Komunikaty PR

EIT Manufacturing przeznaczy 5 mln EUR na wzmocnienie konkurencyjności przemysłu

2021-04-28  |  11:10

Celem Regionalnego Planu Innowacji EIT Manufacturing (EIT RIS) jest zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu poprzez finansowe i organizacyjne wspieranie uczestników sektora wytwórczego. Program wsparcia odwołuje się do trzech filarów Trójkąta Wiedzy EIT, na który składają się: edukacja, innowacje i wspieranie przedsiębiorczości. Działania mają pomóc w zwiększeniu innowacyjności w krajach o najniższych wskaźnikach w tym zakresie, wzmocnić transfer wiedzy między nauką, a biznesem i podnieść kompetencje przyszłych kadr przemysłowych.

Regionalny Plan Innowacji EIT Manufacturing przyczyni się do zwiększenia wkładu w budowę europejskiej innowacyjności najmniej rozwiniętych pod tym względem państw na kontynencie. Skierowany jest zarówno do państw unijnych o niskiej i umiarkowanej innowacyjności (wg. European innovation scoreboard), jak i partnerów unijnego programu Horison Europe. Z instrumentów EIT RIS skorzystać mogą zarówno osoby indywidualne, jak innowacyjne firmy, instytuty naukowe i uczelnie, działające na rynkach objętych programem. EIT Manufacturing jest jedną z 8 Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI) wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), będący organem UE.

„Regionalny Plan Innowacji EIT ma pomóc mniej innowacyjnym państwom Europy w zwiększeniu ich zdolności innowacyjnych oraz włączyć je w działania prowadzone przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Doceniamy to, że w krajach objętych programem jest tak wiele firm produkcyjnych o dużym potencjale, które mogą dołączyć do największego w Europie ekosystemu innowacji i wnieść swój wkład w zwiększenie innowacyjności w Europie.” – mówi Luke Incorvaja, Strategy Officer w Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii.

„Kontekst geograficzny Regionalnego Planu Innowacji EIT Manufacturing jest bardzo istotny dla całego europejskiego przemysłu wytwórczego, bo wielu europejskich producentów, często światowych liderów w swoich branżach, jest zależnych od podwykonawców i dostawców wywodzących się z rynków objętych programem.” - powiedział dr Konstantinos Georgoulias, Director of Regional Innovation Scheme and EU Affairs w EIT Manufacturing.

Branża wytwórcza ma kluczowe znaczenie dla światowego dobrobytu i europejskiej ekonomii, także w wymiarze społecznym i środowiskowym. 2 mln działających w Europie przedsiębiorstw produkcyjnych tworzy na kontynencie aż 32 mln miejsc pracy. Wzmocnienie europejskiego przemysłu przyczyni się do budowy zdrowej europejskiej gospodarki i zwiększenia jej konkurencyjności na świecie.

Inicjatywy RIS planowane na 2021 rok nawiązują do trzech filarów Trójkąta Wiedzy EIT: edukacji, innowacji i wspierania przedsiębiorczości i skierowane są 18 krajów. Środki o wartości 5 mln EUR przeznaczone zostaną na sfinansowanie działań związanych z dostosowaniem kwalifikacji przyszłych kadr przemysłowych do wymagań współczesnego rynku pracy (edukacja), zapewnieniem transferu wiedzy między przemysłem a środowiskiem akademickim (innowacje) oraz wsparciem dla lokalnych innowatorów, w tym start-upów i MŚP z państw objętych programem (wspieranie przedsiębiorczości).

Otwarte nabory na 2021 rok

Program RIS na 2021 rok obejmuje cztery inicjatywy: EIT Jumpstarter, Evolution of research results in manufacturing, Leaders oraz konkurs BoostUp! RIS. Nabory do części projektów już się rozpoczęły. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej: www.eitmanufacturing.eu.

Projekt szkoleniowy EIT Jumpstarter skierowany jest do osób indywidualnych i zespołów, które dysponują innowacyjnymi pomysłami, ale potrzebują wsparcia w ich komercjalizacji. Uczestnicy szkoleń otrzymają niezbędną wiedzę i wskazówki dotyczące rozwijania nowatorskich pomysłów i budowania wokół nich modelu biznesowego. Wybrane zespoły mogą liczyć na dodatkowe wsparcie doświadczonych mentorów. Zgłoszenia zbierane są do 30 kwietnia, a szkolenia realizowane będą od czerwca do listopada.

W ramach kolejnego działania EIT Manufacturing inicjuje program dla przedsiębiorstw, instytutów naukowych i uczelni, które chcą wprowadzić na rynek swój innowacyjny produkt. Uczestnicy inicjatywy „Evolution of research results in manufacturing” uzyskają wsparcie w ukończeniu prototypu swojego rozwiązania i przetestowaniu go w warunkach rynkowych.

EIT Manufacturing zaprasza także zespoły naukowe i innowacyjne firmy z państw objętych programem RIS do zgłoszenia swoich nowatorskich rozwiązań do konkursu BoostUp! RIS 2021. Uczestnicy zaprezentują się w czasie wydarzenia Manufacturing Days powered by EIT Manufacturing podczas ViennaUP'21 - jednego z największych wydarzeń start-upowych w Europie. Impreza odbędzie się w dniach 11-12 maja. Zwycięzcy mają szansę na nagrody finansowe oraz dodatkowe wsparcie ze strony zespołu EIT Manufacturing Business Creation.

