Przedsiębiorcy piszą do Komisji Europejskiej o odblokowanie środków z KPO
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Przedsiębiorców Polskich, skupiający ponad 2 mln pracowników i tysiące firm w liście do szefowej Komisji Europejskiej wyrażają wsparcie dla starań Donalda Tuska o pilne odblokowanie zamrożonych obecnie środków z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Jak zaznaczają w liście, w obliczu kryzysu gospodarczego i gigantycznych wyzwań, te fundusze mogą w znaczący sposób poprawić sytuację wielu rodzin, które po latach pandemii czy też w związku z wojną w Ukrainie są w niełatwej sytuacji ekonomicznej.
Uważamy, że Polska, jako szósta gospodarka Unii Europejskiej, ze względu na swoje położenie geopolityczne powinna jak najszybciej zacząć korzystać z tych funduszy, aby przyspieszyć wzrost gospodarczy, zabezpieczyć się przed ewentualnymi rynkowymi perturbacjami, a przede wszystkim w pełni wykorzystać potencjał, który wzmocni także samą europejską Wspólnotę. Wiarygodność naszego społeczeństwa, które jest jednym z najbardziej euro entuzjastycznych, oraz nowych liderów naszego kraju gwarantuje wywiązanie się ze wszystkich formalnych procedur - podkeśla w liście Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
FPP zaznacza , że program nowej, powstającej w naszym kraju koalicji, która jednoznacznie stoi po stronie budowy zielonej gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego oraz praworządności, a także nadzwyczajna sytuacja geopolityczna Polski, wymagają zastosowania wyjątkowych procedur. Ich zadaniem przyszłe władze Polski zasługują na pełne zaufanie Komisji Europejskiej, ponieważ są wiarygodnymi liderami Polski.
Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?
Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek
Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.