Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności.
Nagrody te nagradzają wybitne projekty i inicjatywy, które łączą zrównoważony rozwój, inkluzywność i wybitną estetykę, pokazując, w jaki sposób Europejski Zielony Ład może praktycznie wesprzeć życie ludzi i społeczności. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach, dla dwóch typów projektów: tych o ugruntowanej pozycji („Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu") oraz dla obiecujących inicjatyw młodszych kandydatów („Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu").
Edycja 2024 objęła specjalną nagrodę dla projektów związanych z odbudową Ukrainy, a także położyła silny nacisk na regiony UE stojące w obliczu wyzwań społeczno-gospodarczych lub tych związanych z transformacją ekologiczną.
Zwycięzcy odebrali nagrody podczas ceremonii w ramach Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu z rąk Elisy Ferreiry, komisarz ds. spójności i reform, oraz Iliany Iwanowej, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, w obecności Wsiewołoda Czencowa, ambasadora Ukrainy przy Unii Europejskiej.
Laureaci Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024
Zwycięzcami i laureatami nagród „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu” zostali:
- Map4Water: One thousand fountains city (Bośnia i Hercegowina) zwycięzca w publicznym głosowaniu przeprowadzonym we wszystkich kategoriach. Projekt polega na mapowaniu i ulepszaniu publicznych fontann wodnych w Sarajewie, przy szerokim zaangażowaniu społeczeństwa, w tym władz lokalnych, mieszkańców i turystów.
- Făget Forest Park; Cluj's Green Lung (Rumunia), zwycięzca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą”, za zarządzanie rekreacją i ochronę dużego parku leśnego.
- Flytevi - Blue Urban Community Garden (Szwecja), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą”, za wspieranie społeczności za pomocą zrównoważonych rozwiązań w zakresie żywności i wody.
- SET Community Gardens (Holandia), zwycięzca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za łączenie pokoleń z różnych środowisk społeczno-kulturowych poprzez miejski ogród i centrum społeczności permakulturowej.
- Concrete to Culture (Bułgaria), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za przekształcenie kompleksu biurowego na obrzeżach Sofii w aktywną przestrzeń społeczną.
- Rooftop Garden (Hiszpania), zwycięzca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za promowanie włączenia społecznego osób niepełnosprawnych poprzez ogrodnictwo.
- Yes We Camp (Francja), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za wsparcie społeczności poprzez inicjatywy aktywizacji przestrzeni.
- A Sustainable Campus Transformation (Luksemburg), zwycięzca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za renowację budynków przy użyciu materiałów z odzysku w celu zminimalizowania wpływu na środowisko.
- Re-Sourcing Commons (Austria), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystanie odzyskanych materiałów i zapewnienie współpracy społeczności w publicznym parku.
Zwycięzcami i laureatami nagród „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” zostali:
- Regenerative Agriculture Hub (Hiszpania) zwyciężył w publicznym głosowaniu za skupienie się na zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska praktykach rolniczych, które promują bioróżnorodność.
- Cultivating Companionship (Niemcy), zwycięzca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą", za propozycję badania na polu kukurydzy, które ma na celu promowanie wśród architektów i rolników myślenia projektowego.
- Hydroscape Lisbon (Portugalia), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą”, za badanie roli wody w odporności klimatycznej i przestrzeni społecznej w mieście.
- Cooperative Ownership of Communities (Węgry), zwycięzca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za promowanie przystępnych cenowo mieszkań i integracji poprzez renowację cyrkularną i zrównoważone praktyki.
- Co-llection (Grecja), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za promowanie krajobrazu wiejskiego poprzez sztukę i współpracę społeczności.
- Community reBuilding (Ukraina), zwycięzca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za wzmocnienie pozycji ukraińskich społeczności poprzez tworzenie lub renowację Centrów Budowania Społeczności.
- Teufelsberg Transformation Lab (Niemcy), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za pionierskie innowacje w zakresie polityki współpracy poprzez Design Thinking.
- Urban_MYCOskin (Portugalia), zwycięzca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za przekształcanie odpadów w przyjazne dla środowiska, cenne materiały.
- The Station (Belgia), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za zaproponowanie autonomicznej stacji roboczej zasilanej energią odnawialną w celu transformacji sezonowych zbiorów.
Zwycięzcami i laureatami nagród „Specjalne uznanie dla wysiłków Ukrainy na rzecz odbudowy i ożywienia gospodarczego” zostali:
- Nad Dzherelom z Rady Miejskiej Lwowa, zwycięzca, nagrodzony za uporządkowanie opuszczonego obszaru naturalnego w celu integracji społecznej przy jednoczesnej dbałości o ekosystem i różnorodność biologiczną.
- Leo States, zdobywca drugiego miejsca, za zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla przesiedleńców wewnętrznych w Ukrainie.
Spośród 49 finalistów wybrano 20 nagrodzonych projektów, które ucieleśniają zasady Nowego Europejskiego Bauhausu. Otrzymały one nagrodę pieniężną w wysokości do 30 000 euro oraz wsparcie komunikacyjne, który pomoże im w dalszym rozwijaniu swoich projektów lub kopiowaniu ich w całej Europie.
Informacje ogólne
Nagrody 2024 wyróżniły najlepsze inicjatywy NEB w czterech kategoriach:
- Ponowne połączenie z naturą;
- Odzyskanie poczucia przynależności;
- Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują;
- Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia.
W każdej z czterech kategorii ustanowiono dwa równoległe wątki konkursowe: „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu" poświęcony istniejącym i ukończonym projektom z wyraźnymi, pozytywnymi wynikami oraz „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” poświęcony koncepcjom zgłoszonym przez młode talenty w wieku do 30 lat.
Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to kreatywna i interdyscyplinarna inicjatywa, która łączy Europejski Zielony Ład z codziennym życiem. Dąży do namacalnych zmian, które poprawiają nasze codzienne życie. Wdraża zrównoważone rozwiązania w zakresie przekształcania budowli i stylu życia. NEB łączy zrównoważony rozwój z dobrym projektowaniem w celu zmniejszenia śladu węglowego, zapewniając jednocześnie integrację i przystępność cenową dla wszystkich, z poszanowaniem różnorodnych kultur i tradycji Europy. Inicjatywa zachęca wszystkich Europejczyków do wspólnego budowania zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości.
Od momentu uruchomienia programu, trzy lata temu w ramach orędzia o stanie Unii z 2020 r. wygłoszonym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen, NEB zainspirował silny ruch oddolny i aktywne zaangażowanie państw członkowskich, regionów i gmin w całej UE. Zaowocowało to licznymi działaniami we wszystkich państwach członkowskich - w sumie prawie 500 dedykowanych projektów - w obszarach badań i innowacji, spójności, rozwoju regionalnego i miejskiego, rozwoju umiejętności i kultury. Tętniąca życiem społeczność NEB, licząca prawie 1400 członków, działa obecnie w całej UE, docierając do milionów Europejczyków.

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.