EIT Manufacturing przeznaczy 5 mln EUR na wzmocnienie konkurencyjności przemysłu
Celem Regionalnego Planu Innowacji EIT Manufacturing (EIT RIS) jest zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu poprzez finansowe i organizacyjne wspieranie uczestników sektora wytwórczego. Program wsparcia odwołuje się do trzech filarów Trójkąta Wiedzy EIT, na który składają się: edukacja, innowacje i wspieranie przedsiębiorczości. Działania mają pomóc w zwiększeniu innowacyjności w krajach o najniższych wskaźnikach w tym zakresie, wzmocnić transfer wiedzy między nauką, a biznesem i podnieść kompetencje przyszłych kadr przemysłowych.
Regionalny Plan Innowacji EIT Manufacturing przyczyni się do zwiększenia wkładu w budowę europejskiej innowacyjności najmniej rozwiniętych pod tym względem państw na kontynencie. Skierowany jest zarówno do państw unijnych o niskiej i umiarkowanej innowacyjności (wg. European innovation scoreboard), jak i partnerów unijnego programu Horison Europe. Z instrumentów EIT RIS skorzystać mogą zarówno osoby indywidualne, jak innowacyjne firmy, instytuty naukowe i uczelnie, działające na rynkach objętych programem. EIT Manufacturing jest jedną z 8 Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI) wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), będący organem UE.
„Regionalny Plan Innowacji EIT ma pomóc mniej innowacyjnym państwom Europy w zwiększeniu ich zdolności innowacyjnych oraz włączyć je w działania prowadzone przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Doceniamy to, że w krajach objętych programem jest tak wiele firm produkcyjnych o dużym potencjale, które mogą dołączyć do największego w Europie ekosystemu innowacji i wnieść swój wkład w zwiększenie innowacyjności w Europie.” – mówi Luke Incorvaja, Strategy Officer w Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii.
„Kontekst geograficzny Regionalnego Planu Innowacji EIT Manufacturing jest bardzo istotny dla całego europejskiego przemysłu wytwórczego, bo wielu europejskich producentów, często światowych liderów w swoich branżach, jest zależnych od podwykonawców i dostawców wywodzących się z rynków objętych programem.” - powiedział dr Konstantinos Georgoulias, Director of Regional Innovation Scheme and EU Affairs w EIT Manufacturing.
Branża wytwórcza ma kluczowe znaczenie dla światowego dobrobytu i europejskiej ekonomii, także w wymiarze społecznym i środowiskowym. 2 mln działających w Europie przedsiębiorstw produkcyjnych tworzy na kontynencie aż 32 mln miejsc pracy. Wzmocnienie europejskiego przemysłu przyczyni się do budowy zdrowej europejskiej gospodarki i zwiększenia jej konkurencyjności na świecie.
Inicjatywy RIS planowane na 2021 rok nawiązują do trzech filarów Trójkąta Wiedzy EIT: edukacji, innowacji i wspierania przedsiębiorczości i skierowane są 18 krajów. Środki o wartości 5 mln EUR przeznaczone zostaną na sfinansowanie działań związanych z dostosowaniem kwalifikacji przyszłych kadr przemysłowych do wymagań współczesnego rynku pracy (edukacja), zapewnieniem transferu wiedzy między przemysłem a środowiskiem akademickim (innowacje) oraz wsparciem dla lokalnych innowatorów, w tym start-upów i MŚP z państw objętych programem (wspieranie przedsiębiorczości).
Otwarte nabory na 2021 rok
Program RIS na 2021 rok obejmuje cztery inicjatywy: EIT Jumpstarter, Evolution of research results in manufacturing, Leaders oraz konkurs BoostUp! RIS. Nabory do części projektów już się rozpoczęły. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej: www.eitmanufacturing.eu.
Projekt szkoleniowy EIT Jumpstarter skierowany jest do osób indywidualnych i zespołów, które dysponują innowacyjnymi pomysłami, ale potrzebują wsparcia w ich komercjalizacji. Uczestnicy szkoleń otrzymają niezbędną wiedzę i wskazówki dotyczące rozwijania nowatorskich pomysłów i budowania wokół nich modelu biznesowego. Wybrane zespoły mogą liczyć na dodatkowe wsparcie doświadczonych mentorów. Zgłoszenia zbierane są do 30 kwietnia, a szkolenia realizowane będą od czerwca do listopada.
