projektu produktów (Programu Szkoleniowego ESEN, Syllabusa i e-platformy). Obecnie trwają prace końcowe nad platformą e-learningową.
Ostatnim rezultatem projektu będzie Sieć Wiedzy ESEN – wirtualne miejsce skupiające przedsiębiorców społecznych, organizacje gospodarki społecznej, moderatorów, mentorów, trenerów i studentów. Sieć będzie połączona zarówno ze stroną projektu jak i e-learningiem. Prace nad Siecią Wiedzy również weszły już w końcową fazę przygotowywania.
Zachęcamy więc do obserwowania strony projektu oraz naszych mediów społecznościowych.
https://esen.ios.edu.pl/pl/otwiera się w nowej karcie.

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.