Pozytywne doświadczenia z 2020 r.

EIT Manufacturing może pochwalić się udanymi projektami realizowanymi w ramach programu RIS w 2020 r. Jednym z przykładów jest cykl seminariów dotyczących perspektyw kariery w branżach związanych z robotyką i cyfryzacją, w których wzięło udział 1500 uczniów szkół średnich. Projekt miał wymiar międzynarodowy - został zrealizowany z udziałem 7 partnerów z 5 państw objętych programem. W ponad 50 wydarzeniach promocyjnych organizowanych przez EIT Manufacturing RIS Hubs wzięło udział 1000 uczestników z całej Europy. 

W serię projektów „Teaching Factory” i „Learning Factory”, prowadzonych w 2020 r. i skierowanych do środowisk naukowych i przemysłu, zaangażowało się ponad 20 organizacji z krajów RIS. Uczestnicy – zarówno studenci, jak i naukowcy i inżynierowie z firm produkcyjnych – mieli okazję wspólnie rozwijać swoje kompetencje i współtworzyć rozwiązania odpowiadające na konkretne potrzeby przemysłu wytwórczego.

W trakcie innego projektu realizowanego przez EIT Manufacturing w 2020 r. 22 firmy z 9 państw objętych programem RIS otrzymały eksperckie wsparcie w ocenie poziomu digitalizacji w swoich organizacjach i zaplanowaniu kolejnego kroku na drodze do cyfrowej dojrzałości. 

Kolejnym przykładem działań EIT Manufacturing w 2020 r. jest wsparcie dla zespołu badaczy z Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki na Czeskim Uniwersytecie Technicznym w Pradze. Naukowcy opracowali i certyfikowali trójwymiarowy model maski ochronnej RP95, zapewniającej wysoki poziom ochrony. Dzięki współpracy ze start-upem TRIX Connections i wsparciu finansowemu udzielonemu przez EIT Manufacturing w ramach działania DigTrafoRIS, produkt został wzbogacony o mobilną aplikację do skanowania twarzy, która umożliwia dobranie idealnie dopasowanych uszczelek maski.

„Program RIS to wartościowy instrument wspierający lokalny ekosystem produkcyjny. Przyczynia się do zwiększenia zdolności innowacyjnych i stymuluje transfer technologii.” – mówi Petr Samanek, przedstawiciel EIT Manufacturing Hub w Czechach.

Dodatkowe informacje

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) działa na rzecz wzmocnienia europejskiej innowacyjności i zdolności do odpowiadania na najważniejsze globalne wyzwania. Wspiera utalentowanych przedsiębiorców w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju i tworzenia wartościowych miejsc pracy w Europie. EIT jest organem Unii Europejskiej i stanowi integralną część Horizon 2020, programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji. EIT koordynuje budowę dynamicznych partnerstw ogólnoeuropejskich zwanych Wspólnotami Wiedzy i Innowacji (EIT Knowledge and Innovation Communitie), integrujących czołowe europejskie przedsiębiorstwa, instytuty naukowe i uczelnie.

EIT Manufacturing to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, wśród których działają także: EIT Climate-KIC, EIT Digital, EIT Food, EIT Health, EIT InnoEnergy, EIT Raw Materials, and EIT Urban Mobility. Głównym celem EIT Manufacturing jest integracja uczestników europejskiego przemysłu wytwórczego i wspieranie ich w rozwijaniu innowacyjnych produktów, procesów i usług, które -  przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju - zwiększają globalną konkurencyjność europejskiej gospodarki. EIT Manufacturing zrzesza ponad 65 organizacji (przedsiębiorstwa, instytuty badawcze i uczelnie), w tym m.in.: Atos, Avio Aero, CEA – Atomic Energy and Alternative Energies Commission, Chalmers University of Technology, Comau, Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze, ESI Group, Festo, Fives Group, Fraunhofer Gesellschaft, INESC TEC, Jozef Stefan Institute, Magna, MONDRAGON, Politecnico di Milano, PRIMA, P&G, Sandvik Machining Solutions, TU Darmstadt, voestalpine High Performance Metals, Volkswagen, Volvo Group, VTT, Whirlpool. 

Regionalny Plan Innowacji EIT (EIT RIS) skierowany jest do państw UE o niskiej i umiarkowanej innowacyjności (wg. European Innovation Scoreboard), krajów partnerskich unijnego programu Horison Europe oraz państw, w których Wspólnoty Wiedzy i Innowacji mają niewielu partnerów. Ze strategicznego punktu widzenia program ma ułatwić współpracę zainteresowanych podmiotów z państw RIS ze Wspólnotami Wiedzy i Innowacji, aby mogły w pełni korzystać z oferty dostępnych usług i programów wsparcia. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty? Biuro prasowe
2024-09-12 | 14:00

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Rafał Wiśniewski, ekspert z firmy Roseti, od lat pomaga przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu i rozliczaniu funduszy unijnych. W rozmowie opowiada o najczęstszych pułapkach,
Fundusze unijne Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek
2024-07-11 | 09:00

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

W połowie lipca ruszają nabory na dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej na transformację firm w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Mogą one uzyskać nawet 100 proc.
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.