W ramach kolejnego działania EIT Manufacturing inicjuje program dla przedsiębiorstw, instytutów naukowych i uczelni, które chcą wprowadzić na rynek swój innowacyjny produkt. Uczestnicy inicjatywy „Evolution of research results in manufacturing” uzyskają wsparcie w ukończeniu prototypu swojego rozwiązania i przetestowaniu go w warunkach rynkowych.
EIT Manufacturing zaprasza także zespoły naukowe i innowacyjne firmy z państw objętych programem RIS do zgłoszenia swoich nowatorskich rozwiązań do konkursu BoostUp! RIS 2021. Uczestnicy zaprezentują się w czasie wydarzenia Manufacturing Days powered by EIT Manufacturing podczas ViennaUP'21 - jednego z największych wydarzeń start-upowych w Europie. Impreza odbędzie się w dniach 11-12 maja. Zwycięzcy mają szansę na nagrody finansowe oraz dodatkowe wsparcie ze strony zespołu EIT Manufacturing Business Creation.
Pozytywne doświadczenia z 2020 r.
EIT Manufacturing może pochwalić się udanymi projektami realizowanymi w ramach programu RIS w 2020 r. Jednym z przykładów jest cykl seminariów dotyczących perspektyw kariery w branżach związanych z robotyką i cyfryzacją, w których wzięło udział 1500 uczniów szkół średnich. Projekt miał wymiar międzynarodowy - został zrealizowany z udziałem 7 partnerów z 5 państw objętych programem. W ponad 50 wydarzeniach promocyjnych organizowanych przez EIT Manufacturing RIS Hubs wzięło udział 1000 uczestników z całej Europy.
W serię projektów „Teaching Factory” i „Learning Factory”, prowadzonych w 2020 r. i skierowanych do środowisk naukowych i przemysłu, zaangażowało się ponad 20 organizacji z krajów RIS. Uczestnicy – zarówno studenci, jak i naukowcy i inżynierowie z firm produkcyjnych – mieli okazję wspólnie rozwijać swoje kompetencje i współtworzyć rozwiązania odpowiadające na konkretne potrzeby przemysłu wytwórczego.
W trakcie innego projektu realizowanego przez EIT Manufacturing w 2020 r. 22 firmy z 9 państw objętych programem RIS otrzymały eksperckie wsparcie w ocenie poziomu digitalizacji w swoich organizacjach i zaplanowaniu kolejnego kroku na drodze do cyfrowej dojrzałości.
Kolejnym przykładem działań EIT Manufacturing w 2020 r. jest wsparcie dla zespołu badaczy z Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki na Czeskim Uniwersytecie Technicznym w Pradze. Naukowcy opracowali i certyfikowali trójwymiarowy model maski ochronnej RP95, zapewniającej wysoki poziom ochrony. Dzięki współpracy ze start-upem TRIX Connections i wsparciu finansowemu udzielonemu przez EIT Manufacturing w ramach działania DigTrafoRIS, produkt został wzbogacony o mobilną aplikację do skanowania twarzy, która umożliwia dobranie idealnie dopasowanych uszczelek maski.
„Program RIS to wartościowy instrument wspierający lokalny ekosystem produkcyjny. Przyczynia się do zwiększenia zdolności innowacyjnych i stymuluje transfer technologii.” – mówi Petr Samanek, przedstawiciel EIT Manufacturing Hub w Czechach.
Dodatkowe informacje
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) działa na rzecz wzmocnienia europejskiej innowacyjności i zdolności do odpowiadania na najważniejsze globalne wyzwania. Wspiera utalentowanych przedsiębiorców w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju i tworzenia wartościowych miejsc pracy w Europie. EIT jest organem Unii Europejskiej i stanowi integralną część Horizon 2020, programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji. EIT koordynuje budowę dynamicznych partnerstw ogólnoeuropejskich zwanych Wspólnotami Wiedzy i Innowacji (EIT Knowledge and Innovation Communitie), integrujących czołowe europejskie przedsiębiorstwa, instytuty naukowe i uczelnie.
