Komunikaty PR

Komisja Europejska: pomoc dla przedsiębiorstw dotkniętych sytuacją w Ukrainie

2022-03-24  |  14:48
Biuro prasowe
Kontakt

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA

ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/

23 marca 2022 r. Komisja Europejska w komunikacie numer C(2022) 1890 final, ogłosiła tymczasowe ramy kryzysowe pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w związku z wojną w Ukrainie. Chodzi tutaj nie tylko o straty będące bezpośrednio związane z rosyjską inwazją, takie jak zakłócenie łańcuchów dostaw produktów, które w normalnych okolicznościach byłyby sprowadzane z Ukrainy, ale też straty związane z sankcjami nałożonymi przez UE i USA na Rosję oraz związaną z nimi konieczność zakończenia lub ograniczenia współpracy z rosyjskimi partnerami biznesowymi.

Komisja Europejska dostrzega również związek między inwazją na Ukrainę a wzrostem cen energii elektrycznej. Dlatego też przewiduje ramy wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu wskazanych wyżej okoliczności. Z tego powodu, w ocenie Komisji, zachodzi potrzeba podjęcia zorganizowanych działań pomocowych dla przedsiębiorstw.

Zgodnie z treścią komunikatu, Komisja przewiduje trzy rodzaje wsparcia:

  • bezpośrednia pomoc finansowa. Przyznanie jej dotyczy kwoty 35.000 euro dla jednego przedsiębiorstwa działającego w obszarze rolnictwa lub akwakultury. Alternatywę stanowi też 400.000 euro dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w innych obszarach;
  • wsparcie płynnościowe dla przedsiębiorców. Państwa członkowskie powinny gwarantować przedsiębiorcom dotkniętym skutkami wojny dostęp do kredytów i pożyczek udzielanych przez banki;
  • rekompensata wzrostu cen energii.

W przypadku niektórych przedsiębiorców pułap 400.000 euro pomocy publicznej może zostać przekroczony. Przykładowo przedsiębiorcy z sektorów energochłonnych mogą otrzymać aż 25.000.000 euro. Z kolei przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową wymienioną w załączniku do komunikatu (np. metalurgia, produkcja szkła, plastiku i niektórych tkanin) – nawet 50.000.000 euro.

Pomoc dla przedsiębiorców powinna zostać udzielona najpóźniej 31 grudnia 2022 r. Oprócz tego szczegółowe zasady i formy udzielania pomocy znajdą się w aktach wydawanych przez państwa członkowskie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty? Biuro prasowe
2024-09-12 | 14:00

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Rafał Wiśniewski, ekspert z firmy Roseti, od lat pomaga przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu i rozliczaniu funduszy unijnych. W rozmowie opowiada o najczęstszych pułapkach,
Fundusze unijne Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek
2024-07-11 | 09:00

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

W połowie lipca ruszają nabory na dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej na transformację firm w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Mogą one uzyskać nawet 100 proc.
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.