Komisja Europejska: pomoc dla przedsiębiorstw dotkniętych sytuacją w Ukrainie

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
23 marca 2022 r. Komisja Europejska w komunikacie numer C(2022) 1890 final, ogłosiła tymczasowe ramy kryzysowe pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w związku z wojną w Ukrainie. Chodzi tutaj nie tylko o straty będące bezpośrednio związane z rosyjską inwazją, takie jak zakłócenie łańcuchów dostaw produktów, które w normalnych okolicznościach byłyby sprowadzane z Ukrainy, ale też straty związane z sankcjami nałożonymi przez UE i USA na Rosję oraz związaną z nimi konieczność zakończenia lub ograniczenia współpracy z rosyjskimi partnerami biznesowymi.
Komisja Europejska dostrzega również związek między inwazją na Ukrainę a wzrostem cen energii elektrycznej. Dlatego też przewiduje ramy wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu wskazanych wyżej okoliczności. Z tego powodu, w ocenie Komisji, zachodzi potrzeba podjęcia zorganizowanych działań pomocowych dla przedsiębiorstw.
Zgodnie z treścią komunikatu, Komisja przewiduje trzy rodzaje wsparcia:
- bezpośrednia pomoc finansowa. Przyznanie jej dotyczy kwoty 35.000 euro dla jednego przedsiębiorstwa działającego w obszarze rolnictwa lub akwakultury. Alternatywę stanowi też 400.000 euro dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w innych obszarach;
- wsparcie płynnościowe dla przedsiębiorców. Państwa członkowskie powinny gwarantować przedsiębiorcom dotkniętym skutkami wojny dostęp do kredytów i pożyczek udzielanych przez banki;
- rekompensata wzrostu cen energii.
W przypadku niektórych przedsiębiorców pułap 400.000 euro pomocy publicznej może zostać przekroczony. Przykładowo przedsiębiorcy z sektorów energochłonnych mogą otrzymać aż 25.000.000 euro. Z kolei przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową wymienioną w załączniku do komunikatu (np. metalurgia, produkcja szkła, plastiku i niektórych tkanin) – nawet 50.000.000 euro.
Pomoc dla przedsiębiorców powinna zostać udzielona najpóźniej 31 grudnia 2022 r. Oprócz tego szczegółowe zasady i formy udzielania pomocy znajdą się w aktach wydawanych przez państwa członkowskie.

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.