Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska opublikowała specjalny raport, podkreślający osiągnięcia inicjatywy oraz najważniejsze fakty i liczby.
Bruksela, 04/04/24 – Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu przełożenie Europejskiego Zielonego Ładu na konkretne zmiany w przestrzeni, mogące ułatwić nasze codzienne życie. Promuje on zrównoważone rozwiązania, które zmieniają na lepsze otaczające nas środowisko, łącząc ekologię z dobrym designem i jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla. Rozwiązania te sprzyjają włączeniu społecznemu, są dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich, a przy tym szanują różnorodność miejsc, tradycji i kultur w Europie i nie tylko.
Od momentu powstania w 2021 r. Nowy Europejski Bauhaus wykształcił już silny ruch oddolny, z tętniącą życiem społecznością liczącą prawie 1400 członków. Podkreślił też swoje znaczenie poprzez liczne projekty i inwestycje, aktywnie realizując swoje cele w Europie i poza nią. Do marca 2024 r. na Nowy Europejski Bauhaus przeznaczono blisko 380 mln EUR z funduszy UE.
W ciągu niecałych trzech lat projekty Nowego Europejskiego Bauhausu objęły wszystkie państwa członkowskie UE oraz dotarły do krajów takich jak Islandia, Izrael, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania. Co warte podkreślenia, zainwestowano 90 milionów euro w 20 projektów demonstracyjnych, koncentrujących się na różnorodnych tematach, w tym renowacji budynków, obiegu zamkniętym, sztuce, dziedzictwie kulturowym, edukacji, inteligentnych miastach oraz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich. Ponadto coroczne nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu wyróżniają wzorcowe projekty, nowe koncepcje i pomysły zgodne z wartościami NEB. W ciągu czterech edycji Nagród NEB (2021-2024) odnotowano prawie 5000 zgłoszeń do nagród.
Nowy Europejski Bauhaus uruchomił również NEB Lab i NEB Academy. Za pośrednictwem dynamicznej platformy NEB Lab, członkowie społeczności NEB mogą się spotykać, organizować, prezentować projekty i poszukiwać partnerów do realizacji oddolnych inicjatyw NEB. Tymczasem NEB Academy oferuje wysokiej jakości szkolenia, które wspierają rozwój umiejętności w zakresie zrównoważonego budownictwa i przyspieszenia sprawiedliwej, ekologicznej transformacji sektora budowlanego.
Nowy Europejski Bauhaus jest także aktywny w szeregu działań wspierających zrównoważoną i inkluzywną odbudowę Ukrainy. W 2023 r. Komisja zainicjowała serię warsztatów: Nowy Europejski Bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy, we współpracy z ukraińskimi organizacjami. Miały one na celu dostarczenie zarówno inspiracji, jak i praktycznej pomocy dla ponad 60 gmin zaangażowanych w odbudowę Ukrainy zgodnie z wartościami NEB.
Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu 2024
Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu będzie trwał od 9 do 13 kwietnia 2024 r., w centrum Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Równolegle na całym świecie odbywać się będą wydarzenia towarzyszące. Oprócz celebrowania sztuki, kultury i muzyki, festiwal będzie obejmował warsztaty, wystawy i panele dyskusyjne na wysokim szczeblu. Znani prelegenci, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Belgii Alexander De Croo, wezmą udział w Festiwalu wraz z liderami branży sztuki, architektury, designu, zrównoważonego rozwoju i innowacji. Program Festiwalu, a także szczegółowe informacje na temat każdej sesji i prelegentów można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu.
W tym roku podczas Festiwalu odbędzie się również 4. edycja Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu, w której 20 projektów opierających się na wartościach NEB zostanie nagrodzonych łączną kwotą 390 000 euro. Podczas tegorocznego rozdania nagród, wręczone zostanie również „Specjalne Wyróżnienie dla Ukraińskiego Wysiłku na Rzecz Odbudowy i Ożywienia Gospodarczego”. Ponadto, w centrum uwagi znajdą się regiony z całej UE borykające się ze znacznymi ograniczeniami społeczno-gospodarczymi oraz miejsca, dla których wyjątkowym wyzwaniem będzie konieczność przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.