Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek
oLIVE media
Prosta 20
00-001 Warszawa
a.kulbat|olivemedia.pl| |a.kulbat|olivemedia.pl
+48 795 001 191
https://olivemedia.pl/
W połowie lipca ruszają nabory na dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej na transformację firm w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Mogą one uzyskać nawet 100 proc. finansowania na audyt GOZ i przygotowanie cyrkularnego modelu biznesowego. 11 i 18 lipca odbędą się bezpłatne webinary przygotowujące do złożenia wniosku.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego to model gospodarczy, który koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu zasobów poprzez ich ponowne użycie, naprawę, recykling i regenerację. To jeden z głównych elementów planu strategicznego Polski i całej Unii Europejskiej, która dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 i zapewnienia ciągłości produkcji w obliczu kończących się zasobów surowców nieodnawialnych. By zachęcić firmy do transformacji w kierunku GOZ, Bruksela przeznaczy miliardy euro w postaci dofinansowań.
Dofinansowanie GOZ. Nowe nabory na transformację firm
W drugiej połowie lipca ruszają nabory na dofinansowania aż z trzech źródeł;
-
A2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych w ramach KPO
-
II Nabór na Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji
-
Środki regionalne
W ramach drugiego naboru firmy mogą liczyć na 100% dofinansowanie do audytu GOZ i przygotowania cyrkularnego modelu biznesowego. W poprzednim naborze, zakończonym 19 grudnia 2023 roku, złożono ponad 600 wniosków, co świadczy o dużym zainteresowaniu przedsiębiorstw tym tematem.
- Wielu przedsiębiorców rozumie konieczność przekształcenia swojego modelu biznesowego w bardziej zrównoważony, ale brakuje im środków finansowych na realizację niezbędnych inwestycji oraz wsparcia merytorycznego, które pomogłoby im efektywnie zarządzać zmianą – mówi Agnieszka Zdanowicz, wiceprezeska Klastra Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu (KGCiR), którego eksperci do tej pory prowadzili ponad 30 firm do skutecznej aplikacji i realizacji modeli biznesowych zgodnie z własną metodologią “ProGOZ”.
GOZ. Korzyści dla środowiska, szansa dla biznesu
Działania nakierowane na GOZ nie tylko służą środowisku, ale przynoszą też korzyści biznesowe dla przedsiębiorców. - Transformacja w kierunku GOZ pozwala na lepsze wykorzystanie surowców, optymalizację procesów oraz otwarcie na nowe rynki poprzez zmianę modelu biznesowego – nie tylko w obrębie obecnych produktów i usług, ale także wprowadzenie nowej oferty kierowanej do nowych grup klientów – przekonuje Mateusz Masiak, prezes firmy Envirly dostarczającej rozwiązania technologicznego i wsparcia doradczego w zakresie ESG.
Działania GOZ wiążą się też z innymi regulacjami, takimi jak CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw), która obejmuje bezpośrednio około 4 tysiące firm w Polsce i 50 tys. w całej Unii. Nawet jeśli przedsiębiorstwo nie podlega bezpośrednio regulacjom dotyczącym sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, warto pamiętać, że współpraca z podmiotami, które muszą ich przestrzegać, niejako wymusza wprowadzenie odpowiednich działań.
- Duże organizacje są zobowiązane do raportowania ESG (Environment, Social, Governance), co obejmuje również sprawozdawczość działań ich dostawców i partnerów. W rezultacie, aby spełnić wymogi regulacyjne i zademonstrować swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, mogą wymagać od swoich partnerów biznesowych wdrożenia działań zmniejszających emisje – mówi Weronika Czaplewska, wiceprezeska Envirly.
Nabory na dofinansowanie GOZ. Bezpłatne webinary dla przedsiębiorców
KGCiR wspólnie z Envirly oraz Fundacją Circular Poland organizują bezpłatne webinary przygotowujące przedsiębiorców do złożenia wniosku o dofinansowanie działań GOZ. Eksperci wyjaśnią, jak ocenić firmę i jej możliwości pod kątem transformacji, jak przygotowuje się raporty z Audytu GOZ, Studium Wykonalności czy nowego modelu biznesowego zgodnie z wymaganiami PARP, a także jak wygląda mierzenie śladu węglowego produktów i raportowanie zrównoważonego rozwoju.
Spotkania online odbędą się 11 oraz 18 lipca. Bezpłatna rejestracja jest dostępna pod linkiem: https://form.jotform.com/241832048432351

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Regionalne – Wielkopolskie
Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.