Komunikaty PR

Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli

2024-04-09  |  10:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska opublikowała specjalny raport, podkreślający osiągnięcia inicjatywy oraz najważniejsze fakty i liczby.

 

Bruksela, 04/04/24 – Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu przełożenie Europejskiego Zielonego Ładu na konkretne zmiany w przestrzeni, mogące ułatwić nasze codzienne życie. Promuje on zrównoważone rozwiązania, które zmieniają na lepsze otaczające nas środowisko, łącząc ekologię z dobrym designem i jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla. Rozwiązania te sprzyjają włączeniu społecznemu, są dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich, a przy tym szanują różnorodność miejsc, tradycji i kultur w Europie i nie tylko.

 

Od momentu powstania w 2021 r. Nowy Europejski Bauhaus wykształcił już silny ruch oddolny, z tętniącą życiem społecznością liczącą prawie 1400 członków. Podkreślił też swoje znaczenie poprzez liczne projekty i inwestycje, aktywnie realizując swoje cele w Europie i poza nią. Do marca 2024 r. na Nowy Europejski Bauhaus przeznaczono blisko 380 mln EUR z funduszy UE.

 

W ciągu niecałych trzech lat projekty Nowego Europejskiego Bauhausu objęły wszystkie państwa członkowskie UE oraz dotarły do krajów takich jak Islandia, Izrael, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania. Co warte podkreślenia, zainwestowano 90 milionów euro w 20 projektów demonstracyjnych, koncentrujących się na różnorodnych tematach, w tym renowacji budynków, obiegu zamkniętym, sztuce, dziedzictwie kulturowym, edukacji, inteligentnych miastach oraz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich. Ponadto coroczne nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu wyróżniają wzorcowe projekty, nowe koncepcje i pomysły zgodne z wartościami NEB. W ciągu czterech edycji Nagród NEB (2021-2024) odnotowano prawie 5000 zgłoszeń do nagród.

 

Nowy Europejski Bauhaus uruchomił również NEB Lab i NEB Academy. Za pośrednictwem dynamicznej platformy NEB Lab, członkowie społeczności NEB mogą się spotykać, organizować, prezentować projekty i poszukiwać partnerów do realizacji oddolnych inicjatyw NEB. Tymczasem NEB Academy oferuje wysokiej jakości szkolenia, które wspierają rozwój umiejętności w zakresie zrównoważonego budownictwa i przyspieszenia sprawiedliwej, ekologicznej transformacji sektora budowlanego.

 

Nowy Europejski Bauhaus jest także aktywny w szeregu działań wspierających zrównoważoną i inkluzywną odbudowę Ukrainy. W 2023 r. Komisja zainicjowała serię warsztatów: Nowy Europejski Bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy, we współpracy z ukraińskimi organizacjami.  Miały one na celu dostarczenie zarówno inspiracji, jak i praktycznej pomocy dla ponad 60 gmin zaangażowanych w odbudowę Ukrainy zgodnie z wartościami NEB.

 

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu 2024

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu będzie trwał od 9 do 13 kwietnia 2024 r., w centrum Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Równolegle na całym świecie odbywać się będą wydarzenia towarzyszące. Oprócz celebrowania sztuki, kultury i muzyki, festiwal będzie obejmował warsztaty, wystawy i panele dyskusyjne na wysokim szczeblu. Znani prelegenci, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Belgii Alexander De Croo, wezmą udział w Festiwalu wraz z liderami branży sztuki, architektury, designu, zrównoważonego rozwoju i innowacji. Program Festiwalu, a także szczegółowe informacje na temat każdej sesji i prelegentów można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu.

W tym roku podczas Festiwalu odbędzie się również 4. edycja Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu, w której 20 projektów opierających się na wartościach NEB zostanie nagrodzonych łączną kwotą 390 000 euro. Podczas tegorocznego rozdania nagród, wręczone zostanie również „Specjalne Wyróżnienie dla Ukraińskiego Wysiłku na Rzecz Odbudowy i Ożywienia Gospodarczego”. Ponadto, w centrum uwagi znajdą się regiony z całej UE borykające się ze znacznymi ograniczeniami społeczno-gospodarczymi oraz miejsca, dla których wyjątkowym wyzwaniem będzie konieczność przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-15 | 11:00

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane

W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności. Nagrody te nagradzają
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-03-14 | 16:00

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do Brukseli

Komisja Europejska zapowiedziała właśnie drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu (eng. New European Bauhaus - NEB), która odbędzie się w dniach 9-13 kwietnia w Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.