EIT Manufacturing to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, wśród których działają także: EIT Climate-KIC, EIT Digital, EIT Food, EIT Health, EIT InnoEnergy, EIT Raw Materials, and EIT Urban Mobility. Głównym celem EIT Manufacturing jest integracja uczestników europejskiego przemysłu wytwórczego i wspieranie ich w rozwijaniu innowacyjnych produktów, procesów i usług, które - przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju - zwiększają globalną konkurencyjność europejskiej gospodarki. EIT Manufacturing zrzesza ponad 65 organizacji (przedsiębiorstwa, instytuty badawcze i uczelnie), w tym m.in.: Atos, Avio Aero, CEA – Atomic Energy and Alternative Energies Commission, Chalmers University of Technology, Comau, Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze, ESI Group, Festo, Fives Group, Fraunhofer Gesellschaft, INESC TEC, Jozef Stefan Institute, Magna, MONDRAGON, Politecnico di Milano, PRIMA, P&G, Sandvik Machining Solutions, TU Darmstadt, voestalpine High Performance Metals, Volkswagen, Volvo Group, VTT, Whirlpool.
Regionalny Plan Innowacji EIT (EIT RIS) skierowany jest do państw UE o niskiej i umiarkowanej innowacyjności (wg. European Innovation Scoreboard), krajów partnerskich unijnego programu Horison Europe oraz państw, w których Wspólnoty Wiedzy i Innowacji mają niewielu partnerów. Ze strategicznego punktu widzenia program ma ułatwić współpracę zainteresowanych podmiotów z państw RIS ze Wspólnotami Wiedzy i Innowacji, aby mogły w pełni korzystać z oferty dostępnych usług i programów wsparcia.
Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek
Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
Do 13 września trwa nabór na aplikację rzecznikowską. To trzyletni proces uzyskiwania kwalifikacji, które pozwalają potem profesjonalnie zajmować się ochroną praw własności przemysłowej, czyli m.in. wynalazków. Powiązanie tego zawodu z innowacjami, o których mówi się teraz niemal w każdej branży, sprawia, że zapotrzebowanie na tego typu kompetencje będzie rosło. Co więcej, wsparcie rzeczników będzie potrzebne zarówno w biznesie, jak i nauce. Tą ścieżką kariery interesuje się coraz więcej młodych ludzi, ale grono rzeczników patentowych w Polsce wciąż pozostaje niewielkie.
Prawo
W przyszłym tygodniu wchodzi w życie część przepisów nowego prawa autorskiego. Wzmacniają pozycję twórców i mediów oraz zapewniają im prawo do wynagrodzenia
Nowe przepisy prawa autorskiego dają twórcom prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie. Korzystne zmiany dotyczą m.in. środowiska filmowego i aktorów, lecz także wydawców prasowych i dziennikarzy, bo nowelizacja dostosowuje przepisy do realiów ery cyfrowej. Praktyka ich zastosowania zależy w dużej mierze od wyników negocjacji między twórcami i platformami cyfrowymi, tzw. big techami. Choć pozycja negocjacyjna twórców została wzmocniona nowymi przepisami, wciąż obawiają się oni o efekt rozmów.
Edukacja
Wraz z kolejnymi szczeblami edukacji spada odsetek uczniów lubiących matematykę. To nie tylko kwestia trudności przedmiotu, ale i sposobu nauczania
Około 75 proc. uczniów klas IV w szkołach podstawowych deklaruje, że lubi matematykę. W pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej takich osób jest już tylko około 28 proc., a niemal tyle samo czuje przed nią strach – wynika z międzynarodowych badań TIMMS i PISA. Choć pod względem wiedzy matematycznej w międzynarodowych rankingach polscy uczniowie wypadają całkiem nieźle, to wciąż widać braki w istotnych umiejętnościach, na które podstawa programowa kładzie nacisk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.